Intabulare sentinta

Creat de moholea, Mar 25, 2009, 06:58 PM

« precedentul - următorul »

fagsb

pe partea de cadastru si cf ce s-a scis mai sus a fost facut de sotia mea care de 25 ani se lupta cu CF si OCPI pentru a respecta legile si regulamentele lor
o zi buna

John Doe

Parerea mea:
Actiunea in instanta se numeste "prestatie tabulara", daca nu ma însel. Normal, onor. instanta trebuia sa lamureasca lucrurile complet prin sentinta, adica daca se face parcelare si exact cum, sau daca se întabuleaza cota-parte. Depinde foarte mult ce scrie în sentinta, si daca s-a cerut ori ba si expertiza judiciara.
Cât despre abilitatile instantelor in astfel de cazuri... ma abtin !

Modificat de John Doe (26-03-2009 17:50:56)

bad wolf

#17
Citat din: John DoeParerea mea:
Actiunea in instanta se numeste "prestatie tabulara", daca nu ma însel. Normal, onor. instanta trebuia sa lamureasca lucrurile complet prin sentinta, adica daca se face parcelare si exact cum, sau daca se întabuleaza cota-parte. Depinde foarte mult ce scrie în sentinta, si daca s-a cerut ori ba si expertiza judiciara.
Cât despre abilitatile instantelor in astfel de cazuri... ma abtin !

Instantele sunt abilitate sa de hotarare de :"Confectionare act de vanzare cumparare" !
Chiar asa se numesc !
Se procedeaza astfel:
-vanzatorul si cumparatorul fac o chitanta "de mana" , semnata olograf de ei si de 2-3 martori si - atentie - antedata cu cel puti 6 luni .
Apoi cumparatorul deschide o actiune in instanta prin care il cheama in judecata pe vanzator pentru faptul ca a refuzat sa mearga la nota sa faca actul(de asta este ante datata ) , o data cu actunea poate depune o expertiza extrajudiciara efectuata de un expert judiciar (conf. L 247/2005) sau daca nu , la primul termen judecatorul dispune o expertiza  judiciara si...gata !
Asa apare o hotarare care tine loc de act devanzare cumparare ! perfect legal !
Prin expertiza nu se face si dezlipirea decat daca este ceruta expres de instnata !
De intabult se inabuleaza , doar suprafata din hotararea ramasa definitiva si irevocabila.
Nimeni nu poate fi obligat in niciu fel sa intabuleze si diferenta de suprafata cuprinsa in T.p.
Multi proprietari fac acest lucru pentru a evita taxele enorme cerute de notari !
Sa auzim de bine !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Da, cunosc procedura, nu despre asta e vorba.
Ma refeream la abilitatile TEHNICE ale instantelor in asemenea spete, nu la cele legale. Fiindca nu întotdeauna cazurile seamana între ele, iar solutiile cu, respectiv fara expertiza juridica pot diferi foarte mult. Asa cum difera si expertii, si cazurile in care sunt delegati, si modul în care abordeaza problemele...
Tot in ideea asta: am vazut nu numai o sentinta cu care trebuie sa-si sparga capul fie topograful, fie cei de la cartea funciara s-o întabuleze. Ca asa trebuie, nu ?

Si, fara suparare: poti sa fii nitel mai atent la ortografie ? Te rog. Uneori ma bagi in ceata. Alteori trebuie sa deduc ce ai vrut sa scrii, si e nasol...
In rest, numai bine bad wolf !

ARICIUDANC

din cate inteleg eu onorata instanta trebuia sa dispuna intabularea si dezmembrarea(daca a fost ceruta de catre avocat) conform expertizei pe care ar trebui sa o ai in copie legalizata(asa e la bv), spun asta pentru ca nu e o lege pentru toti - crede-ma! Cel mai bine e sa mergi in audienta la c.f. si ocpi si sa le ceri un sfat in
legatura cu speta ta.

topograful linistit

Acolo unde este implementata tanti E-TERRA nu poti face in aceeasi lucrare si intabularea si dezlipirea.
Am avut caz cu intabulare, dezlipire si apartamentare intr-o sentinta. Nu va spun cat am alergat pe la CF...
Numai bine
 :hi:

bad wolf

#21
Citat din: ARICIUDANCdin cate inteleg eu onorata instanta trebuia sa dispuna intabularea si dezmembrarea(daca a fost ceruta de catre avocat) conform expertizei pe care ar trebui sa o ai in copie legalizata(asa e la bv), spun asta pentru ca nu e o lege pentru toti - crede-ma! Cel mai bine e sa mergi in audienta la c.f. si ocpi si sa le ceri un sfat in
legatura cu speta ta.

