Intabulare sentinta

Creat de moholea, Mar 25, 2009, 06:58 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
bad wolf a scris:


dora3mira a scris:

Pai si care sunt actele in plus cerute?
Si de ce crezi ca nu ma voi putea folosi de expertiza in intabularea pe care as face-o celui cu TP ? Ca pe schita aia voi gasi - cu siguranta - aratat si intregul si partea data lui Popescu !


Pai aici poate fi simplu sau complicat.
Simplu ,daca in acea hotarare se precizeaza ca terenul care face obiectul sentintei este o parte dinparcela din T.p., atunci poti folosi sentinta si expertiza pentru dezlipire si ewstul e simplu.
Complicat, dca in hotararea aceea nu se face vorbire din ce parcela a t.p. face parte acel teren, atunci trebuie o alta actiune " in constatare" , si de aici complicatiiele.
Deci, totul depinde de modul cum a fost intocmita expertiza si implicit hotatararea judecatoreasca.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea


                  Am depus documentatia. Cu privire la ce s-a discutat mai sus, sentinta mentioneaza ca parcela cumparata face parte din parcela din TP.
Tot eu o sa fac intabularea si la ce ramane....asa ca doamne ajuta. O sa va tin la curent!

Multumesc tuturor pentru sfaturi!



               

bad wolf


                  
moholea a scris:

Am depus documentatia. Cu privire la ce s-a discutat mai sus, sentinta mentioneaza ca parcela cumparata face parte din parcela din TP.
Tot eu o sa fac intabularea si la ce ramane....asa ca doamne ajuta. O sa va tin la curent!

Multumesc tuturor pentru sfaturi!


Felicitari si bafta !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Kaleh


                  Daca ai depus sentinta si copia dupa expertiza, astea sunt actele de proprietate ale omului si va iesi lucrarea fara probleme. Cind celalalt (primarul, parca) va dori sa intabuleze restul, ataseaza la TP si sentinta. Cit razboi, Doamne.
- Popescule, cum dovedesti ca esti proprietar?
- Cu sentinta judecatoreasca, sa traiti!
- Da' unde-i terenul si ce vecini ai?
- Pai uitati aici planul facut de un expert, anexat la sentinta.
-Asa, bine, esti liber... Georgescule!
- Da, sa traiti!
- In TP scrie ca ai 10000 mp, si tu ceri intabularea doar la 7500. Cum asa?
- Pai nu stiu, dar uitati ce scrie in sentinta asta care are anexat si un raport de expertiza!
- Bine, valea si tu, am inteles...



               

moholea


                  Salutare! Lucrarea pentru are am deschis topicul a trecut. A aparut insa o modificare fata de starea initiala http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
Am mai avut o lucrare identica, la acelasi BCPI care nu s-a solutionat. Chiar acum m-am intors de la orificiu.
Rezumat: extravilan, sentinta dispune intabularea a 1/2 din parcela x in favoarea reclamantului y. Paratii z nu vor sa se intabuleze pe cealalta jumatate. ramane problema unde se inscrie jumatatea paratilor z, avand in vedere faptul ca nu avem CF ca sa o lasam pe vechii proprietari.
Am vorbit la cadastru inainte sa depun prima lucrare si mi s-a spus sa depun lucrarea "asa cum e". ceea ce am si facut si s-a solutionat.
A doua lucrare (identica) n-a mai trecut. Mi se cere completare, declaratie notariala din partea paratilor cum ca sunt de acord cu intabularea sentintei conform expertizei cadastrale efectuate. Cucoanei de la orificiu ii era frica sa nu vina paratii la un moment dat si sa solicite intabularea pentru aceeasi jumatate ca si reclamantul, avand in vedere faptul ca in cadrul sentintei nu s-a efectuat expertiza judiciara, si la dispozitie nu se precizeaza care din cele doua jumatati revine cui.
Situatia a ramas cam in coada de peste pentru ca daca paratii nu vor sa dea declaratie nu stiu ce o sa se intample. A ramas ca se mai gandeste si cucoana la o solutie si "mai vorbim"

Va tin la curent,



               

bad wolf


                  
moholea a scris:

