expertiza topo

Creat de alexhd, Noi 22, 2011, 12:45 PM

« precedentul - următorul »

alexhd

buna ziua,vreau sa fac o iesire din indiviziune pe terenuri,fanaturi mai exact .vreu sa stiu daca exista un pret maxim pentru  expertiza topo judiciara,cum se taxeaza expertizele?in functie de ce? :hi:

Preturi maxime nu sunt ! DE fapt se numesc onorarii. Iar onorariile minime sunt de 1000 de lei dar care pot fi majorate in functie de anumite criterii,functie de conditiile cerute de justitiabili cat si de modul cum isi apreciza expertul munca si cheltuielile directe si indirecte pe care le face el pune a putea duce la bun sfarsit expertiza.
Si-precizare importanta- 47% di onorariu revine statului roman.

Mit

Astea cu preturi maxime tin de vremurile deja apuse.
Va e dor de ele? :nono:

DorinMuresan

Pretul unei expertize judiciara se calculeaza la ora.

bad wolf

#3
Citat din: DorinMuresanPretul unei expertize judiciara se calculeaza la ora.

M-ar interesa si pe mine sa stiu de unde ai scos-o pa aia ta plata cu ora.
Sunt de 20 de ani expert judiciar si am efectuat expertize in mai multe judete.
Onorariul este , intodeuna , impus de judecator.
Abia acum am reusit sa -i facem pe judecatori sa accepte onorariul minim brut de 1000 lei .
Chestia asta cu ora se incearca de mai mult timp dar nu este acceptata de instante si inca nu exista o baza de calcul pentru asa ceva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianab

Sectiunea IV - Cheltuielile de judecata


Art. 274
Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata. Judecatorii nu pot micsora cheltuielile de timbru, taxe de procedura si impozit proportional, plata expertilor, despagubirea martorilor, precum si orice alte cheltuieli pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut. Judecatorii au insa dreptul sa mareasca sau sa micsoreze onorariile avocatilor, potrivit cu cele prevazute in tabloul onorariilor minimale, ori de cate ori vor constata motivat ca sunt nepotrivite de mici sau de mari, fata de valoarea pricinii sau munca indeplinita de avocat.


extras din CODUL DE PROCEDURA PENALA in viguare

PULEIMEN

#5
Citat din: adrianabSectiunea IV - Cheltuielile de judecata


Art. 274
Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata. Judecatorii nu pot micsora cheltuielile de timbru, taxe de procedura si impozit proportional, plata expertilor, despagubirea martorilor, precum si orice alte cheltuieli pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut. Judecatorii au insa dreptul sa mareasca sau sa micsoreze onorariile avocatilor, potrivit cu cele prevazute in tabloul onorariilor minimale, ori de cate ori vor constata motivat ca sunt nepotrivite de mici sau de mari, fata de valoarea pricinii sau munca indeplinita de avocat.


extras din CODUL DE PROCEDURA PENALA in viguare
Dumnealor se judeca pe civil.

bad wolf

#6
Citat din: adrianabSectiunea IV - Cheltuielile de judecata


Art. 274
Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata. Judecatorii nu pot micsora cheltuielile de timbru, taxe de procedura si impozit proportional, plata expertilor, despagubirea martorilor, precum si orice alte cheltuieli pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut. Judecatorii au insa dreptul sa mareasca sau sa micsoreze onorariile avocatilor, potrivit cu cele prevazute in tabloul onorariilor minimale, ori de cate ori vor constata motivat ca sunt nepotrivite de mici sau de mari, fata de valoarea pricinii sau munca indeplinita de avocat.


extras din CODUL DE PROCEDURA PENALA in viguare

Nu are legatura cu stabiliraa onorariilor .
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

Domnii experti judiciari din Mures lucreaza cu 70 de lei pe ora. Am auzit cazuri in care judecatorul a taiat din onorariu deoarece i s-a parut mare comparativ cu munca depusa, dar de cazuri in care sa impuna el un tarif din start niciodata.

cristi_gav

Mecanicii auto au un onorariu "per ora" mai mare decat al expertilor din Targu Mures... mda...

bad wolf

#9
Citat din: DorinMuresanDomnii experti judiciari din Mures lucreaza cu 70 de lei pe ora. Am auzit cazuri in care judecatorul a taiat din onorariu deoarece i s-a parut mare comparativ cu munca depusa, dar de cazuri in care sa impuna el un tarif din start niciodata.

Ai vazut vreodata o adresa de numire pentru a efectua o expertiza?Dar o inchierei in principiu in care este numit expertul?
Ei bine, prin aceasta inheiere este stabilit onorariul.
In mures si alte judete se incearca sa se obtina , pe baza unui deviz al lucrarii sa se obtina 70 lei /ora , dar deocamdata nu prea sunt de acord judecatorii.
Sper sa gasesc cararea corecta !

i_nicole

eu am avut o expertiza topo pe care am platit 1500.expertul a avut de facut 2 terenuri din unul,si atata.inainte de expertiza l am intrebat cam cat ma costa si stiti ce mi-a zis?pe ora stata la fata locului taxeaza cu un salar minim pe economie,da si sincer a stat...a asistat la certuri,si dupa ce a gatat expertiza(vreo 30 min)...a mai ramas umpic la povesti cu paratii,pai cum altfel...si am platit...pe nume gresite,adica x o fost incurcat cu y,cotele incurcate, si multe altele,doar la concluzii a fost omu mai atent umpic  ;)

adrianab

#11
Citat din: bad wolf
Citat din: adrianabSectiunea IV - Cheltuielile de judecata


Art. 274
Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata. Judecatorii nu pot micsora cheltuielile de timbru, taxe de procedura si impozit proportional, plata expertilor, despagubirea martorilor, precum si orice alte cheltuieli pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut. Judecatorii au insa dreptul sa mareasca sau sa micsoreze onorariile avocatilor, potrivit cu cele prevazute in tabloul onorariilor minimale, ori de cate ori vor constata motivat ca sunt nepotrivite de mici sau de mari, fata de valoarea pricinii sau munca indeplinita de avocat.


extras din CODUL DE PROCEDURA PENALA

Nu are legatura cu stabiliraa onorariilor .
Onorariul este , intodeuna , impus de judecator.
Abia acum am reusit sa -i facem pe judecatori sa accepte onorariul minim brut de 1000 lei .

nu cu onorariile, dar cu ceea ce ati scris domnia voastra, mai sus citat!

Modificat de adrianab (24-11-2011 06:06:04)

bad wolf

#12
Citat din: adrianab
Citat din: bad wolf
Citat din: adrianabSectiunea IV - Cheltuielile de judecata


Art. 274
Partea care cade in pretentiuni va fi obligata la cerere, sa plateasca cheltuielile de judecata. Judecatorii nu pot micsora cheltuielile de timbru, taxe de procedura si impozit proportional, plata expertilor, despagubirea martorilor, precum si orice alte cheltuieli pe care partea care a castigat va dovedi ca le-a facut. Judecatorii au insa dreptul sa mareasca sau sa micsoreze onorariile avocatilor, potrivit cu cele prevazute in tabloul onorariilor minimale, ori de cate ori vor constata motivat ca sunt nepotrivite de mici sau de mari, fata de valoarea pricinii sau munca indeplinita de avocat.


extras din CODUL DE PROCEDURA PENALA

Nu are legatura cu stabiliraa onorariilor .
Onorariul este , intodeuna , impus de judecator.
Abia acum am reusit sa -i facem pe judecatori sa accepte onorariul minim brut de 1000 lei .
nu cu onorariile, dar cu ceea ce ati scris domnia voastra, mai sus citat!
Bine ca voi ati reusit acest lucru.
Eu am primit zilele trecute ordonata de a efectua o contraexpertiza impreuna cu alti doi colegi cu enormul onorariu per expert de 200lei(RON).
In aceste condititii i-am propus sa faca el expertiza , nu numai din cauza onorariului ci si pentru ca ne indicase cum sa facem expertiza si la ce rezultate sa ajungem. Cu asa judecatori...
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

200ron?
mai bine te faci zugrav, serios  :x

PULEIMEN

O fi onorariu provizoriu. Eu din adresele din ultima vreme a unui expert, onorariul provizoriu era minim 500 lei .