partaj judiciar teren extravilan cadastre gresite

Creat de topotrif, Aug 15, 2012, 03:00 PM

« precedentul - următorul »

Mit


                  Ca sa faci o masuratoare buna, TREBUIE sa masori toata sola, sa compensezi suprafetele, sa scoti parcelarele si de la OCPI si de la primarie, s-apoi vei trage sigur concluzii.
Acum, BW va spune ca daca nu ai parcelarele la dosar, te doare la basketzi... si masori ce-ti arata nea Ion.
O s-avem inca 1000 de ani un cadastru dupa seama si asemanarea lui nea Ion. http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png">



               

bad wolf


                  Trebuie sa va spun la amandoi ca la expertize esti constrans de legislatie sa respecti obiectivele, in acelasi timp esti constrans de cP si CC sa intri pe terenurile alaltor persoane fara acceptul acestora.
In concluzie: nu poti masura decat parcelele care fac ob iectul expertize, in caz contrar poti face cunostiinta cu prevederile CP prin incalcarea proprietatii.
Va mai reamintesc ca la o expertiza de partaj se pleaca de la premiza ca partile isi pot identifica precis parcelele , iar identificare prin trasare dupa niste coordonate nesigure poate duce la creare altor conflicte ceeace este contrar rolului nostru.

Revin cu o atentionare :NU mai confundati regulamentele ANCPI cu Codurile juridice care stau la baza efectuarii expertizelor.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif


                  Mit gandeste din pvd al  ocpi,BW gandeste din pdv al instantei.Ce te faci cand expertiza o faci la solicitarea instantei dar trebuie sa obtii si avizul ocpi?


               

John Doe


                  O faci pe amplasamentele indicate de proprietari, o duci la avizat si astepti sa ti-o respinga, pe urma notifici instanta ca s-a respins si propui ce ar trebui facut ca sa se avizeze, iar instanta va da solutia de urmat.


               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

O faci pe amplasamentele indicate de proprietari, o duci la avizat si astepti sa ti-o respinga, pe urma notifici instanta ca s-a respins si propui ce ar trebui facut ca sa se avizeze, iar instanta va da solutia de urmat.


Foarte corect.Cu cateva precizari
OCPI trebuie sa scrie un aviz.Intodeuna avizeaza , iar in aviz isi spune punctul de vedere la care are dreptul fara a aduce atingere fondului judiciar.
Deci OCPI nu poate sa nu avizeze, dar poate fi un aviz nefavorabil partilor in proces , nu expertului.
OCPI nu poate respinge un Rapot de expertiza judiciara sau extrajudiciara sasa cum poate sa respinga o lucrare de intabulare.
Sper ca am fost destul de explicit.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Ok, asa da. Cu mentiunea ca, va prezenta toate inadvertentele, suprapunerile si celelelate , sa fie evident ca esti in cunostinta de cauza cand propui ceva in acea expertiza, nu mi-ar place sa-mi faca procesul verbal de receptie in care avizatorul  sa mentioneze aceste aspecte ca o lipsa a raportului de expertiza. Nu e vorba de nici o incalcare a proprietatii. Este de fapt suficient sa masori in stereo parcela indicata de partile in cauza , iar restul interpretarilor sa fie efectuate pe datele reiesite din vechile lucrari . Expertizele pot fi cu sau fara avizul OCPI. Mi s-a intampolat ca instanta sa dispuna avizarea si dupa ce am predat raportul in locale, nu Stereo. Intrucat acum fac masuratorile doar in Stereo, am depus la avizare raportul dar, am avut si un caz in care a trebuit sa remasor totul, inca o data intrucat nu facusem in stereo.