Salutare! Lucrarea pentru are am deschis topicul a trecut. A aparut insa o modificare fata de starea initiala http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
Am mai avut o lucrare identica, la acelasi BCPI care nu s-a solutionat. Chiar acum m-am intors de la orificiu.
Rezumat: extravilan, sentinta dispune intabularea a 1/2 din parcela x in favoarea reclamantului y. Paratii z nu vor sa se intabuleze pe cealalta jumatate. ramane problema unde se inscrie jumatatea paratilor z, avand in vedere faptul ca nu avem CF ca sa o lasam pe vechii proprietari.
Am vorbit la cadastru inainte sa depun prima lucrare si mi s-a spus sa depun lucrarea "asa cum e". ceea ce am si facut si s-a solutionat.
A doua lucrare (identica) n-a mai trecut. Mi se cere completare, declaratie notariala din partea paratilor cum ca sunt de acord cu intabularea sentintei conform expertizei cadastrale efectuate. Cucoanei de la orificiu ii era frica sa nu vina paratii la un moment dat si sa solicite intabularea pentru aceeasi jumatate ca si reclamantul, avand in vedere faptul ca in cadrul sentintei nu s-a efectuat expertiza judiciara, si la dispozitie nu se precizeaza care din cele doua jumatati revine cui.
Situatia a ramas cam in coada de peste pentru ca daca paratii nu vor sa dea declaratie nu stiu ce o sa se intample. A ramas ca se mai gandeste si cucoana la o solutie si "mai vorbim"

Va tin la curent,


Am o nintelegere!
Sentinta de care vorbesti tu nu precizeaza clar care este jumatatea (cu schita, dimensiuni, suprafata si vecini) care se intabuleaza ??
Daca nu precizeaza aceste elemente atunci este incompleta si nu se poate intabula.
Daca precizeaza aceste elemente si este definitiva si irevocabila , atunci se intabuleaza direct pe numele petentului comform metodologiei fara alte declaratii si hartii de la notar.
Daca OCPI sau BCPI refuza intabularea (deci aplicarea unei sentinte definitive si irevocabile ) este o cauza penala si trebuie rezolvata in instanta. Trebuie sa unii functionari sa mai primeasca o lectie de legalitate .
Bafta.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  Daca asa scrie in sentinta, atunci tanti de la oficiu a cerut probabil declaratie notariala din care sa rezulte clar care jumatate se intabuleaza pe cine, si conform sentintei in care nu scrie asta. Altfel, topograful nu are toate actele necesare si nu poate efectua lucrarea.

Modificat de John Doe (26-05-2009 08:35:54)



               

moholea


                  Asa este, in cadrul sentintei nu s-a efectuat expertiza si nu se precizeaza care jumatate revine cui. De aceea mi s-a cerut declaratia notariala de care zicea John.
Curios este ca dosarul precedent s-a rezolvat fara declaratie.



               

danutza


                  Stimabililor,
Am avut o gramada de sentinte de intabulat, facute de catre expertii lui peste; Dora, te rog nu ma mustrului pt. ca "nu spune nimic de rau despre colegii de breasla"
Deci BadWolf, cel de la OCPI a cerut detalii pt. ca din sentinta nu a rezultat tocmai ce trebuia sa rezulte fara dubii si tocmai de aceea au respins intabularea.

Am avut situatie cand la una din parti expertul lu' peste prajit i-a dat camara de alimente, iar la descrierea partilor comune indivize era bagat accesul la pod, care se facea din camara de alimente. Ce am facut? Declaratie notariala ca una din parti renunta la accesul la pod si-si va face el acces separat conform unui proiect ulterior.

Si apropos, Moholea, mie nu mi se mai pare nimic curios in relatia cu OCPI-ul.
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Te masor din priviri


               

bad wolf


                  
danutza a scris:

Stimabililor,
Am avut o gramada de sentinte de intabulat, facute de catre expertii lui peste; Dora, te rog nu ma mustrului pt. ca "nu spune nimic de rau despre colegii de breasla"
Deci BadWolf, cel de la OCPI a cerut detalii pt. ca din sentinta nu a rezultat tocmai ce trebuia sa rezulte fara dubii si tocmai de aceea au respins intabularea.

Am avut situatie cand la una din parti expertul lu' peste prajit i-a dat camara de alimente, iar la descrierea partilor comune indivize era bagat accesul la pod, care se facea din camara de alimente. Ce am facut? Declaratie notariala ca una din parti renunta la accesul la pod si-si va face el acces separat conform unui proiect ulterior.

Si apropos, Moholea, mie nu mi se mai pare nimic curios in relatia cu OCPI-ul.
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


Cu tot stilul tau agresiv , nu te contrazic , chiar daca expresia ta de "expertii lui peste prajit" este cel putin licentioasa;dar eu nu acor, inca, caronasele galbene (ii la placerea asta lui Doru) chiar daca il meriti.
Ai dreptate . Si eu care sunt si expert m-am lovit de aceste lucruri , mai ales la partaje.
Acestea sunt cele mai grlel expertize  , pentru ca trebuia sa partajezi foarte bine , terenul, coreland cu impartirea casei si aici e trea a doi experti, cel topo si constructorul.
Iar ei nu fac imparteala dupa capul lor ci dupa cotele procentuale impuse de instanta si trebuie sa tina seama si de interesele partilor (nu neaparat de dorintelel lor).
Insa Sentinta definitiva si irevocabila trebuie sa fie clara si bine definita , fara ambiguitati, altfel nu se poate aplica si se solicita : "rectificare eroare materiala" , altfel nu se poate intabula.
O sentinta judecatoreasca definitiva si irevicabila nu poate fi modificata printr-o declaratie notariala.
Sper ca am fost destul de clar: functionarii de la BCPI sau OCPI nu pot solicita declaratii notariale ci sunt obligati sa solicite o sentinta corecta.
Daca modifica sentinta printr-o declaratie notariala,apare fata penala , numita , fals in acte publice, fals intelectual si uz de fals. Asta chiar daca a fost facut de un notar , tot fals este.
Si asa cum spune Dora, inainte de a accepta astfel de lucrari convingeti-va ca actele sunt corecte si mai ales la partaje, ca ati inteles corect cuprinsul sentintelor si...mare atentie cum intabulati servitutile !
Sa auzim de bine !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea


                  Danutza,

Mie mi s-a parut curios faptul ca mi-au aprobat prima documentatie (identica cu cea despre care vorbesc aici) fara sa ceara declaratia notariala.



               

bad wolf


                  
moholea a scris:

Danutza,

Mie mi s-a parut curios faptul ca mi-au aprobat prima documentatie (identica cu cea despre care vorbesc aici) fara sa ceara declaratia notariala.

Nu stiu daca asta eciudat (poate imi pui si mie pe privat sentintele), dar cel mai ciudat si ilegal este ca unii notati isi permit sa modifice Sentinte definitive si irevocabile, prin simple declaratii sub semnatura privata !
Numai de bine !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea


                  Nu stiu cum sa-ti trimit sentinta, pe privat nu pot atasa. scrie-mi adresa de mail sau trimite-mi un mail la  E-mail  iti raspund

Ultimele noutati. Oamenii au fost la notar sa dea declaratie dar notarul a spus ca nu se poate asa ceva, nu exista o asemenea declaratie.
Problema s-a rezolvat totusi in sensul ca si cealalta parte s-a hotarat sa intabuleze, le-am dat un pret de tot rahatul numai sa faca si ei. Astfel, problema se va rezolva, si cadastrul o sa intabuleze amandoua parcelele (sentinta pe de o parte si ce ramane din titlu, de cealalta parte)



               

moholea


                  Supun atentiei o noua situatie.

Am urmatoarea sentinta:
Dispozitiv:
- dispune rectificarea inscrierilor de sub B-2 si B-3 din cf..., in sensul inscrierii cotelor de proprietate corecte ale coproprietarilor imobilului cu nr top... respectiv a cotei paratului STATUL ROMAN ca fiind de  66.89/100 parte si a cotei paratului X ca fiind 33.11/100 parte
- dispune rectificarea inscrierilo de sub C-1 si C-2 din cf... in sensul inscrierii dreptului de uzufruct viager al reclamantilor.... asupra cotei de 33.11 parte din teren si asupra intregii constructii.
- dispune sistarea indiviziunii in ceea ce priveste imobilul....prin atribuirea intregii suprafete de ..mp in favoarea reclamantilor....

 intrebarea mea este urmatoarea: casa de pe terenul respectiv este inscrisa in CF. Trebuie sa o trec in formularul CP, asa cum se trece o constructie noua? Ii trec conturul in dxf?
 In anexa 11, la "date ref la constr" o trec cu val de impozitare si descrierea imobilului la "mentiuni"?

Multumesc



               

bad wolf


                  
moholea a scris:

Supun atentiei o noua situatie.

Am urmatoarea sentinta:
Dispozitiv:
- dispune rectificarea inscrierilor de sub B-2 si B-3 din cf..., in sensul inscrierii cotelor de proprietate corecte ale coproprietarilor imobilului cu nr top... respectiv a cotei paratului STATUL ROMAN ca fiind de  66.89/100 parte si a cotei paratului X ca fiind 33.11/100 parte
- dispune rectificarea inscrierilo de sub C-1 si C-2 din cf... in sensul inscrierii dreptului de uzufruct viager al reclamantilor.... asupra cotei de 33.11 parte din teren si asupra intregii constructii.
- dispune sistarea indiviziunii in ceea ce priveste imobilul....prin atribuirea intregii suprafete de ..mp in favoarea reclamantilor....

 intrebarea mea este urmatoarea: casa de pe terenul respectiv este inscrisa in CF. Trebuie sa o trec in formularul CP, asa cum se trece o constructie noua? Ii trec conturul in dxf?
 In anexa 11, la "date ref la constr" o trec cu val de impozitare si descrierea imobilului la "mentiuni"?

Multumesc



moholea , o astfel de sentinta cred ca este redactata de un astrolog.
asa ceva  SE POATE INTABULA DOAR DIN OFICIU.
daca nu exista planuri de situatie care sa expliciteze ce inseamna acele cote si cum sunt amplasate in plan  tu, ca pfa nu ai voie sa le stabilesti.
Asa ca ....
Sa auzim de bine !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !