Stal de inalta tensiune

Creat de MBsurvey, Apr 21, 2015, 02:06 PM

« precedentul - următorul »

severcoman


                  
John Doe a scris:

...NU are amplasament definit. Adica poti sa-i spargi lacatul daca ai treaba la stâlpi...


n-as zice : amplasamentul "incert" este o notiune intre cadastristi si ocpi... omul isi cunoaste proprietatea si limitele; chestia cu lacatul = efractie, nu merita ! 

nu stiu cum ar trebui procedat cu terenul pe care sunt montati stalpii, atunci cand ma racordez la reteaua electrica, adusa de la vreo 400m la imobil (dupa ce platesc stalpii si ii donez societatii / costa prea mult intretinerea pe an, ca sa nu ii dau) ...dorel i-a amplasat la marginea drumului, dar planul parcelar cuprindea portiunea de drum (pana la latimea de 2m, ca sa iasa suprafetele din tarlale) : pentru cei amplasati pe terenul meu as cere chirie societatii adm. ret.electrica, ce trebuie facut cu ceilalti, sunt sau nu pe domeniul public ?...ce se intampla cu terenul pe care sunt amplasati stalpii (unii au doar fundatia, "magnetii" i-ar spart si au luat fierul!) unei retele dezafectate ?...



               

John Doe


                  Amplasamentul incert este altceva, nu se refera la imobilele neînscrise in CF. Cat despre ce sa faci cu stalpii, postarile lui edi_matei contin raspunsul.


               

severcoman


                  
John Doe a scris:

... Cat despre ce sa faci cu stalpii, postarile lui edi_matei contin raspunsul.


nu.
postarile lui edi_matei contin o abureala - asa cred eu; si toti putem fi aburiti !...
(edi_matei nu a citit Art. 16/lg.318/2003 ... si altele ! - pe care judecatorii le stiu, dar le si aplica!)

Modificat de severcoman (10-07-2015 13:36:47)



               

severcoman


                  
edi_matei a scris:

Salut,
Eu ma ocup cu intabularea stalpilor de inalta tensiune pentru o companie mare din Romania.
In legea energiei si a gazelor naturale se specifica destul de clar al cui este terenul de sub stalp (-  Legea nr 123/2012  articolul 44 alin 4 (" Terenurile pe care se situează reţelele electrice de distribuţie existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt şi rămân în proprietatea publică a statului"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">.
Pana in prezent singura companie din romania care a intabulat stalpii de inalta tensiune in proportie de 80% este Transelectrica.
Cand se face o documentatie cadastrala a unui teren pe care se afla amlasat un stalp de inalta se scoate din suprafata terenul aferent stalpului (inclusiv ancorele).
Daca cei de la OCPI-ul in care activat accepta intabularea terenului cu tot cu stalpul nu fac decat sa ne dea noua batai de cap pentru ca trebuie sa aplicam procedura de dezlipire fortata a terenului fara acordul proprietarului. (multi proprietari nu inteleg aceasta procedura si cand  li se comunica noul extras CF ori ne sar noua in cap ori cadastritului care a facut lucrarea).
Concluzia : - nu intabulati stalpii aferenti echipamentelor energetice de distributie, faceti o enclava cum a dat exemplu colegul "CADITOP" mai sus. http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">



...poate ne spui cum vezi intabularea domeniului public/teren aferent drumurilor, cu zona de siguranta cu tot : oare tot cu "dezlipire fortata" ?



               

John Doe


                  @severcoman: nu sari la drumurile publice, nici cu stâlpii vad ca n-ai terminat...


               

severcoman


                  
John Doe a scris:

@severcoman: nu sari la drumurile publice, nici cu stâlpii vad ca n-ai terminat...


(recunosc, este prin alunecare!...)
dar, fiind domeniu public inteleg sa masuram "cu aceeasi masura"!

Modificat de severcoman (17-07-2015 23:29:10)



               

severcoman


                  
edi_matei a scris:

Concluzia : - nu intabulati stalpii aferenti echipamentelor energetice de distributie, faceti o enclava cum a dat exemplu colegul "CADITOP" mai sus. http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">


am 27 de stalpi pe un imobil; pe laturile "caracatitei" rezultate din "enclavizare" ce vecin ar trebui sa trec ? ...
oare nu cumva voi, cadastristii, deformati realitatea ?...

Modificat de severcoman (01-10-2015 04:51:30)



               

John Doe


                  Nu deformam realitatea, dimpotriva ne silim sa o descriem cat mai realistic in documentatii, conform unor regulamente... care sunt. Mai degraba tu te straduiesti sa o vezi deformat si asta parca intentionat. Incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva cât mai simpla posibil, ia in considerare doar obiectele principale componente ale problemei.

Nu stiu cum arata caracatita ta, puteai sa pui o captura de ecran dar, in general, vecinii se trec dupa laturile mari exterioare conform aspectului general al imobilului, nu dupa fiecare mic amanunt propriu imobilului dar irelevant. Problema este la ce considera autorul a fi relevant sau nu.

PS: cele patru intrebari puse in celalalt topic au raspunsuri pe le cunosti deja, dar nu ma grabesc sa ti le comunic fiindca am impresia ca vei raspunde tot tu, conform obiceiurilor de pana acum.



               

severcoman


                  
John Doe a scris:

..., conform unor regulamente... care sunt. Mai degraba tu te straduiesti sa o vezi deformat si asta parca intentionat. Incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva cât mai simpla posibil, ....

Nu stiu cum arata caracatita ta, puteai sa pui o captura de ecran dar, in general, vecinii se trec dupa laturile mari exterioare conform aspectului general al imobilului, nu dupa fiecare mic amanunt propriu imobilului dar irelevant. Problema este la ce considera autorul a fi relevant sau nu.

PS: cele patru intrebari puse in celalalt topic au raspunsuri pe le cunosti deja, dar nu ma grabesc sa ti le comunic fiindca am impresia ca vei raspunde tot tu, conform obiceiurilor de pana acum.


1. ...o fi interzis sa critici aspectele negative din regulamente *(ai uitat: contradictia este calea dezvoltarii!) ??
2. chiar daca le aplic, nu ma straduiesc sa vad ce e gresit in regulamente *(la fel parca faceam cu linia aia de demarcatie, ai sesizat?) : realitatea este una singura, iar daca un regulament o deformeaza, nu inseamna ca nu poate fi modificat, propune! > eu le las p-aici, altii sa le analizeze, poate cineva de la ancpi se inspira de pe forum!

3. e simplu: imagineaza-ti 27 de stalpi si enclava pe care ar trebui sa o faci/conform unora..., si regulamentului..., care este! ; urmatorul exercitiu ar fi sa-ti imaginezi un imobil/dreptunghi dezmembrat in doua loturi, un lot in "U"/cu latura de jos "_" pe zero (bratele laterale ale lui U sunt un imobil-in fapt doua parcela legate "pe zero"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png"> iar al doilea lot ar fi partea ce trebuie umpluta a lui "U"...
se poate, ca doar regulamentul si e Terra permit, nu ? - desigur !
pare corect si vei fi de acord, la fel si eu !
*(acum imagineaza-ti cladirea C1-de 500mp amplasata doar pe lotul unu: ti se pare real ? - eu vad doua corpuri, eTerra zice ca-i unul...)



               

severcoman


                  
John Doe a scris:

Nu deformam realitatea, dimpotriva ne silim sa o descriem cat mai realistic in documentatii, conform unor regulamente... care sunt. Mai degraba tu te straduiesti sa o vezi deformat si asta parca intentionat. Incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva cât mai simpla posibil, ia in considerare doar obiectele principale componente ale problemei....


ex.:
nu cred ca e tocmai in regula ca un proprietar care are un cadastru gresit in extravilan sa il poata corecta/repozitiona numai cu plan parcelar (vasazica daca il are -si nu este gresit din cauza lui- sta mai prost decat cei care nu au, fericiti cei din urma !
probabil ti se pare firesc > conform regulamentului...care este, mie nu!



               

severcoman


                  
John Doe a scris:

..., conform unor regulamente... care sunt.


aceste regulamente sunt perfectibile;
in prezent dintr-un imobil pe care am un stalp fac o enclava, cf sustinerilor dvs.; voi face o singura enclava si pentru  cei 27 de stalpi amplasati pe un imobil, rezultand astfel doua suprafete: suprafata apartinand proprietarului si suprafata (una singura) pentru cei 27 de stalpi >>> se poate spune ca in prezent ar rezulta doua imobile... al proprietarului si amplasamentul cu 27 de constructii *(ca doar permite e-Terra!); desi modelul matematic permite acest lucru, apreciam ca nu e tocmai in regula sa avizezi "amplasamente izolate legate intre ele printr-o banda artificiala"*(despre acea caracatita cu tentaculele ei "artificiale" ce leaga cei 27 de stalpi vorbeam);
pare ca sineva a sesizat acest aspect, in sa numai in privinta Planurilor Topografice necesare intocmirii documentatiilor de A.C>A.D., urmand a fi remediat (doar in privinta Planurilor topo, nu si a identificarii imobilleor!) dupa eventuala intrare in vigoare a modificarilor O.700, art. 129 din propuneri, pt. modificarea Art. 266 din actualul regulament....
probabil in viitor va fi modificat si aspectul sesizat de mine, si care in prezent-in opinia mea-deformeaza realitatea...
(ex. fortat: as zice ca SCelectrica are o singura suprafata/un imobil pe raza unei UAT, cu 3000 de stalpi, sau 100 de imobile-nr. de tarlale!-fiecare cu cate 30 de stalpi...; in cazul in care intocmesti un plan parcelar intr-o tarla vei avea doua suprafete initiale: suprafata de parcelat si suprafata SC electrica, ocupata de cei 27 de stlapi...)