AI INTELES GRESIT.
ONOR ' INSTANTA "CONFECTIONEAZA ACT DE VANZARE CUMPARARE " PENTRU SUPRAFATA CUMPARATA.
IN FELUL ASTA SE OCOLESTE NOTARUL.
DECI SE INATBULEAZA DOAR SUPRAFATA DIN HOTARAREA JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVICABILA.
INSTANTA NU POATE DISPUNE ALTCEVA , DECI NU POATE DISPUNE DEZLIPIREA ,DIN OFICIU, IAR PARTILE NU AU INTERES.
NOI CA PERSOANE AUTORIZATE NU AVEM INTERESUL SA EFECTUAM DECAT LUCRARILE PENTRU CARE SUNTEM PLATITI.
SUPRAFATA CARE RAMNE IN T.P.?? e PROBLEMA PROPRIETERULUI. NU E CAZUL SQ NE BATEM NOI CZUL CU ASTA.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

#22
Citat din: bad wolf
Citat din: ARICIUDANCdin cate inteleg eu onorata instanta trebuia sa dispuna intabularea si dezmembrarea(daca a fost ceruta de catre avocat) conform expertizei pe care ar trebui sa o ai in copie legalizata(asa e la bv), spun asta pentru ca nu e o lege pentru toti - crede-ma! Cel mai bine e sa mergi in audienta la c.f. si ocpi si sa le ceri un sfat in
legatura cu speta ta.

AI INTELES GRESIT.
ONOR ' INSTANTA "CONFECTIONEAZA ACT DE VANZARE CUMPARARE " PENTRU SUPRAFATA CUMPARATA.
IN FELUL ASTA SE OCOLESTE NOTARUL.
DECI SE INATBULEAZA DOAR SUPRAFATA DIN HOTARAREA JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVICABILA.
INSTANTA NU POATE DISPUNE ALTCEVA , DECI NU POATE DISPUNE DEZLIPIREA ,DIN OFICIU, IAR PARTILE NU AU INTERES.
NOI CA PERSOANE AUTORIZATE NU AVEM INTERESUL SA EFECTUAM DECAT LUCRARILE PENTRU CARE SUNTEM PLATITI.
SUPRAFATA CARE RAMNE IN T.P.?? e PROBLEMA PROPRIETERULUI. NU E CAZUL SQ NE BATEM NOI CZUL CU ASTA.


Nu inteleg ce este de neinteles?
Una dintre parti obtine o hotarare definitiva si irevocabila, zic bine?
Cealalta parte ramane cu Titlul de Proprietate .
Nu mai retin cine a avut situatia asta dar....citeste cu atentie Hotararea aia ca daca face referinta la o expertiza tehnica - si NORMAL, LOGIC, FIRESC si OBLIGATORIU asa ar trebui sa fie , pune clientul sa scoata o copie de la dosar ca are schita ! Ma indoiesc teribil ca ar exista o hotarare care ia hotararea pentru o suprafata de teren fara a preciza in mod clar si raspicat - vecinii, deschiderea la calea de acces(fie ea sosea internationala sau drum de exploatare ) si suprafata.
Cat despre cel care ramane cu TP uite cum e treaba !
Cand faci succesiunea de legatura intre numele persoanei decedate si mostenitorii acelui TP, clientul numarul 2 asta cu TP, ori accepta sa faci o documentatie pe numele tuturor mostenitorilor - si ma indoiesc ca mai vrea asta ca doar a trecut printr-un proces si STIE ASTA , ori iti povesteste ca s-a judecat cu mostenitorul X , situatie in care, fiind parte implicata in proces, va avea o hotarare definitiva si irevocabila cu aceeasi trimitere la expertiza tehnica ! Situatie in care vei solicita cllientului numarul 2 sa aduca si el o copie dupa aceeasi expertiza ca si primul !
Pasul cel mai important ! Cititi actele si faceti un istoric al acelui imobil cu succesiunea numelor de la Titlul de Proprietate pana in prezent !
Ca sa usurati citirea actelor la BCPI, atasati acest istoric la documentatia voastra , inaintea actelor, astfel incat sa poata fi parcursa usor legatura de nume - cu trimitere la fiecare numar de act cu emitentul sau.
Oare de data asta ce problema mai apare?! :(

