Cursuri TEHNICIENI TOPO - CADASTRU - pentru cei interesati

Creat de FPIP, Mar 23, 2010, 02:29 AM

« precedentul - următorul »

gude2008


                  
adrianmonea a scris:

mie imi place metoda ta, e mai rapida si ai mai multa mobilitate, dar intradevar daca vrei precizie, la "varf de unghie"nu e chiar indicata


daca vrei precizie la "varf de unghie" folosesti "free station" sau drumuie cu centrare fortata, nu cum se face o drumuire la o ridicare oarecare cu citirea inainte si inapoi cu jalonu` la 1.5 m.



               

gude2008


                  
nadir a scris:


gude2008 a scris:


nadir a scris:

Nu puteti intelege voi ce a invatat omul ala la curs si ce a invatat pe langa curs (studiu individual) si.....  ce  conteaza mai mult ?  sa ai facultate sau sa lucrezi bine si corect ?......... de exemplu eu am vazut tot felul de topografi dar care  .... foloseau in loc de drumuire (backsitepoint).....free station...   sau drumuire fara Z si strada masurata fara cota Z , nu stiu scara planului si foarte multe exemple ..... nu intru in detalii dar asta numesc ei studii superioare?   poate studii inferioare si bani si timp pierdut.....sau studii fara frecventa ....     nu stiu...dar oamenii astia sunt malefici dea binelea....   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">  EU NU AM NEVOIE DE ANGAJATI CU STUDII SUPERIOARE, EU AM NEVOIE DE OAMENI CORECTI CARE CUNOSC MESERIE  SI SUNT AUTORIZATI   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">


nadir la orice drumuire ai backsight. si spune te rog de ce crezi ca free station nu e o metoda buna de a stabili statia?, ca n-ai folosit niciodata asa ceva, ca folosesti doar ce cunosti si nu vrei sa te dezvolti?

sigur ca o folosesc... doar in cazuri speciale cand locul nu imi permite abordarea directa si doar indirecta prin vizarea si determinarea unor puncte de control (statii) pe varful unor cladiri... dar cand pot sa fac drumuire ....fac drumuire nu free station..... asta nu poate sa fie o metoda care sa inlocuiasca drumuirea.... neputand fi compensata decat in patrulater .... si atunci inseamna altceva.

 scuze dar nu inteleg cum e compensarea in patrulater?



               

bad wolf


                  
gude2008 a scris:


nadir a scris:


gude2008 a scris:



nadir la orice drumuire ai backsight. si spune te rog de ce crezi ca free station nu e o metoda buna de a stabili statia?, ca n-ai folosit niciodata asa ceva, ca folosesti doar ce cunosti si nu vrei sa te dezvolti?

sigur ca o folosesc... doar in cazuri speciale cand locul nu imi permite abordarea directa si doar indirecta prin vizarea si determinarea unor puncte de control (statii) pe varful unor cladiri... dar cand pot sa fac drumuire ....fac drumuire nu free station..... asta nu poate sa fie o metoda care sa inlocuiasca drumuirea.... neputand fi compensata decat in patrulater .... si atunci inseamna altceva.

 scuze dar nu inteleg cum e compensarea in patrulater?


iteste despre reteaua csub forma de patrulater cu diagonale.
O gaesti si inManualul Ing. Geodez vol 3.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  merci de info bad wolf, dar ma refeream mai mult la cum se aplica aceasta la ce a spus nadir ma sus.


               

bad wolf


                  
gude2008 a scris:

merci de info bad wolf, dar ma refeream mai mult la cum se aplica aceasta la ce a spus nadir ma sus.

Am inteles , dar e greu de explicat intr-un topic.
Atat metoda cat si constrangerile sunt destul de greu de expicat si mai greu de explicat sun metodele de compensare si de constangere, unghiulara, pe distante(laturi si diagonale , si cele combinate.
Acest patrulater cu diaconale se poate rezolva si prin trilateretie nu dor prin metode de trilateratie sau poligonometrie.
De asta ti-am propus sa citesti sa aprofundezi metoda da vrei sa o folosesti.
Eu iti dau un singur sfat daca folosesti metoda trangulatiei sa folosesti metoda logaritmica , nu metota trigonometrica pentru ecuatiile de compensare.
E mai greu , dar mult mai recis.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  
bad wolf a scris:


gude2008 a scris:

merci de info bad wolf, dar ma refeream mai mult la cum se aplica aceasta la ce a spus nadir ma sus.

Am inteles , dar e greu de explicat intr-un topic.
Atat metoda cat si constrangerile sunt destul de greu de expicat si mai greu de explicat sun metodele de compensare si de constangere, unghiulara, pe distante(laturi si diagonale , si cele combinate.
Acest patrulater cu diaconale se poate rezolva si prin trilateretie nu dor prin metode de trilateratie sau poligonometrie.
De asta ti-am propus sa citesti sa aprofundezi metoda da vrei sa o folosesti.
Eu iti dau un singur sfat daca folosesti metoda trangulatiei sa folosesti metoda logaritmica , nu metota trigonometrica pentru ecuatiile de compensare.
E mai greu , dar mult mai recis.


bad wolf, tot ce spui este corect, dar eu iti spun ca voi folosi aceasta metoda atunci cand o sa lucrez cu un teodolit si panglica, ceea ce nu cred ca mai este cazul.



               

bad wolf


                  
gude2008 a scris:


bad wolf a scris:


gude2008 a scris:

merci de info bad wolf, dar ma refeream mai mult la cum se aplica aceasta la ce a spus nadir ma sus.

Am inteles , dar e greu de explicat intr-un topic.
Atat metoda cat si constrangerile sunt destul de greu de expicat si mai greu de explicat sun metodele de compensare si de constangere, unghiulara, pe distante(laturi si diagonale , si cele combinate.
Acest patrulater cu diaconale se poate rezolva si prin trilateretie nu dor prin metode de trilateratie sau poligonometrie.
De asta ti-am propus sa citesti sa aprofundezi metoda da vrei sa o folosesti.
Eu iti dau un singur sfat daca folosesti metoda trangulatiei sa folosesti metoda logaritmica , nu metota trigonometrica pentru ecuatiile de compensare.
E mai greu , dar mult mai recis.


bad wolf, tot ce spui este corect, dar eu iti spun ca voi folosi aceasta metoda atunci cand o sa lucrez cu un teodolit si panglica, ceea ce nu cred ca mai este cazul.


Ai impresia ca tehnologia moderna inlocuieste bazele topografiei ???


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  
bad wolf a scris:


gude2008 a scris:


bad wolf a scris:


Am inteles , dar e greu de explicat intr-un topic.
Atat metoda cat si constrangerile sunt destul de greu de expicat si mai greu de explicat sun metodele de compensare si de constangere, unghiulara, pe distante(laturi si diagonale , si cele combinate.
Acest patrulater cu diaconale se poate rezolva si prin trilateretie nu dor prin metode de trilateratie sau poligonometrie.
De asta ti-am propus sa citesti sa aprofundezi metoda da vrei sa o folosesti.
Eu iti dau un singur sfat daca folosesti metoda trangulatiei sa folosesti metoda logaritmica , nu metota trigonometrica pentru ecuatiile de compensare.
E mai greu , dar mult mai recis.


bad wolf, tot ce spui este corect, dar eu iti spun ca voi folosi aceasta metoda atunci cand o sa lucrez cu un teodolit si panglica, ceea ce nu cred ca mai este cazul.


Ai impresia ca tehnologia moderna inlocuieste bazele topografiei ???


bazele nu pot fi niciodata inlocuite, dar pot fi imbunatatite.



               

bad wolf


                  
gude2008 a scris:


bad wolf a scris:


gude2008 a scris:



bad wolf, tot ce spui este corect, dar eu iti spun ca voi folosi aceasta metoda atunci cand o sa lucrez cu un teodolit si panglica, ceea ce nu cred ca mai este cazul.


Ai impresia ca tehnologia moderna inlocuieste bazele topografiei ???


bazele nu pot fi niciodata inlocuite, dar pot fi imbunatatite.


De acord, dar imbunatatirea , insemana maurarea rapida prin metodele specifice a unghiurilor si distantelor , cu constrangerile impuse. Si daca tehnic pe  o deti folosesti un soft specializat pentru o compensare de inalta precizie.
Credea ca nu e cazul sa-ti explc cala unii dintra  tineri cu putina experienta.
Precizez ca nu doresc sa insult pe nimeni , dar vreau sa revin cu precizarea ca aparatura nu insemna totul si aberatiile de Ordinel a le ACPI.
Cred ca aici ar trebui sa facem o delegatie si imi apum conducerea acesteia , daca nu gasim pe cineva mai tanar ,care sa stapaneasca mai bine tehnica  si mai cooptam un jurit reputat , cu care sa ne prezentam la ANCPI si sa discutam critic dar si constructiv toate problemele de ordin gemeral, sa solicitam modificarea tuturor regulamentelor in vigostsre astfel incat sa aiba o aplictie UNICA in toata tara .
Oricum va trbui sa mergem cu o lista de revendicari bine evaluate si puse la punct si in acelasi timp sa avem ce sa punem in loc, inclusiv conducerea ANCPI si a tuturor OCPI-urilor(in asta intra si conducerea compartimentului financiar contabil).
Daca sunteti de acord accept sugestii si inca ceva: daca ne vom hatara va trebui sa gasim o forma de a acoperi cheltuielile(sponsorizari sau alte medote legale de obtinere a banilor , chiar prin donatii).
Astept pareri.
Imi cer scuze pentru eventualele incoerente si inevitabilele greseli de tastare. .

Modificat de bad wolf (04-02-2012 02:40:45)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  topicul este : Cursuri TEHNICIENI TOPO - CADASTRU - pentru cei interesati

Discutiile au meers bine , am ajuns la o lista de revendicari : sa schimbam toate programele existente, conducerea A.N.C.P.I.  si a tuturor O.C.P.I.urilor .  Pentru un ra..t de parcela  in Cucuietii din deal, va trebui sa vina un inginer cu master si 3 ani vechime, cu GPS tripla frecventa si statie de 1.5sec. , sa aiba si atestat de Autocad si limba engleaza, altfel, nu se mai poate !!!!! .  Si sa faca lucrarea cu xxx roni. Si sa traiasca din 100 de lucrari de genul asta , sa-si cumpere statii si aparatura din lucrarile din cele 15 sate unde e sef. Cine va vrea sa faca o lucrare la Cucuieti.... sa faca compensari riguroase, sa faca post procesare , exact ca la metroul din Amstterdam .  Dar nu va prinde niciodata o autostrada, un metrou, un CFR, un pod suspendat , etc.Si nici nu va avea asa ceva . Nu am nimic cu nimeni, insa nu mai inteleg nimic.



               

bad wolf


                  Ai dreptate s-a deviat de la subiect.

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

gude2008


                  
bad wolf a scris:


gude2008 a scris:


bad wolf a scris:



Ai impresia ca tehnologia moderna inlocuieste bazele topografiei ???


bazele nu pot fi niciodata inlocuite, dar pot fi imbunatatite.


De acord, dar imbunatatirea , insemana maurarea rapida prin metodele specifice a unghiurilor si distantelor , cu constrangerile impuse. Si daca tehnic pe  o deti folosesti un soft specializat pentru o compensare de inalta precizie.
Credea ca nu e cazul sa-ti explc cala unii dintra  tineri cu putina experienta.
Precizez ca nu doresc sa insult pe nimeni , dar vreau sa revin cu precizarea ca aparatura nu insemna totul si aberatiile de Ordinel a le ACPI.
Cred ca aici ar trebui sa facem o delegatie si imi apum conducerea acesteia , daca nu gasim pe cineva mai tanar ,care sa stapaneasca mai bine tehnica  si mai cooptam un jurit reputat , cu care sa ne prezentam la ANCPI si sa discutam critic dar si constructiv toate problemele de ordin gemeral, sa solicitam modificarea tuturor regulamentelor in vigostsre astfel incat sa aiba o aplictie UNICA in toata tara .
Oricum va trbui sa mergem cu o lista de revendicari bine evaluate si puse la punct si in acelasi timp sa avem ce sa punem in loc, inclusiv conducerea ANCPI si a tuturor OCPI-urilor(in asta intra si conducerea compartimentului financiar contabil).
Daca sunteti de acord accept sugestii si inca ceva: daca ne vom hatara va trebui sa gasim o forma de a acoperi cheltuielile(sponsorizari sau alte medote legale de obtinere a banilor , chiar prin donatii).
Astept pareri.
Imi cer scuze pentru eventualele incoerente si inevitabilele greseli de tastare. .


ai dreptate bad wolf, se pare ca noi nu putem aduce nici o imbunatatire in sistem, tocmai noi care stam pe teren toata ziua, trebuie sa facem exact cum ne zic cei de la birou (ancpi), deci pana la urma suntem niste soldatei.



