partaj judiciar teren extravilan cadastre gresite

Creat de topotrif, Aug 15, 2012, 03:00 PM

« precedentul - următorul »

topotrif

Alta parcela,alta situatie:
Parcela este vecina cu un canal din Delta (in pad,plan parcelar,etc), din coordonate pica 100% peste acest canal .Ce "demonstratie tehnica beton" mai trebuie facuta la Judecatorie?

Anton Pann

Trebuie facut un raport de expertiza din care sa reiasa acest lucru. Expertiza beton. Acelasi lucru. Verificarea punctelor de sprijin si a modului cum s-au determinat coordonatele lucrarii respective. Daca coordonatele punctelor de sprijin sunt bune, retro sau drumuirea este buna , atunci suprapuunerea este reala . Ex: daca retro este doar intr-un cadran , poti obtine o rotire a lucrarii care te duce peste canal, te duce la o pozitie care nu este corecta si suprapunerea este virtuala . Refacand masuratorile se poate intampla ca parcela sa nu mai fie pe aceeasi pozitie, si sa revina pe ... pamant

Modificat de Anton Pann (17-08-2012 08:45:57)

topotrif

Anton Pann,scuze ,cred ca te-ai departat de  subiect.Nu m-a pus Judecatoria sa fac pe "copoiul" si sa aflu care pad din tarla este bun ,care  nu este bun ,de ce este gresit cel 'ne bun".Eu am de facut o lotizareeeeee...........

vali_costea

Sunt de acord cu Anton Pann, nu poti lotiza ceva eronat, faci in local si scapi.Nu degeaba a primit Pad-urile cu coordonate in Stereo, tot in Stereo trebuie sa faca lotizarea.Stiu ca nu este obligatoriu ca, expertul sa isi faca expertiza in Stereo, dar ar cam ar fi cazul, pentru ca si cadastrele sunt avizate tot in Stereo.

Modificat de vali_costea (17-08-2012 08:46:53)

Anton Pann

ok,  dupa ce faci lotizarea ,dupa ce s-a dat sentinta ,  dupa ce s-a vandut una din parcele, o sa vina la tine cineva si o sa te intrebe ce ai facut ca acolo unde ai lotizat tu, este terenul altuicva. si dupa aceea sa ma suni sa-mi spui cum te-ai descurcat . :rotfl: Asta se poate intampla dupa 1 an sau dupa 5 ani !!!!

Modificat de Anton Pann (17-08-2012 08:50:03)

Anton Pann

Am scris clar, faci expertiza, faci si lotizarea, dar mentionaezi obligatoriu toate constarile privitoare la suprapuneri.  Sau mai poti spune ca : instanta va aprecia daca lotizarea este prematura, situatia juridica a terenului fiind neclara .

topotrif

Pentru aceste terenuri a fost emis un TP.Dupa acest TP au fost intocmite si receptionate niste pad-uri.Contractul de vanzare cumparare spune ca se vinde parcela x,suprafata y,vecini z,CONFORM DOCUMENTATIEI CADASTRALE NR.CAD ..... a fost intabulat.Nu este clara situatia juridica?
Proprietarul are acte in regula, dar ,habar n-are unde este terenul pe care l-a cumparat.
Cand am inceput sa trasez coordonatele din pad ,cu GPS(achizitionat prin  multa sudoare) , proprietarul-parat se uita la mine ca curca in lemne.
In tarla sunt mai multe pad-uri.Respectivele pad-uri au fost receptionate in functie de perioada,lege,ordonanta de urgenta ,"completari la modificari"din acea perioada si in functie de numele autorizatului care a intocmit un pad.
Credeti ca trebuie sa refac planul parcelar,sa obtin acordul fiecarui proprietar al imobilelor ale caror atribute se modofica?

bad wolf

#22
Citat din: topotrifPentru aceste terenuri a fost emis un TP.Dupa acest TP au fost intocmite si receptionate niste pad-uri.Contractul de vanzare cumparare spune ca se vinde parcela x,suprafata y,vecini z,CONFORM DOCUMENTATIEI CADASTRALE NR.CAD ..... a fost intabulat.Nu este clara situatia juridica?
Proprietarul are acte in regula, dar ,habar n-are unde este terenul pe care l-a cumparat.
Cand am inceput sa trasez coordonatele din pad ,cu GPS(achizitionat prin  multa sudoare) , proprietarul-parat se uita la mine ca curca in lemne.
In tarla sunt mai multe pad-uri.Respectivele pad-uri au fost receptionate in functie de perioada,lege,ordonanta de urgenta ,"completari la modificari"din acea perioada si in functie de numele autorizatului care a intocmit un pad.
Credeti ca trebuie sa refac planul parcelar,sa obtin acordul fiecarui proprietar al imobilelor ale caror atribute se modofica?

Daca esti numit sa faci o expertiza judiciara , atunci , faci expertiza judiciara nu faci altceva.Pentru asta esti platit.Sau tu ai un onorariu incat iti poti permite sa refaci toata parcelarea din tarla?Poate ca ai onorariu dar legea iti limiteaza posibilitatile de actiune.

Iar daca partile nu stiu ce au cuparat ai pretentia sa-i convingi , tu , dupa un PAD sa-i convingi ca au cuparat un teren ,iar ei stu ca au cumparat altyl ?
Limiteaza-te sa faci expertiza, iar una dintre conditiile de baza la efectuarea expertizei este ca partile sa-si poata identifica prin tarusare , terenul. Iar tu nu poti sa dai verdicte , care pad este corect si care este gresit .
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif

Multumesc,Bad Wolf,cam asa gandeam si eu,dar nu indrazneam sa spun.

topotrif

Sunt un expert din ultima serie.E grele cu expertizele astea.Transpir in palme cand depun expertzele la Judecatorie.
Numai bine|||||||

Anton Pann


                  Ai intrebat : " Credeti ca trebuie sa refac planul parcelar, sa obtin acordul fiecarui proprietar al imobilelor ale caror atribute se modifica?"
Nu nu era vorba de asa ceva. Nici macar sa dai tu verdictul care pad era bun sau nu.  Era vorba de "a arata instantei situatia reala cu propunerile care se impun ".  Daca consideri ca poti sa faci lotizarea fara ca cei ce vor citi sentinta si cei ce o vor trasa in teren nu se vor uita ca curca-n lemne, ok . Trebuie doar sa o faci si sa o semnezi. Judecatorul si avocatul nu raspund sub nici o forma .



               

topotrif


                  In anul 2004 a fost intocmit un pad pentru o parcela in extravilan care a fost receptionat la OCPI. Inteleg ca in 2004 OCPI a fost de acord cu pozitia acestei parcelei in tarla. In anul 2006, acelasi OCPI s-a razgandit si a acceptat ca vecinul sa ia acea pozitie si a receptionat pad-ul lui ,tot acolo.
 De ce credeti ca eu sunt in pericol daca impart un pad in doua, deja receptionat si intabulat de OCPI?
Ma intreb,nu OCPI trebuia sa "pazeasca " sa nu se intample asta?
Daca eu cumpar o proprietate in 2004,peste ea poate veni oricine in 2006 fara sa ma anunte macar?



               

Mit


                  Tu ai dreptate, dar in 2004 erau alte criterii de avizare, iar acum...
Daca ar fi sa spun dupa cum cred eu, vinovat este cel putin unul dintre "injinerii" care-au facut lucrarile respective. Sunt satul de din astia ca maimuta de banane.



               

bad wolf


                  La expertize nu-i vorba neaparat de ce spune oCPI, in acstfel de cazuri, de unde este in realitate  in teren parcela , iar proprietarul trebuie sa stie OBLIGATORIU  ampalsamentul.Nu uitati ca exprtii nu au nici calitati de medium si nici de "mama Omida" .
Ocpiu-ul , tot schimband criteriile de intocmire a documentatiile cat si pe cele de receptionare va ajunge cu parcelele si pe la vecini, iar cand se va implementa Stereo 2010 , sa vedeti atunci ...amplasamente pe hartle lor.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif


                  Eu nu caut vinovatii,eu incerc sa nu depasesc obiectivele expertizei.
Anton Pann a scris:
-masor in prezenta celor prezenti - nu conteaza ca nu se prezinta reclamantul- daca a fost citat
- masuratori in stereo,  etc

Intrebare: ce masor?
a)Toata sola? Ea a fost masurata si parcelata de n autoriuzati.Fiecare cum l-a dus capul.Ar fi culmea s-o masor si eu si sa apar cu a n-spea varianta de parcelare.
b) Doar parcela?Care parcela,cea cu care ocpi-ul in 2004 a fost de acord si in 2006 nu a mai fost de acord?
Nu "ocolesc" masuratorile in stereo 70.Am GPS RTK,am semnal in zona,nu am nici o retinere sa masor in stereo.Problema e ce fac cu acele masuratori,juridic.