bad wolf

#23
Citat din: dora3mira
Citat din: bad wolf
Citat din: ARICIUDANCdin cate inteleg eu onorata instanta trebuia sa dispuna intabularea si dezmembrarea(daca a fost ceruta de catre avocat) conform expertizei pe care ar trebui sa o ai in copie legalizata(asa e la bv), spun asta pentru ca nu e o lege pentru toti - crede-ma! Cel mai bine e sa mergi in audienta la c.f. si ocpi si sa le ceri un sfat in
legatura cu speta ta.

AI INTELES GRESIT.
ONOR ' INSTANTA "CONFECTIONEAZA ACT DE VANZARE CUMPARARE " PENTRU SUPRAFATA CUMPARATA.
IN FELUL ASTA SE OCOLESTE NOTARUL.
DECI SE INATBULEAZA DOAR SUPRAFATA DIN HOTARAREA JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVICABILA.
INSTANTA NU POATE DISPUNE ALTCEVA , DECI NU POATE DISPUNE DEZLIPIREA ,DIN OFICIU, IAR PARTILE NU AU INTERES.
NOI CA PERSOANE AUTORIZATE NU AVEM INTERESUL SA EFECTUAM DECAT LUCRARILE PENTRU CARE SUNTEM PLATITI.
SUPRAFATA CARE RAMNE IN T.P.?? e PROBLEMA PROPRIETERULUI. NU E CAZUL SQ NE BATEM NOI CZUL CU ASTA.


Nu inteleg ce este de neinteles?
Una dintre parti obtine o hotarare definitiva si irevocabila, zic bine?
Cealalta parte ramane cu Titlul de Proprietate .
Nu mai retin cine a avut situatia asta dar....citeste cu atentie Hotararea aia ca daca face referinta la o expertiza tehnica - si NORMAL, LOGIC, FIRESC si OBLIGATORIU asa ar trebui sa fie , pune clientul sa scoata o copie de la dosar ca are schita ! Ma indoiesc teribil ca ar exista o hotarare care ia hotararea pentru o suprafata de teren fara a preciza in mod clar si raspicat - vecinii, deschiderea la calea de acces(fie ea sosea internationala sau drum de exploatare ) si suprafata.
Cat despre cel care ramane cu TP uite cum e treaba !
Cand faci succesiunea de legatura intre numele persoanei decedate si mostenitorii acelui TP, clientul numarul 2 asta cu TP, ori accepta sa faci o documentatie pe numele tuturor mostenitorilor - si ma indoiesc ca mai vrea asta ca doar a trecut printr-un proces si STIE ASTA , ori iti povesteste ca s-a judecat cu mostenitorul X , situatie in care, fiind parte implicata in proces, va avea o hotarare definitiva si irevocabila cu aceeasi trimitere la expertiza tehnica ! Situatie in care vei solicita cllientului numarul 2 sa aduca si el o copie dupa aceeasi expertiza ca si primul !
Pasul cel mai important ! Cititi actele si faceti un istoric al acelui imobil cu succesiunea numelor de la Titlul de Proprietate pana in prezent !
Ca sa usurati citirea actelor la BCPI, atasati acest istoric la documentatia voastra , inaintea actelor, astfel incat sa poata fi parcursa usor legatura de nume - cu trimitere la fiecare numar de act cu emitentul sau.
Oare de data asta ce problema mai apare?! :(

