Stal de inalta tensiune

Creat de MBsurvey, Apr 21, 2015, 02:06 PM

« precedentul - următorul »

MBsurvey

p*
Buna ziua,
Am o intabulare cu un teren peste care trece un stalp de inalta tensiune. Ce se face in cazul acesta, terenul de sub stalp se scade din suprafata totala ? Tehnic: ma duc cu un coridor ingust (<1mm) pana la stalp, fac ocolul si fac PAD-ul asa ?
Se trece ceva suplimentar in CPXML ?
Cineva care a intalnit si rezolvat o situatie asemanatoare il rog sa ma lamureasca putin.
Mersi  :hi:

Modificat de MBsurvey (21-04-2015 11:27:01)

caditop

#1
Terenul de sub stalp apartine statului. Am anexat un exemplu.



581/283px 29.8KB

Marian

E asa cum spui tu, ocolesti stilpul. In jud. Calarasi, de ex, stilpii de inalta tensiune au nr. cadastrale, deci vor fi ocoliti. In PAD nu mai trebuie decit sa treci nr cad stilp in enclava pe care o faci.

Modificat de Marian (21-04-2015 13:52:32)

severcoman

#3
Citat din: caditopTerenul de sub stalp apartine statului. Am anexat un exemplu.

te pomenesti ca statul o fi uzucapat terenul!...

caditop

Te pomenesti ca ala a fost proprietar inainte de a fi montat stalpul.
Vezi Legea 123/2012 art.44 al. 4

severcoman

#5
Citat din: caditopVezi Legea 123/2012 art.44 al. 4

VEZI LEGEA 18/91
(observi suprapunerea?)

caditop

Era de ajuns sa citesti articolul 5 din legea 18/91.

severcoman

#7
Citat din: caditopEra de ajuns sa citesti articolul 5 din legea 18/91.

eu l-am citit ..., degeaba : trebuia nu numai citit, dar mai ales aplicat de Comisiile locale in momentul punerii in posesie!
ai vazut plan parcelar pe hartie, in care stalpii sa fie delimitai/necuprinsi in terenul omului ?
le poti da idei de modificare a regulamentului : sa se adreseze instantei, sa anuleze planul parcelar initial, sa rectifice CF... (retelele stradale sunt pe strada, nu in camp, CAP-ul nu a fost expropriat/despagubit, iar la intrarea in orase sunt puzderie de stalpi... care nu mai au retele/unii, daca stalpii sunt ori nu constructie, ectsamd!
(am dezmembrat -nu demult- imobil cu 24 de stalpi!)

caditop

Situatiile pe care le expui sunt reale si des intalnite. Asa se intampla cand tractoristii fac punerile in posesie.  Dar trebuie tinut cont ca in momentul re/improprietarii proprietarul a preluat o stare de fapt si drept, iar dreptul de proprietate se exercita in conditiile legii.

severcoman

#9
Citat din: caditop..., iar dreptul de proprietate se exercita in conditiile legii.

atunci sa aplicam retroactiv- legea energiei : cine plateste terenul sau daunele ?
daca stalpul nu mai are reteaua sau din reteaua de altadata a ramas doar stalpul de beton iesit cca 30 cm cine il scoate si pe cheltuiala cui ? da' al cui ramane terenul ?
*(neicusorule, din aceasta dilema nu puteti iesi! )

bad wolf

Ar fi bine sa va interesati. Pentru liniile de inalta tensiune a fost efectuat cadastrul incepand cu 2002.
Nu stiu la cine sunt acestea !
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

#11
Citat din: bad wolfAr fi bine sa va interesati. Pentru liniile de inalta tensiune a fost efectuat cadastrul incepand cu 2002.
Nu stiu la cine sunt acestea !

nu peste tot : dar proprietarul si-a exercitat dreptul in conditiile legii, intre 1991-2007, adica si-a intabulat dreptul pe terenul identificat conform planului parcelar, avizat !
*(nici regulamentul actual nu face astfel de mentiuni...)

severcoman

#12
Citat din: severcoman
Citat din: bad wolfAr fi bine sa va interesati. Pentru liniile de inalta tensiune a fost efectuat cadastrul incepand cu 2002.
Nu stiu la cine sunt acestea !

nu peste tot : dar proprietarul si-a exercitat dreptul in conditiile legii, intre 1991-2007, adica si-a intabulat dreptul pe terenul identificat conform planului parcelar, avizat !
*(nici regulamentul actual nu face astfel de mentiuni..., ca sa mai vorbim de stalpii defecti/inlocuiti, ramasi pe teren...)

severcoman

#13
Citat din: MarianE asa cum spui tu, ocolesti stilpul. In jud. Calarasi, de ex, stilpii de inalta tensiune au nr. cadastrale, deci vor fi ocoliti. In PAD nu mai trebuie decit sa treci nr cad stilp in enclava pe care o faci.

as zice ca mai trebuie sa il trimiti pe OM la notar, sa plateasca o declaratie prin care isi exprima acordul sau creeaza/instituie o servitute in favoarea Stalpului, deoar'ce e pe un loc infundat !...

Marian

De regula, atunci cind se fac interventii la silpii astia, se face un act de despagubire cu proprietarul prntru cultura afectata de drumul ala provizoriu!