Cursuri TEHNICIENI TOPO - CADASTRU - pentru cei interesati

Creat de FPIP, Mar 23, 2010, 02:29 AM

« precedentul - următorul »

FPIP

SCOALA DE TEHNICIENI FPIP VIITOR CLUJ, organizeaza cursuri de TEHNICIENI TOPO-CADASTRU cu o durata de 9 luni si un cost de 1.500 ron.

Toate programele promovate sunt finalizate cu certificate de calificare avizate de Ministerul Muncii (MMPS) si Ministerul Educatiei (MECI) si sunt insotite de un supliment descriptiv cu unitatile de competenta dobandite in urma absolvirii.

Pentru angajatori, organizam la cerere, programe pentru orice ocupatie existenta in C.O.R.
Inf la tel: 0722.22.60.22,  0744.40.63.40


482/580px 85.1KB

kod

Adica dupa 9 luni, ies tehnician cadastru acreditat, garantat ? Stiu sa fac: intersectii inainte, inapoi, metode Hanssen etc. ? Voi sti sa-mi calculezi cei 7 parametrii necesarii compensarii unei retele GPS. Voi sti sa fac documentatii de cadstru: intabularii, parcelarii, expertize sau trasari ?
Astea sunt doar o mica parte din cerintele obtinerii autorizatiei A.N.C.P.I. ?

Si daca nu va suparatii cine sunt profesorii titulari de curs ? in special la cadastru ?!

Aveti vreun site unde putem afla mai multe informatii ?

Toate cele bune ?

gude2008

kod, nu te ambala!
 in primul rand ca sa te autorizezi ca tehnician iti trebuie vechime mai mare:)
stai linistit ca nu-ti ia nimeni "drumuirea"

Scorpyon

Se pot mai multe detalii legate de acest curs? Anume care este programul de studiu, in ce zile, intre ce ore? Sau sunt locuri limitate?Pentru k eu sunt din Timisoara si nu am timp necesar sa raman acolo in Cluj! Multzumesc!

John Doe

Nu stiu exact despre ce e vorba... dar am parerea mea proprie... pe care n-o postez aici. Uitati-va la http://www.tetatet.ro/service/view.php?service_id=131" target="_blank">http://www.tetatet.ro/service/view.php?service_id=131 , poate va ajuta cu ceva.

Sau cautati pe google cuvântul "fpipcluj" ...

Modificat de John Doe (31-05-2010 11:34:53)

brindusica

stie cineva vreo scaoala sau vreun curs serios de tehnician pe la iasi sau suceava?


adrianmonea

mereti....... cu cursu vostru de 9 luni, apar fel si fel de destepti pe oficiu cu cursu asta si se dau mari topografi :)), astia mai mult de "autorizarea" de a plimba prisma si a duce aparatul in spate nu ar trebui sa le dea nimeni, merti ma si faceti o scoala calumea, la cursu asta nici liceul nu trebuie sa il ai.

mihaimm2004

Citat din: adrianmoneamereti....... cu cursu vostru de 9 luni, apar fel si fel de destepti pe oficiu cu cursu asta si se dau mari topografi :)), astia mai mult de "autorizarea" de a plimba prisma si a duce aparatul in spate nu ar trebui sa le dea nimeni, merti ma si faceti o scoala calumea, la cursu asta nici liceul nu trebuie sa il ai.
Nu e cazul sa bagi pe toata lumea intr-o oala si nici sa dai informatii false.
Eu sunt unul dintre "desteptii" care au facut cursul asta dar l-am facut in timpul facultatii de topografie pentru ca doream sa pot lucra oficial in domeniu. Exista foarte multe institutii care organizeaza acest curs si care chiar fac scoala. In cazul meu, seriozitatea organizarii cursului s-a vazut la finalul acestuia cand comisia a fost alcatuita din seful unui oficiu de cadastru si un expert tehnic, iar acestia au spus pas unor colegi care nu stiau cu ce se mananca proiectul de diploma pe care il facusera.
Acest curs fiind asimilat unei scoli post-liceale, diploma de bac este obligatorie. Aceasta mentiune este specificata si pe suplimentul la diploma.
Mentionez ca nu vreau sa promovez cursurile organizate de institutia care a creat acest subiect dar nu este corect pentru cei interesati sa afle informatii gresite despre acest curs.

adrianmonea

si preupun ca ai renuntat la facultate, ai zis ca ce rost mai are, doar ai deja diploma de topograf.

mihaimm2004

Citat din: adrianmoneasi preupun ca ai renuntat la facultate, ai zis ca ce rost mai are, doar ai deja diploma de topograf.
Sunteti malitios si observ ca va place sa catalogati oamenii. Imi pare rau.
Imi pare rau si ca nu ati observat ghilimelele din postul meu.
Nu imi pare rau totusi ca am facut acest curs si ca am terminat si facultatea de topografie (a doua). Probabil ca sunt multi care gandesc asa cum ati crezut dumneavoastra ca gandesc eu, insa uneori exista si exceptii. Exista oameni care nu renunta, care inteleg ca are rost sa termine si facultatea si nu considera suficienta o diploma de topograf.
Vreau sa mentionez ca nu diplomele sau studiile conteaza pana la urma cel mai mult in aceasta meserie ci experienta si aici sper ca sunteti de acord cu mine. Nu as vrea sa mai continuam dezbaterea pentru ca ne indepartam de subiect.

Modificat de mihaimm2004 (22-08-2011 12:28:59)

John Doe

...si mai exista oameni care sunt invidiosi pe altii care, prin natura imprejurarilor sau prin forte proprii, au realizat mai mult decât ei. Nu fac referire la vreo persoana, dar daca se simte cineva e treaba lui.

mono70

astia is nebuni ...cum sa te inscrii la un curs privat si dupa ceva timp sa te poti autoriza...............
vreau s ama fac arhitect ..stie cineva vreun curs de 9 luni

adrianmonea

Io vreau sa ma fac medic, dar nu din ala sa operez la amandoi ochii, doar la un ochi,pt. ca ca sunt baiat descurcaretz restul fac la negru, nu stie care vreun curs. In tara asta avem o problema mare, deci eu sunt platit in anumite circumstante cu 50 de ron ora, ma duc la un service si vad ora de tinichigerie cu 100 de ron, administratorul de la mine de la asociatie ii dau 10 lei, la femeia de servci ii dau 12 lei, unde e dreptatea.Hai sa facem cursuri!!!In ziua de azi lumea nu se mai uita la ce sti sa faci, lumea se uita la bani, cine are pretz mic, lucreaza, cine are pretz mare ca e destept,sta si fluiera.

John Doe

Si voi aveti dreptate. Dar adevarul cred ca e undeva la mijloc, si eu ma intreb de multe ori cum ar fi "bine" sau "normal" sa fie una sau alta, dupa aia ma intreb ce e aia "normal" de fapt... dar intre timp, incerc sa-mi vad de meseria mea cat de bine ma duce capul... oare asta o fi "normalul" ?