Dora, ai dpasit mult subiectul !
Se inregistreza (intabuleza) pur si simplu NUMAI HOTRRA DEFINITIVA SI IREVOCABILA PENTRU TERENUL VANDUT0adica 1260m,p,) , cu vecinii si dimensiunile din expertiza juduciar. Doar atat.
Ce ramane , eproblema proprietarului de TP.
DE ce va complicati viata . Cu cat duceti mai multe documente , ii bagati in ceta pe cei de la OCPI.
Nu va depasiti atributiunile si nici nu le dati idei celor de la ocpi. S-asa sunt  majoritatea necalificati. Freti sa-i bagati in ceata de tot.
Am experientq a peste 200 de expertize judiciare sau extrajudiciare pentru confenctionare act de proprietate.
Crezi ca sunt nebun sa-i propun judecatorului sa faca si deslipirea din t.p.??
Niciodata! De ce sa-mi ingreunez munca de intabulare mie sau altui coleg.
Am mai spus si repet: CADASTRUL GENERL NU SE IMPLEMENTEZ ALIPIND SUPRFETELE  INTABULATE DE PERSOANE DIFERITE, LA DATE , DIFERITE, CU APARATURA DIFERITA SI INCONDITII DIFERITE.
se FACE MASURANT , DUPA TOATE REGULIE ARTEI(TOPGRAFIA , GEODEZIA , CADASTRUL ,FOTOGRAMETRIA SI CARTOGRAFIA ) incepand de la UAT, tarla si parcela si invers !
Sa auzim de bine si sa auda si cine mai trebuie !\
Nota ! Din aceste motive prefer sa fac lucrari de topografie curata , beneficiarii mei nu sunt necalificati cum sunt unii de pe la OCPI-uri.
Bafta tuturor !

 :hi:
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nu mi se pare ca imi depasesc atributiile daca-i cer unui om toate actele de care am nevoie. Prin asta nu verific ce a facut expertul, fiindca nu e treaba mea. Insa, in general, cand iti faci tie viata mai usoara s-ar putea sa o îngreunezi pe a altora.

bad wolf

#25
Citat din: John DoeNu mi se pare ca imi depasesc atributiile daca-i cer unui om toate actele de care am nevoie. Prin asta nu verific ce a facut expertul, fiindca nu e treaba mea. Insa, in general, cand iti faci tie viata mai usoara s-ar putea sa o îngreunezi pe a altora.

De acord ! Trebuie sa stii totul despre lucrarea pe care o faci , dar sa folosesti numai actele strict necesare altfel e posibil sa-ti complici viata.
Nu suntem noi cei chemati sa rezolvam toate greselie si problemele lumii.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

#26
Citat din: bad wolf
Citat din: dora3mira
Citat din: bad wolfAI INTELES GRESIT.
ONOR ' INSTANTA "CONFECTIONEAZA ACT DE VANZARE CUMPARARE " PENTRU SUPRAFATA CUMPARATA.
IN FELUL ASTA SE OCOLESTE NOTARUL.
DECI SE INATBULEAZA DOAR SUPRAFATA DIN HOTARAREA JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVICABILA.
INSTANTA NU POATE DISPUNE ALTCEVA , DECI NU POATE DISPUNE DEZLIPIREA ,DIN OFICIU, IAR PARTILE NU AU INTERES.
NOI CA PERSOANE AUTORIZATE NU AVEM INTERESUL SA EFECTUAM DECAT LUCRARILE PENTRU CARE SUNTEM PLATITI.
SUPRAFATA CARE RAMNE IN T.P.?? e PROBLEMA PROPRIETERULUI. NU E CAZUL SQ NE BATEM NOI CZUL CU ASTA.


Nu inteleg ce este de neinteles?
Una dintre parti obtine o hotarare definitiva si irevocabila, zic bine?
Cealalta parte ramane cu Titlul de Proprietate .
Nu mai retin cine a avut situatia asta dar....citeste cu atentie Hotararea aia ca daca face referinta la o expertiza tehnica - si NORMAL, LOGIC, FIRESC si OBLIGATORIU asa ar trebui sa fie , pune clientul sa scoata o copie de la dosar ca are schita ! Ma indoiesc teribil ca ar exista o hotarare care ia hotararea pentru o suprafata de teren fara a preciza in mod clar si raspicat - vecinii, deschiderea la calea de acces(fie ea sosea internationala sau drum de exploatare ) si suprafata.
Cat despre cel care ramane cu TP uite cum e treaba !
Cand faci succesiunea de legatura intre numele persoanei decedate si mostenitorii acelui TP, clientul numarul 2 asta cu TP, ori accepta sa faci o documentatie pe numele tuturor mostenitorilor - si ma indoiesc ca mai vrea asta ca doar a trecut printr-un proces si STIE ASTA , ori iti povesteste ca s-a judecat cu mostenitorul X , situatie in care, fiind parte implicata in proces, va avea o hotarare definitiva si irevocabila cu aceeasi trimitere la expertiza tehnica ! Situatie in care vei solicita cllientului numarul 2 sa aduca si el o copie dupa aceeasi expertiza ca si primul !
Pasul cel mai important ! Cititi actele si faceti un istoric al acelui imobil cu succesiunea numelor de la Titlul de Proprietate pana in prezent !
Ca sa usurati citirea actelor la BCPI, atasati acest istoric la documentatia voastra , inaintea actelor, astfel incat sa poata fi parcursa usor legatura de nume - cu trimitere la fiecare numar de act cu emitentul sau.
Oare de data asta ce problema mai apare?! :(

Dora, ai dpasit mult subiectul !
Se inregistreza (intabuleza) pur si simplu NUMAI HOTRRA DEFINITIVA SI IREVOCABILA PENTRU TERENUL VANDUT0adica 1260m,p,) , cu vecinii si dimensiunile din expertiza juduciar. Doar atat.
Ce ramane , eproblema proprietarului de TP.
DE ce va complicati viata . Cu cat duceti mai multe documente , ii bagati in ceta pe cei de la OCPI.
Nu va depasiti atributiunile si nici nu le dati idei celor de la ocpi. S-asa sunt  majoritatea necalificati. Freti sa-i bagati in ceata de tot.
Am experientq a peste 200 de expertize judiciare sau extrajudiciare pentru confenctionare act de proprietate.
Crezi ca sunt nebun sa-i propun judecatorului sa faca si deslipirea din t.p.??
Niciodata! De ce sa-mi ingreunez munca de intabulare mie sau altui coleg.
Am mai spus si repet: CADASTRUL GENERL NU SE IMPLEMENTEZ ALIPIND SUPRFETELE  INTABULATE DE PERSOANE DIFERITE, LA DATE , DIFERITE, CU APARATURA DIFERITA SI INCONDITII DIFERITE.
se FACE MASURANT , DUPA TOATE REGULIE ARTEI(TOPGRAFIA , GEODEZIA , CADASTRUL ,FOTOGRAMETRIA SI CARTOGRAFIA ) incepand de la UAT, tarla si parcela si invers !
Sa auzim de bine si sa auda si cine mai trebuie !\
Nota ! Din aceste motive prefer sa fac lucrari de topografie curata , beneficiarii mei nu sunt necalificati cum sunt unii de pe la OCPI-uri.
Bafta tuturor !

 :hi:
Wolf ! Nu inteleg! Cu ce am depasit subiectul si care consideri ca ar fi actele "in plus" ?!
Daca faci referinta la persoana care dispune de TP sa reluam putin subiectul...
Vine omul cu TP si iti cere intabulare , da?
Bun! Si intrebi - traieste titularul? El zice ca nu ! Bun !
Ceri un certificat de mostenitor? Ceri ! Bun !
Il intrebi pe om clar si la obiect : deci proprietarii sunt acum Vasilica si cu Popescu ?
El iti spune, pai nu, ca Popescu m-a dat in judecata ! Hopa ! Uite cum depistam ca terenul se afla in litigiu ! Bun !
Il intrebi : bine, bine, deci v-ati judecat si in final ce a hotarat instanta ?
Si el spune ...ce spune...ca daca te minte si spune ca nu s-a terminat procesul, nu poti face pasii mai departe ca exista o situatie de litigiu !
Dar daca iti spune ca s-a terminat procesul, nu e NORMAL, LOGIC si FIRESC sa solicit si hotararea aia ?
Si cum hotararea are si o trimitere la expertiza nu e firesc sa o am si pe aia ? Ca eu unde vad - pe ce?- care sunt vecinii, deschiderea la strada si forma terenului pe care instanta l-a dat de fapt si de drept lui Vasilica ?
Daca tu spui ca am cerut prea multe acte ...lamureste-ma te rog care-s alea !

