expertiza topo

Creat de alexhd, Noi 22, 2011, 12:45 PM

« precedentul - următorul »

adrianmonea


                  Fiecare cu stilul lui, eu prima data incerc pe cale amiabila sa rezolv conflictul,la fel ca neamtzu, apoi ce zice legea.


               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Fiecare cu stilul lui, eu prima data incerc pe cale amiabila sa rezolv conflictul,la fel ca neamtzu, apoi ce zice legea.


Tu nu esti mediator !
Treaba ta e faci expertize, adica sa faci constatari (aici intra si masuratorile) conform actelor de la dosar si sa  expui concluziile.Restul e treaba instantei.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Eu asa as fi facut.Tu de unde sti pe ce puncte sa efectuezi masuratoarea, doar pe puncte care le vrea o parte, cea prezenta, daca cealata are alta parere si trebuie sa asculti si parerea ei.Oricum, faptul ca ai trimis istintarile la adresele din dosar si una dintre ele sa intors cu "lipsa domiciliu", te indreptateste si nu e vina ta ca nu a primit scrisoarea si nu a fost partea prezenta la masuratoare, nu are dreptul sa te faca sa refaci masuratoarea.Adica are dreptul, dar contra cost.


               

Anton Pann


                  Am facut o contraexpertiza. Am citat partile , dar 2 dintre acestea aveau date la instanta domicilii procedurale si au fost citate pe adresa de domiciliu, nu cea procedurala. Au venit totusi toate partile, s-a masurat totul Ok , am facut raportul si l-am predat. Dupa cca 2 luni, instanta  a constatat nulitatea raportului pe motiv ca citarea s-a facut pe adrese gresite si a dispus refecerea expertizei cu citarea corecta a partilor. Am citat din nou, ieri am fost , insa una dintre acestea nu s-a prezentat .Citarea aceasta s-a facut pe adresele corecte , procedurale.  Am sunat-o , ne-a aratat ca nu a primit convocarea , noi i-am spus ca avem dovada de citare , insa a insistat sa nu facem expertiza pentru ca va contesta . Cu greu , am reusit sa facem cu celelallte parti prezente, un proces verbal prin care toata lumea a acceptat ca , fara citatii , in data de x la ora y, sa ne prezentam din nou pe teren . Telefonic a acceptat si partea care nu era prezenta . Procedand astel , am putea sa ne incadram, in termenul de predare .   Daca faceam masuratorile si predam raportul refacut, existau sanse ca si acesta sa fie contestat si sa reluam totul de la inceput . E bine , e rau ? Este legal nu este legal ?

Modificat de Anton Pann (01-12-2011 09:46:16)