Cursuri TEHNICIENI TOPO - CADASTRU - pentru cei interesati

Creat de FPIP, Mar 23, 2010, 02:29 AM

« precedentul - următorul »

adrianmonea

La SB cei cu categ C, nu mai pot face doc. cf. legi 453.

bradu13

foarte bine ca se incepe putina ordine in domeniu. toti care fac un curs vai mama lui se cred mari topografi si ne miram de calitatea lucrarilor

adrianmonea


John Doe

Toata treaba asta a inceput cu Legea nr. 18/1991. Si tot ce se intampla in domeniu este rezultatul unor decizii pripite conforme cu interesele unora, fara sa aiba nici o legatura cu realitatea - nu cred ca spun ceva nou....

cristea

Vezi Monea ca doc.cf legii 453 nu exista.cei din Sb interpreteaza gresit acele lucrari  care se fac.Sunt de fapt avize conf Ord  108/2010.ca le folosesti pt aut de construire ca asa zice legea 453 este altceva, dar avizul se da conf ord 108.
sal

cristea

Vezi Monea ca doc.cf legii 453 nu exista.cei din Sb interpreteaza gresit acele lucrari  care se fac.Sunt de fapt avize conf Ord  108/2010.ca le folosesti pt aut de construire ca asa zice legea 453 este altceva, dar avizul se da conf ord 108.
sal

gude2008

Citat din: bradu13foarte bine ca se incepe putina ordine in domeniu. toti care fac un curs vai mama lui se cred mari topografi si ne miram de calitatea lucrarilor


Exemplu:
Anii 2000-2005. Inginer geodez, vechime 5 ani pe santier:) (cadastru 0 experienta), pe urma autorizat cat. A sau D.Apoi se apuca de cadastru ca doar e autorizat si chiar inginer!
 Ce zici aici merge treaba??

adrianmonea

sti cum e, capul face capul trage, e problema lui cum se descurca

AlexGIS

Citat din: adrianmoneasti cum e, capul face capul trage, e problema lui cum se descurca

Deci în cazul ăsta nu mai este problema ta, ca în cazul celor cu cursuri. Curios mod de a gândi.

nadir

Nu puteti intelege voi ce a invatat omul ala la curs si ce a invatat pe langa curs (studiu individual) si.....  ce  conteaza mai mult ?  sa ai facultate sau sa lucrezi bine si corect ?......... de exemplu eu am vazut tot felul de topografi dar care  .... foloseau in loc de drumuire (backsitepoint).....free station...   sau drumuire fara Z si strada masurata fara cota Z , nu stiu scara planului si foarte multe exemple ..... nu intru in detalii dar asta numesc ei studii superioare?   poate studii inferioare si bani si timp pierdut.....sau studii fara frecventa ....     nu stiu...dar oamenii astia sunt malefici dea binelea....   :nono:  EU NU AM NEVOIE DE ANGAJATI CU STUDII SUPERIOARE, EU AM NEVOIE DE OAMENI CORECTI CARE CUNOSC MESERIE  SI SUNT AUTORIZATI   :nod:

John Doe


                  Omul sfinteste locul. Indiferent de cursuri, scoli sau meserie.


               

ali_rosca


                  Cursul se face si la Sibiu...si a inceput deja

_______________________________________
Sunt un biet licenţiat,
Am şi master, doctorat,
Dar vă-ntreb, ca inginer:
- Îmi ajung... să fiu şomer?


               

gude2008


                  
nadir a scris:

Nu puteti intelege voi ce a invatat omul ala la curs si ce a invatat pe langa curs (studiu individual) si.....  ce  conteaza mai mult ?  sa ai facultate sau sa lucrezi bine si corect ?......... de exemplu eu am vazut tot felul de topografi dar care  .... foloseau in loc de drumuire (backsitepoint).....free station...   sau drumuire fara Z si strada masurata fara cota Z , nu stiu scara planului si foarte multe exemple ..... nu intru in detalii dar asta numesc ei studii superioare?   poate studii inferioare si bani si timp pierdut.....sau studii fara frecventa ....     nu stiu...dar oamenii astia sunt malefici dea binelea....   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">  EU NU AM NEVOIE DE ANGAJATI CU STUDII SUPERIOARE, EU AM NEVOIE DE OAMENI CORECTI CARE CUNOSC MESERIE  SI SUNT AUTORIZATI   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">


nadir la orice drumuire ai backsight. si spune te rog de ce crezi ca free station nu e o metoda buna de a stabili statia?, ca n-ai folosit niciodata asa ceva, ca folosesti doar ce cunosti si nu vrei sa te dezvolti?



               

adrianmonea


                  mie imi place metoda ta, e mai rapida si ai mai multa mobilitate, dar intradevar daca vrei precizie, la "varf de unghie"nu e chiar indicata

Modificat de adrianmonea (01-02-2012 22:27:21)



               

nadir


                  
gude2008 a scris:


nadir a scris:

Nu puteti intelege voi ce a invatat omul ala la curs si ce a invatat pe langa curs (studiu individual) si.....  ce  conteaza mai mult ?  sa ai facultate sau sa lucrezi bine si corect ?......... de exemplu eu am vazut tot felul de topografi dar care  .... foloseau in loc de drumuire (backsitepoint).....free station...   sau drumuire fara Z si strada masurata fara cota Z , nu stiu scara planului si foarte multe exemple ..... nu intru in detalii dar asta numesc ei studii superioare?   poate studii inferioare si bani si timp pierdut.....sau studii fara frecventa ....     nu stiu...dar oamenii astia sunt malefici dea binelea....   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">  EU NU AM NEVOIE DE ANGAJATI CU STUDII SUPERIOARE, EU AM NEVOIE DE OAMENI CORECTI CARE CUNOSC MESERIE  SI SUNT AUTORIZATI   http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">


nadir la orice drumuire ai backsight. si spune te rog de ce crezi ca free station nu e o metoda buna de a stabili statia?, ca n-ai folosit niciodata asa ceva, ca folosesti doar ce cunosti si nu vrei sa te dezvolti?

sigur ca o folosesc... doar in cazuri speciale cand locul nu imi permite abordarea directa si doar indirecta prin vizarea si determinarea unor puncte de control (statii) pe varful unor cladiri... dar cand pot sa fac drumuire ....fac drumuire nu free station..... asta nu poate sa fie o metoda care sa inlocuiasca drumuirea.... neputand fi compensata decat in patrulater .... si atunci inseamna altceva.