bad wolf

#27
Citat din: dora3mira
Citat din: bad wolf
Citat din: dora3miraNu inteleg ce este de neinteles?
Una dintre parti obtine o hotarare definitiva si irevocabila, zic bine?
Cealalta parte ramane cu Titlul de Proprietate .
Nu mai retin cine a avut situatia asta dar....citeste cu atentie Hotararea aia ca daca face referinta la o expertiza tehnica - si NORMAL, LOGIC, FIRESC si OBLIGATORIU asa ar trebui sa fie , pune clientul sa scoata o copie de la dosar ca are schita ! Ma indoiesc teribil ca ar exista o hotarare care ia hotararea pentru o suprafata de teren fara a preciza in mod clar si raspicat - vecinii, deschiderea la calea de acces(fie ea sosea internationala sau drum de exploatare ) si suprafata.
Cat despre cel care ramane cu TP uite cum e treaba !
Cand faci succesiunea de legatura intre numele persoanei decedate si mostenitorii acelui TP, clientul numarul 2 asta cu TP, ori accepta sa faci o documentatie pe numele tuturor mostenitorilor - si ma indoiesc ca mai vrea asta ca doar a trecut printr-un proces si STIE ASTA , ori iti povesteste ca s-a judecat cu mostenitorul X , situatie in care, fiind parte implicata in proces, va avea o hotarare definitiva si irevocabila cu aceeasi trimitere la expertiza tehnica ! Situatie in care vei solicita cllientului numarul 2 sa aduca si el o copie dupa aceeasi expertiza ca si primul !
Pasul cel mai important ! Cititi actele si faceti un istoric al acelui imobil cu succesiunea numelor de la Titlul de Proprietate pana in prezent !
Ca sa usurati citirea actelor la BCPI, atasati acest istoric la documentatia voastra , inaintea actelor, astfel incat sa poata fi parcursa usor legatura de nume - cu trimitere la fiecare numar de act cu emitentul sau.
Oare de data asta ce problema mai apare?! :(

Dora, ai dpasit mult subiectul !
Se inregistreza (intabuleza) pur si simplu NUMAI HOTRRA DEFINITIVA SI IREVOCABILA PENTRU TERENUL VANDUT0adica 1260m,p,) , cu vecinii si dimensiunile din expertiza juduciar. Doar atat.
Ce ramane , eproblema proprietarului de TP.
DE ce va complicati viata . Cu cat duceti mai multe documente , ii bagati in ceta pe cei de la OCPI.
Nu va depasiti atributiunile si nici nu le dati idei celor de la ocpi. S-asa sunt  majoritatea necalificati. Freti sa-i bagati in ceata de tot.
Am experientq a peste 200 de expertize judiciare sau extrajudiciare pentru confenctionare act de proprietate.
Crezi ca sunt nebun sa-i propun judecatorului sa faca si deslipirea din t.p.??
Niciodata! De ce sa-mi ingreunez munca de intabulare mie sau altui coleg.
Am mai spus si repet: CADASTRUL GENERL NU SE IMPLEMENTEZ ALIPIND SUPRFETELE  INTABULATE DE PERSOANE DIFERITE, LA DATE , DIFERITE, CU APARATURA DIFERITA SI INCONDITII DIFERITE.
se FACE MASURANT , DUPA TOATE REGULIE ARTEI(TOPGRAFIA , GEODEZIA , CADASTRUL ,FOTOGRAMETRIA SI CARTOGRAFIA ) incepand de la UAT, tarla si parcela si invers !
Sa auzim de bine si sa auda si cine mai trebuie !\
Nota ! Din aceste motive prefer sa fac lucrari de topografie curata , beneficiarii mei nu sunt necalificati cum sunt unii de pe la OCPI-uri.
Bafta tuturor !