               

adrianmonea


                  mai cursantilor, care sunteti voi cursanti si autorizati, ia ziceti, aveti macar BAC-ul, adica 12 clase.Intradevar cand te autorizezi nu iti cere si diploma de bac sa vezi cum s-ar apuca astia de liceu http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


               

Ionica34


                  Revenind la subiect :
ar fi nevoie de tehnicieni topografi.
O firma de specialitate nu are nevoie doar de ingineri geodezi.
E nevoie si de tehnicieni topo.
Din pacate la noi se vede meseria doar din prisma masuratorilor pentru cadastru.
Adica doar prin prisma celor care fac lucrari pentru intabulare.
Nu doar asta presupune meseria noastra.
Spre exemplu cand faci lucrari de masuratori sau trasari ptr drumuri, cai ferate, ape, planuri parcelare, etc nu poti sa faci echipe doar din ingineri.
Din pacate scolile de tehnicieni topo au fost desfiintate si dezastrul care exista in sistemul de invatamant se pare ca nu va fi rezolvat foarte rapid.
La ora actuala se fac cursuri de topografie mai mult ptr a umple buzunarele profesorilor care predau respectivele cursuri. Ma refer la cursurile fara frecventa, care se fac 2-3 saptamani pe semestru, azi se preda si maine se da examen!!! Sincer, ce sistem de invatamant este acesta, si inca girat de facultatile de stat care se considera ca fiind facultati serioase.
Si apoi ne miram ca sunt autorizati de cadastru care nu stiu lucrurile elementare.
Sincer, pana cand facultatile de stat nu vor fi privatizate si fortate sa se adreseze pietei, nu se vor rezolva problemele din majoritatea domeniilor.
In momentul in care vor fi privatizati, studentii nu vor mai accepta sa plateasca taxe aiurea pentru a nu invata nimic. Fiindca piata nu-i va inghiti.
Iar statul va putea sa sponsorizeze direct studentul nu profesorii. Pentru ca la ora actuala se sponsorizeaza ineficacitatea profesorilor si a unui sistem neconectat la cerintele pietei.

Modificat de Ionica34 (25-02-2012 19:01:41)



               

nadir


                  
Ionica34 a scris:

Revenind la subiect :
ar fi nevoie de tehnicieni topografi.
O firma de specialitate nu are nevoie doar de ingineri geodezi.
E nevoie si de tehnicieni topo.
Din pacate la noi se vede meseria doar din prisma masuratorilor pentru cadastru.
Adica doar prin prisma celor care fac lucrari pentru intabulare.
Nu doar asta presupune meseria noastra.
Spre exemplu cand faci lucrari de masuratori sau trasari ptr drumuri, cai ferate, ape, planuri parcelare, etc nu poti sa faci echipe doar din ingineri.
Din pacate scolile de tehnicieni topo au fost desfiintate si dezastrul care exista in sistemul de invatamant se pare ca nu va fi rezolvat foarte rapid.
La ora actuala se fac cursuri de topografie mai mult ptr a umple buzunarele profesorilor care predau respectivele cursuri. Ma refer la cursurile fara frecventa, care se fac 2-3 saptamani pe semestru, azi se preda si maine se da examen!!! Sincer, ce sistem de invatamant este acesta, si inca girat de facultatile de stat care se considera ca fiind facultati serioase.
Si apoi ne miram ca sunt autorizati de cadastru care nu stiu lucrurile elementare.
Sincer, pana cand facultatile de stat nu vor fi privatizate si fortate sa se adreseze pietei, nu se vor rezolva problemele din majoritatea domeniilor.
In momentul in care vor fi privatizati, studentii nu vor mai accepta sa plateasca taxe aiurea pentru a nu invata nimic. Fiindca piata nu-i va inghiti.
Iar statul va putea sa sponsorizeze direct studentul nu profesorii. Pentru ca la ora actuala se sponsorizeaza ineficacitatea profesorilor si a unui sistem neconectat la cerintele pietei.

subscriu - un mare adevar... dar ce sa facem fiecare trage jarul pe turta lui pana unul dintre acestia se va arde
invatamantul superior este la pamant
 
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">

Modificat de nadir (25-02-2012 21:07:09)