partaj judiciar teren extravilan cadastre gresite

Creat de topotrif, Aug 15, 2012, 03:00 PM

« precedentul - următorul »

topotrif

Am in obiectiv de identificat si reprezentat grafic niste terenuri situate in extravilan, aceste terenuri au fost achizitionate in urma unor pad-uri gresit intocmite.
Cum pot sa rezolv aceasta problema?
    Sa trasez terenurile din pad si sa propun variante de lotizare? sau sa acualizez toate pad-urile implicit planurile parcelare si dupa aceea sa fac propuneri de lotizare?

Va rog sa ma ajutati poate a mai avut cineva o astfel de situatie. Numai bine.

vali_costea

Imi dau cu parerea:cum poti indentifica ceva gresit? :(

John Doe

Dar care e problema de fapt? Trebuie sa le localizezi pe cele eronate sau ai de identificat amplasamentul corect?
Daca trebuie sa le identifici dupa PAD-uri, chiar eronate, nu vad problema. Ai un set de coordonate.
Daca trebuie sa identifici amplasamentul corect, cel mai simplu ar fi sa faci la OCPI cerere de indreptare eroare materiala - repozitionare imobil. Adica faci o cerere, se constata ca intr-adevar sunt pozitionate gresit si se face un referat de OCPI, pe urma faci un fel de documentatie la care atasezi referatul asta, un extras CF actual, PAD real, incadrare in zona, CPXML si ce mai trebuie - nu mai tin minte exact, duci dosarul la OCPI si se modifica conturul imobilelor in baza de date si gata. Intreaba totusi la OCPI ce anume contine o documentatie din asta, ca nu la mine acasa ai s-o avizezi.

bad wolf

Tu ai de facut doar lotizarea , nu altceva. Cu acele terenuri a inceput procesul si acestea sunt inscrise in Incheierea in principiu in care au fost stabilite obiectivele expertizei.
Daca ti s-a cerut sa faci lotizarea dupa aceste PPAD-uri , asa o faci, nu ai dreptul sa reactualizezi nimic. Asta trebuia facut anterior.
Daca modici aceste daca nu respectia Incheierea in principu ai ocazia sa dai cu subsemnatl pe la procuror(e la moda) sa ca ca lasa-le asa.Uita in aceste momente ca esti si pFA in cadastru. Executa doar ce-ti cere judecatorul.Sper ca m-ai inteles corect.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Daca lotizezi terenurile din PAD urile gresite , se va da o sentinta de lotizare, care apoi se va pune in executare . Te va chema sa trasezi in teren , pe tine sau pe alta persoana, ca sa puna in executare sentinta , impreuna cu executorul judecatoresc.
Fa in asa fel incat sentinta sa poata fi pusa ulterior in aplicare . Cred ca cel mai corect este sa prezinti situatia reala , cu eventuale propuneri de corectare si implicare a vecinilor daca este cazul , si abia dupa aceea te gandesti la lotizare .

John Doe

Daca faci o cerere argumentata catre OCPI, ar trebui sa-ti spuna oficial daca imobilele sunt pozitionate corect sau nu, si daca nu sunt trebuie repozitionate si gata. Nu pateste nimeni nimic. Daca afirmi tu de capul tau ca sunt avizate gresit, te contrazici cu OCPI chiar daca tehnic ai dreptate; lasa-i pe ei sa decida ca nu sunt amplasate corect.

bad wolf

#6
Citat din: John DoeDaca faci o cerere argumentata catre OCPI, ar trebui sa-ti spuna oficial daca imobilele sunt pozitionate corect sau nu, si daca nu sunt trebuie repozitionate si gata. Nu pateste nimeni nimic. Daca afirmi tu de capul tau ca sunt avizate gresit, te contrazici cu OCPI chiar daca tehnic ai dreptate; lasa-i pe ei sa decida ca nu sunt amplasate corect.

Anton Pann, nu ai dreptul sa depasesti obiectivele, altfel dai cu subsemnatul la procuror.Eu am fact-o. Si pentru ca am respectat cele cerute de instanta nu am avut probleme.
La partaje nu avem voie sa modificam suprafetele chiar daca in teren nu sunt asa.De asemenea nu avem voie sa participam , cu exexutorul judecatoresc , la punerea in aplicare a unei sentinte la care ai efectuat expertiza.

In acest caz poti sa faci notificare la judecator ca nu poti efectua expetiza si in acest caz sunt douoa variante:
-numeste alt expert care nu are scrupulele tale si nu-i pasa , care va efectua expertiza , spunand pebuna dreptate, ca la onaorariul primit , nu e treaba lui(si nici nu are voie) sa indrepte eroile altora.
-se suspenda procesul, motivat, se solicita de cate parte interata unui PFA (expertul numit chiar daca este PFA nu are dretul sa se implice) sa rezolve problema, api cu noile paduri se repune procesul pe rol si a face o noua incheiere in principiu cu PAD-urile corecte, dupa care expetul isi face treaba sa.

Acum vreau sa va spun tuturor expertilor ca nu e bine sa confundati expertizele judiciare cu lucrarile cadastrale si ca atunci cand efectuati expetize sa va ganditi doar la asta .
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Cred ca problemele sunt mult mai complexe si complicate .E simplu sa " notifici la judecator ca ... nu poti sa faci expertiza" . O sa vina o noua citatie in care trebuie sa motivezi de ce . Acum nu cred ca o sa raspunzi ca esti bolnav.  :nod: cred ca cel mai corect este sa prezinti clar si explicit situatia, chiar daca intri in conflict cu OCPI - dar asta nu se intampla pentru ca nici OCPI ul nu este format doar din tampiti cum cred unii . Motivezi de ce nu se poate face lotizarea ( in acest caz). Prezentarea d.p.d.v. tehnic a tuturor aspectelor legate de cauza , nu poate constitui depasirea atributiilor .
Referitor la :Daca afirmi tu de capul tau ca sunt avizate gresit, te contrazici cu OCPI chiar daca tehnic ai dreptate; lasa-i pe ei sa decida ca nu sunt amplasate corect." postata de John Doe.

Ok, OCPIul spune da este corect , iar tu constati ca este gresit ...... cum naiba sa lasi pe ei sa decida acolo unde tu faci expertiza, tu semnezi , tu raspunzi , ... pe decizia lor ca este corect ( sau gresit ) ?!? . Atunci mai bine te lasi de expertize. Dupa parerea mea, pe lucrari gresite, nu poti intra in conflict cu OCPI ul, nici ei nu doresc sa le gestioneze ei si abia asteapta sa mai scape de aceste "mizerii" (n-am gasit alt cuvant) .

topotrif

obiective:
- identificarea si reprezentarea grafica a terenurilor situate in extravilan;
- stabilirea imprejurarii daca sunt comod partajabil in natura si in caz afirmativ sa se propuna variante de lotizare.
 Una din parcele, pad receptonat in 2004 ,se suprapune 8o% cu parcela vecina, pad receptionat in 2006.
Am citat pentru astazi partile la teren si reclamanta nu s-a prezentat.
Deci,pad vraiste "in opinia mea" iar reclamanta nici nu s-a prezentat.
Mai bine merg in Spania la capsuni.

danutza


bad wolf

#10
Citat din: topotrifobiective:
- identificarea si reprezentarea grafica a terenurilor situate in extravilan;
- stabilirea imprejurarii daca sunt comod partajabil in natura si in caz afirmativ sa se propuna variante de lotizare.
 Una din parcele, pad receptonat in 2004 ,se suprapune 8o% cu parcela vecina, pad receptionat in 2006.
Am citat pentru astazi partile la teren si reclamanta nu s-a prezentat.
Deci,pad vraiste "in opinia mea" iar reclamanta nici nu s-a prezentat.
Mai bine merg in Spania la capsuni.
Ie intreb:Se suprapun pad-urile sau se suprapun terenurile???
Daca se suprapun terenuriloe nu poti face expertiza.
Daca lispese una dintre pari -chiar si reclamanta-dar ai efectuat citarea legala , EFECTUEZI EXPERTIZA IN PREZENTA PARTILOR CARE AU RASPUNS LA CITAREA TA.
Nu ai voie sa nu faci expertiza, daca ai respectat procedura de citare, din mai multe morive , dar iti spun doar unul: e posibil ca la urmatoarea citare sa nu se p[rezinte o alta parte in proces(ex. paratii).
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif

Se suprapun pad-urile.Am solicitat informatii de la OCPI .Mi-au fost furnizate coordonate de la pad-ul meu si de la pad-ul vecinului.Aceste doua pad-uri se suprapun.

bad wolf

#12
Citat din: topotrifSe suprapun pad-urile.Am solicitat informatii de la OCPI .Mi-au fost furnizate coordonate de la pad-ul meu si de la pad-ul vecinului.Aceste doua pad-uri se suprapun.

Daca nu se suprapun terenurile iti faci expertiza pe teren, dar respecti suprafata care este inscrisa pentru partaj.Faci partajarea in coordonate locale,iar problema cu suprapunerea padurilor sa se spele pe cap cu eea oCPI.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#13
Citat din: Anton PannCred ca problemele sunt mult mai complexe si complicate .E simplu sa " notifici la judecator ca ... nu poti sa faci expertiza" . O sa vina o noua citatie in care trebuie sa motivezi de ce . Acum nu cred ca o sa raspunzi ca esti bolnav.  :nod: cred ca cel mai corect este sa prezinti clar si explicit situatia, chiar daca intri in conflict cu OCPI - dar asta nu se intampla pentru ca nici OCPI ul nu este format doar din tampiti cum cred unii . Motivezi de ce nu se poate face lotizarea ( in acest caz). Prezentarea d.p.d.v. tehnic a tuturor aspectelor legate de cauza , nu poate constitui depasirea atributiilor .
Referitor la :Daca afirmi tu de capul tau ca sunt avizate gresit, te contrazici cu OCPI chiar daca tehnic ai dreptate; lasa-i pe ei sa decida ca nu sunt amplasate corect." postata de John Doe.

Ok, OCPIul spune da este corect , iar tu constati ca este gresit ...... cum naiba sa lasi pe ei sa decida acolo unde tu faci expertiza, tu semnezi , tu raspunzi , ... pe decizia lor ca este corect ( sau gresit ) ?!? . Atunci mai bine te lasi de expertize. Dupa parerea mea, pe lucrari gresite, nu poti intra in conflict cu OCPI ul, nici ei nu doresc sa le gestioneze ei si abia asteapta sa mai scape de aceste "mizerii" (n-am gasit alt cuvant) .

Am considerat ca se subtelege ca motivezi, tehnic ,beton, faptul ca nu poti efectua expertiza.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Adica, nu se poate efectua "lotizarea solicitata " - expertiza se poate face !!
Eu asa as face :
- citez.
- masor in prezenta celor prezenti - nu conteaza ca nu se prezinta reclamantul- daca a fost citat
- masuratori in stereo
- verifici daca suprapunerea este reala sau virtuala
- daca este reala prezinti plansele , coordonatele si arati ca nu poti efectua lotizarea , sau ....faci si lotizarea si arati si faptul ca terenul este suprapus real sau virtual , arati cat si cum
- depui raportul , decontul , raspunzi si la obiectiuni si cred ca atat poti sa faci.

Privitor la suprapunere, pana nu faci masuratorile, nu ai de unde sa stii ce fel de suprapunere este . Si nueste suficient sa obtii de la OCPI cela doua PADuri.si coordonatele parcelelor intabulate .Este nevoie sa obtii si coordonatele punctelor de statie si de sprijin ale celor doua lucrari , ca sa poti face o analiza clara . se poate intamplasa si asa: o lucrare este sprijinita pe doua borne , una buna si una cu coordonate gresite sau ambele gresite iar cealalata are la baza un retro . Rezultatul sunt doua PAd uri care nu se lipesc. Daca refaci cele doua lucrari, dand coordonate unitare (sa zicem GPS ) bornelor si punctului de retro ,  poti sa-ti dai seama daca suprapunerea este reala sau virtuala .