 :hi:
Wolf ! Nu inteleg! Cu ce am depasit subiectul si care consideri ca ar fi actele "in plus" ?!
Daca faci referinta la persoana care dispune de TP sa reluam putin subiectul...
Vine omul cu TP si iti cere intabulare , da?
Bun! Si intrebi - traieste titularul? El zice ca nu ! Bun !
Ceri un certificat de mostenitor? Ceri ! Bun !
Il intrebi pe om clar si la obiect : deci proprietarii sunt acum Vasilica si cu Popescu ?
El iti spune, pai nu, ca Popescu m-a dat in judecata ! Hopa ! Uite cum depistam ca terenul se afla in litigiu ! Bun !
Il intrebi : bine, bine, deci v-ati judecat si in final ce a hotarat instanta ?
Si el spune ...ce spune...ca daca te minte si spune ca nu s-a terminat procesul, nu poti face pasii mai departe ca exista o situatie de litigiu !
Dar daca iti spune ca s-a terminat procesul, nu e NORMAL, LOGIC si FIRESC sa solicit si hotararea aia ?
Si cum hotararea are si o trimitere la expertiza nu e firesc sa o am si pe aia ? Ca eu unde vad - pe ce?- care sunt vecinii, deschiderea la strada si forma terenului pe care instanta l-a dat de fapt si de drept lui Vasilica ?
Daca tu spui ca am cerut prea multe acte ...lamureste-ma te rog care-s alea !

Am spus ca ai depasit subiectul ,pentru ca , omul , intreba pur si simplu cum se inatbuleaza o sentinta judecatoresca definitiva si irevocabila , care tine loc de act de vanzare cumparare.
Tu ai dreptate , dar post factum.
NU este la obiect . Ci spui ce ar trebui sa faci daca ulterior omul vrea sa faca intabularea titlului. In acest mod ai dreptate. Dar sunt doua situatii:
1) . a fost intabulata sentinta , iar cand vei fcere cerere pentru obtinere de informatii vei afla ca pe terenul pe care doresti sa-l intabulezi mai este -parial inabulat un act de proprietate .In acest caz ii vei cere proprietarului hotararea si ... de aici urmeaz complicatiile , pentru ca este foarte greu sa intabulezi o parcela din care a fost deja inabulata o bucata si apoi sa faci o dezlipire. Nu merge . Nu-ti permite legisltia in vigoare.
2). nu a fost intbulata sentinta. Proprietarul nu-ti spune de aceasta. Intabulezi intreaga suprafata. Stii ce urmeza ?
Vei fi reclamata de cel cu sentinta si vei pierde o multime de timp cu "datul cu subsemnatul" pe la Cercetari penale ,pana se conving baietii cu ochi albastri ca tu nu ai gresit cu nimic.
Sper ca nu te ai suparat , dar am deptte.
Mult succes si bafta tuturor.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira


                  Pai si care sunt actele in plus cerute?
Si de ce crezi ca nu ma voi putea folosi de expertiza in intabularea pe care as face-o celui cu TP ? Ca pe schita aia voi gasi - cu siguranta - aratat si intregul si partea data lui Popescu !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  
dora3mira a scris:

Pai si care sunt actele in plus cerute?
Si de ce crezi ca nu ma voi putea folosi de expertiza in intabularea pe care as face-o celui cu TP ? Ca pe schita aia voi gasi - cu siguranta - aratat si intregul si partea data lui Popescu !


Pai aici poate fi simplu sau complicat.
Simplu ,daca in acea hotarare se precizeaza ca terenul care face obiectul sentintei este o parte dinparcela din T.p., atunci poti folosi sentinta si expertiza pentru dezlipire si ewstul e simplu.
Complicat, dca in hotararea aceea nu se face vorbire din ce parcela a t.p. face parte acel teren, atunci trebuie o alta actiune " in constatare" , si de aici complicatiiiele.
Deci, totul depinde de modul cum a fost intocmita expertiza si implicit hotatararea judecatoreasca.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !