Intabulare sentinta

Creat de moholea, Mar 25, 2009, 06:58 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Sper ca postez on topic.

Am urmatoarea situatie: intabulez sentinta. Onorata instanta dispune intabularea in urma vanzarii, a 1260mp din o parcela de 9500mp. Proprietarul celor 9500mp are ca act de proprietate TP. Intrebarea mea este urmatoarea: eu ce operatiune fac? Dezmembrare, sau prima inregistrare?
- daca fac prima inregistrare a celor 1260mp din parcela de 9500, ce fac cu parcela ramasa pe vechiul proprietar? Acest vechi proprietar nu doreste, nu este interesat sa intabuleze parcela ramasa. Nu pot lasa cei 8240mp care rezulta, pe titlu...
- daca fac dezmembrare, nu am cf sau nr cad din care sa dezmembrez...nu pot dezmembra direct din titlu.
Care ar fi solutia?

Multumesc

bad wolf

#1
Citat din: moholeaSper ca postez on topic.

Am urmatoarea situatie: intabulez sentinta. Onorata instanta dispune intabularea in urma vanzarii, a 1260mp din o parcela de 9500mp. Proprietarul celor 9500mp are ca act de proprietate TP. Intrebarea mea este urmatoarea: eu ce operatiune fac? Dezmembrare, sau prima inregistrare?
- daca fac prima inregistrare a celor 1260mp din parcela de 9500, ce fac cu parcela ramasa pe vechiul proprietar? Acest vechi proprietar nu doreste, nu este interesat sa intabuleze parcela ramasa. Nu pot lasa cei 8240mp care rezulta, pe titlu...
- daca fac dezmembrare, nu am cf sau nr cad din care sa dezmembrez...nu pot dezmembra direct din titlu.
Care ar fi solutia?

Multumesc

Daca exista o Hotarare definitiva si irevocabila pentru o suprafata de 1260 m.p. , in care sunt inscrise vecinatatile si amplsamentul , faci prima inregistrare , nimic altceva  si folosesti drept act de proprietare doar hotararea judecatoreasca.
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Hotararea judecatoreasca are prioritate in fata oricaror acte eliberate de OCPI, si/ sau primarie ?
Si poate fi aceasta hotarare definitiva si irevocabila atacata in instanta ?
Multumesc anticipat ! din pacate nu am facut drept penal la facultate  :hi:

moholea

Bad wolf:

si eu m-am gandit asa, dar ce se intampla cu suprafata ramasa? se consemneaza undeva? ce se intampla daca vanzatorul vrea sa intabuleze ulterior parcela din titlu? Pt ca pe titlu va ramane 9500mp, iar la presupusa viitoare intabulare a titlului nu va mai corespunde suprafata din teren cu suprafata din acte.

Multumesc

Marian

Cand va trebui sa-si intabuleze titlul, va trebui sa anexeze la acte si sentinta pt a justifica reducerea de suprafata. Daca face abstractie de sentinta, nu se va putea intabula pt. ca se va suprapune peste parcela deja intabulata(se vede in e-terra)

bad wolf

#5
Citat din: MarianCand va trebui sa-si intabuleze titlul, va trebui sa anexeze la acte si sentinta pt a justifica reducerea de suprafata. Daca face abstractie de sentinta, nu se va putea intabula pt. ca se va suprapune peste parcela deja intabulata(se vede in e-terra)

Asa este !
Dar pentru intabularea suprafetei ramase se foloseste aceiasi hotarare daca este precizata si aceasta suprafata , daca nu , e mai complicat !
Dar asta-i treaba proprietarului care a efectuat acesata tranzactie pentru a evita tocmai lucrarile de cadastru , adcica prima inscriere  a intregii suprafetei si apoi o dezmenbrare a acesteia in cele doia suprafete rezultate .
Dar asta e numai problema proprietarului !
Nu va mai complicati viata cu problemele altora . Ne=o complica noua, suficient, OCPI-urile.
Bafta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

Moholea...ma gandesc ca sentinta aia cand o fost redactata a fost instiintat si proprietarul de alaturi ca din tot titlul o bucata va fugi la Popescu, nu?! Ca doar a fost parte in proces! Si daca un nene de-asta iti cere sa ii intabulezi titlul, omitand sa-ti spuna povestea in totalitatea ei, foarte bine, ii mai iei o data banuti pentru refacerea documentatiei ( a doua oara folosindu-te de expertiza judiciara - pe care SIGUR apare suprafata intreaga si partea care a fugit la Popescu - ca expertiza o poate scoate si cealalta parte implicata in proces de la dosar) - Sa nu uiti sa-l intrebi cand a fost procesul unde statea dumnealui de nu-si mai aminteste ca a fost una dintre partile implicate!
Va fi un picut de stres suplimentar dar daca vei cere cu atentie actele necesare intabularii dreptului de proprietate, incet , cu rabdare, oricat de rauvoitor ar fi clientul care are titlul, va recunoaste implicarea intr-un proces a mostenitorilor si vei scoate la vremea potrivita si expertiza - fii sigur de asta !

bad wolf

#7
Citat din: dora3miraMoholea...ma gandesc ca sentinta aia cand o fost redactata a fost instiintat si proprietarul de alaturi ca din tot titlul o bucata va fugi la Popescu, nu?! Ca doar a fost parte in proces! Si daca un nene de-asta iti cere sa ii intabulezi titlul, omitand sa-ti spuna povestea in totalitatea ei, foarte bine, ii mai iei o data banuti pentru refacerea documentatiei ( a doua oara folosindu-te de expertiza judiciara - pe care SIGUR apare suprafata intreaga si partea care a fugit la Popescu - ca expertiza o poate scoate si cealalta parte implicata in proces de la dosar) - Sa nu uiti sa-l intrebi cand a fost procesul unde statea dumnealui de nu-si mai aminteste ca a fost una dintre partile implicate!
Va fi un picut de stres suplimentar dar daca vei cere cu atentie actele necesare intabularii dreptului de proprietate, incet , cu rabdare, oricat de rauvoitor ar fi clientul care are titlul, va recunoaste implicarea intr-un proces a mostenitorilor si vei scoate la vremea potrivita si expertiza - fii sigur de asta !

Vecini nu sunt , de obicei , parte in proces . Astfel de hotarari se obtin in urma unei actiuni de :"Confectionare act de vanzare-cumpare" . Este un mod a,absolut legal, de ocolire a mafiei notarilor ! Raportul de expertiza este obligatoriu (daca judecatorul a solicitat asa ceva-sunt si cazuri cand judecatorul nu solicita expertiya ,in asemenea cazuri ,pentru ca nu este obligatorie expertiza) la intabulare pentru ca este singurul document unde sunt precizate dimensiunile si vecininatatile terenului vandut .
Sa auzim de bine !
Sper sa gasesc cararea corecta !

fagsb

este simplu.Toate actele intocmite inainte de intabularea TP,se fac intr-o singura documentatie,Se face Pad pentru parcela din Tp ,pad-uri pentru dezmembrare conform sentintei si in anexa 13,treci:
1.prprietarul din TP
2.Propunerea de dezmembrare cu proprietarii rezultati conf.sentintei.
Orice alte acte facute inainte de intabulae(CM,CD,Ci,Vinzare,dezmembrare pe TP)toate se fac intr-o singura lucrare.
Atasezi si sentinta si gata.Bafta

Alin B.

Faci doc. pt. prima inregisrare in baza sentintei civile definitive si irevocabile. Daca terenul ce a facut obiectul sentintei civile  este parte din terenul ce a facut obiectul unui titlu de proprietate eliberat anterior pronuntarii sentintei civile, in mod normal unul din capetele de cerere ce au precedat sentinta respectiva trebuia sa fi fost si "anulare partiala a titlului de proprietate" ceea ce inseamna ca sentinta este opozabila titlului de proprietate. Cel care detine titlul de proprietate , cand va dori inscrierea in CF , va face deasemeni doc. de prima inscriere la care va fi atasat TP + sentinta respectiva.

Alin B.

Aaaa, in astfel de cazuri 90% din judecatori cer raport de expertiza inainte de a se pronunta !!!

dora3mira

La raportul ala de expertiza am facut si eu trimitere iar vecinu proprietar - e unul dintre mostenitorii titlului de proprietate - al de ramanea cu titlul -cel pe care moholea nu stia cum sa-l rezolve - si oricat nu i-ar conveni celui care deja a obtinut o sentinta definitiva si irevocabila, tot vecin o sa-l aiba pana unul dintre ei vinde si dispare !
Stii cum este moholea? Cand ceri acte pentru titlu , vrei nu vrei, ajungi la expertiza si acolo vezi limpede cat din titlu a mai ramas celui ce-ti solicita serviciile. Ca regula este sa figureze intregul si partile in care se desface prin hotarare terenul.
Wollf, cred ca am fost ambigua in ce am spus mai sus... O fi de la ploaie si vremea asta cainoasa!

moholea

Vanzatorul este primarul comunei, si este la curent cu situatia. As vrea sa fac in asa fel incat sa fie si el multumit deoarece, mi-a promis lucrari in zona.....ma rog...
Fagsb mi-a "rasturnat" sistemul de valori.....iar nu mai inteleg dezmembrez sau nu? La varianta propusa de Fagsb, intrebarea mea este cum redactez fisierul CP, ca prima inregistrare, sau dezmembrare? Ca dezmembrare nu cred ca am cum, deoarece nu am nr CF, nr topo sau nr cad din care sa dezmembrez (terenul este in extravilan). Am doar titlu si sentinta.
Sa fac PAD pt toata parcela cu propunere de dezmembrare, PAD-uri pt cele 2 parcele rezultate, si sa le anexez documentatiei de prima inregistrare? Adica un fel de hibrid intre cele 2 operatiuni?
AlinB: in sentinta nu se mentioneaza "anulare partiala a TP" si nu s-a facut expertiza judiciara.


Multumesc tuturor pt ajutor.

fagsb

moholea draga,faci o documentatie de intabulare pentru TP,cu tot ce trebuie inclusiv CP.
Faci documentatia de dezmembrare conform sentintei,cu alt cp.
Depui la RGI ambele lucrari odata,fiecare va primi alt numar de inregistrare,dar lucrarile vor fi legate astfel incit sa ajunga la un singur inspector.El da numar rosu la intabulare,apoi,tine cont de documentatie si da numere rosii si la dezmembrare.Ambele lucrari vor fi receptionate odata si intabulate la fel.Nu iti mai trebuie act autentic la dezmembrare,deoarece ai sentinta.
Daca nu ai expertiza de unde stii unde sunt cei 1260 mp?Trebuie sa fie de acord ambele parti asupra pozitiei parcelei.

Marian

Cred ca trebuie facuta documentatie NUMAI pt supr. din sentinta respectind tot ce scrie acolo(dist, supraf, vecini, etc