Stal de inalta tensiune

Creat de MBsurvey, Apr 21, 2015, 02:06 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

#15
Citat din: MarianDe regula, atunci cind se fac interventii la silpii astia, se face un act de despagubire cu proprietarul prntru cultura afectata de drumul ala provizoriu!

i-as lasa sa urce, apoi le-as lua scara !

edi_matei

Salut,
Eu ma ocup cu intabularea stalpilor de inalta tensiune pentru o companie mare din Romania.
In legea energiei si a gazelor naturale se specifica destul de clar al cui este terenul de sub stalp (-  Legea nr 123/2012  articolul 44 alin 4 (" Terenurile pe care se situează reţelele electrice de distribuţie existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt şi rămân în proprietatea publică a statului";).
Pana in prezent singura companie din romania care a intabulat stalpii de inalta tensiune in proportie de 80% este Transelectrica.
Cand se face o documentatie cadastrala a unui teren pe care se afla amlasat un stalp de inalta se scoate din suprafata terenul aferent stalpului (inclusiv ancorele).
Daca cei de la OCPI-ul in care activat accepta intabularea terenului cu tot cu stalpul nu fac decat sa ne dea noua batai de cap pentru ca trebuie sa aplicam procedura de dezlipire fortata a terenului fara acordul proprietarului. (multi proprietari nu inteleg aceasta procedura si cand  li se comunica noul extras CF ori ne sar noua in cap ori cadastritului care a facut lucrarea).
Concluzia : - nu intabulati stalpii aferenti echipamentelor energetice de distributie, faceti o enclava cum a dat exemplu colegul "CADITOP" mai sus. :nono:

Modificat de edi_matei (21-05-2015 13:52:44)

severcoman

#17
Citat din: edi_matei... trebuie sa aplicam procedura de dezlipire fortata a terenului fara acordul proprietarului....

nici eu nu as intelege-o daca as avea un stalp, probabil ca nici tu !

edi_matei

Asa este, mai grav este ca exista si stalpi cu o amprenta la sol de 40-46 mp si in zonele urbane terenul costa...

severcoman

#19
Citat din: edi_mateiAsa este, ... si in zonele urbane terenul costa...

acu' s-ar putea ca acea "procedura de dezlipire fortata" pe care ai amintit-o sa fie secreta (pare un fel de expropriere/nationalizare), deci nu vrei sa ne-o descrii; da' ai putea sa ne explici cum vezi problema, tinand cont de faptul ca o Comisie a efectuat punerea in posesie, a emis proces verbal si titlul de proprietate- totul ca la carte!- , terenul a intrat in circuitul civil, iar dupa L.123/2012 terenul nu ar mai fi al proprietarului tabular...

MBsurvey

Azi am scos incheierea. Tehnic am procedat conform #Marian si #Caditop, la mentiuni am scris stalp de inalta tensiune nr. CF XYZ, situat in imobil. Dupa ce am scazut acea suprafta am modificat limitele putin se recastig lipsa din suprafata stalpului. (situatie fericita ca am avut unde sa mai modific).

Mersi pt. informatii, comentarii, din partea mea The End.  :hi:

severcoman

#21
CitatAzi am scos incheierea. Tehnic am procedat conform #Marian si #Caditop, la mentiuni am scris stalp de inalta tensiune nr. CF XYZ, situat in imobil. Dupa ce am scazut acea suprafta am modificat limitele putin se recastig lipsa din suprafata stalpului. (situatie fericita ca am avut unde sa mai modific).

Mersi pt. informatii, comentarii, din partea mea The End.  :hi:

as astepa descrierea acelei "proceduri de dezlipire fortata"; observ ca tocmai ai incalcat regulamentul, ai intocmit un PAD eronat, care nu reflecta realitatea..., unde mai pui ca ai si recunoscut acest lucru, deci te-ai putea alege cu autorizatia suspendata!...

Modificat de severcoman (26-05-2015 19:48:48)

Mit

#22
Citat din: MBsurveyAzi am scos incheierea. Tehnic am procedat conform #Marian si #Caditop, la mentiuni am scris stalp de inalta tensiune nr. CF XYZ, situat in imobil. Dupa ce am scazut acea suprafta am modificat limitele putin se recastig lipsa din suprafata stalpului. (situatie fericita ca am avut unde sa mai modific).

Mersi pt. informatii, comentarii, din partea mea The End.  :hi:

Oare la punerea in posesie tot asa au gandit si aia ?  =(

severcoman

#23
Citat din: Mit...Oare la punerea in posesie tot asa au gandit si aia ?  =(

punerea in posesie s-a facut pe tot terenul; unora li se pare fireasca "procedura" de inscriere cu enclava, desi nu e deloc asa, ...gasesc "proceduri" aplicabile din 2012 - dupa ce su fost intabulate integral terenurile intre 1999-2012, nationalizeaza terenul intabulat deja, etc ... candva auzeam si "eu ti-am dat titlul, eu ti-l modific!"

MBsurvey

@servercoman
Cu tot respectul, daca nu fac cum am procedat mai sus, inspectorul nu aproba lucrarea, am facut conform cerintelor OCPI

severcoman


                  
MBsurvey a scris:

...am facut conform cerintelor OCPI


n-as zice : regulamentul spune altceva, cadastrul nu ti-a cerut in scris sa "tragi de limite", nici macar sa faci enclava, ...; as zice ca pe ici pe colo, chiar daca este lege, este si tocmeala, mai ales la legile din RO !



               

severcoman


                  
MBsurvey a scris:

...Am o intabulare cu un teren peste care trece un stalp de inalta tensiune. Ce se face in cazul acesta... ?...


stalpul trece (poate doar umbra lui), pietrele raman !



               

vali_costea


                  
MBsurvey a scris:

Azi am scos incheierea. Tehnic am procedat conform #Marian si #Caditop, la mentiuni am scris stalp de inalta tensiune nr. CF XYZ, situat in imobil. Dupa ce am scazut acea suprafta am modificat limitele putin se recastig lipsa din suprafata stalpului. (situatie fericita ca am avut unde sa mai modific).

Mersi pt. informatii, comentarii, din partea mea The End.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


Total incorect, la intocmirea plan parcelar, s-ar putea sa nu ii mai iasa suprafata, ai luat banii, ce iti mai pasa
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/sad.png">



               

severcoman


                  
edi_matei a scris:

...Daca cei de la OCPI-ul in care activati accepta intabularea terenului cu tot cu stalpul nu fac decat sa ne dea noua batai de cap pentru ca trebuie sa aplicam procedura de dezlipire fortata a terenului fara acordul proprietarului. (multi proprietari nu inteleg aceasta procedura si cand  li se comunica noul extras CF ori ne sar noua in cap ori cadastritului care a facut lucrarea)...


...si ca sa nu ne dea noua batai de cap peste vreo 20 de ani (cu procedura de dezlipire fortata!), cand vreun guvern sau ancpi s-o trezi ca apa din fantanile otravite pe vremea lui Stefan a devenit foarte potabila (=bun din domeniul public!) , as zice ca trebuie de pe acum sa facem enclave cu terenul aferent fantanilor ...



               

John Doe


                  La modul in care se face cadastru astazi, chiar nu are rost sa despicam firul in patru. Exista niste regulamente, bune-rele, asta este - procedam conform si cam atat se poate face acum.

Adica: daca stalpii sunt intabulati, trebe scosi afara zic eu ca altfel te cheama la judecata sau la modificare amplasament - eu am fost chemat si dupa 10 ani. Daca beneficiarul vrea sa afle cine-a fost primul, oul sau gaina? atunci spune-i ca stalpul a fost primul si gata. Nici macar nu gresesti prea mult si in mod sigur il scapi de nervi sau probleme cu lumanarea in viitor. Adica stalpul a fost plantat inainte de 1989.
Daca stalpii nu sunt intabulati, e la fel de clar: a zis cineva ceva de stalpi? primaria, ocpi? nu. Ai nevoie de aviz de la Enel? nu. Ai sa poti face tu ordine in cadastru daca te apuci sa scoti stalpii din suprafata data de tatucul pe titlu? N-ai sa faci, asa ca nu tii cont de stalpi si gata. Nu ti-a zis nimeni sa faci altfel, oficial.

Astea ar fi doua cazuri fericite, stiu un OCPI care avea toate amprentele legale la sol ale stalpilor unei LEA intabulate dar mi le-au dat la informatii ca plan de situatie, nu contur de cadastral cu care sa nu ma suprapun. Deci pot fi intabulati dar nu se stie ce trebuie facut, sau se poate sa nu fie intabulati si toata lumea stie ce ar fi trebuit sa faci - sa zicem ca astea sunt doua exemple imaginare...

Modificat de John Doe (01-06-2015 20:59:01)