expertiza topo

Creat de alexhd, Noi 22, 2011, 12:45 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: PULEIMENO fi onorariu provizoriu. Eu din adresele din ultima vreme a unui expert, onorariul provizoriu era minim 500 lei .
In toate cazurile  PROVIZORIU= DEFINITIV.Daca faci prostia sa depui Raporul inainte de a se aproba majorarea si a se depune banii in cont ...ADIO AMJORARE !

ASi stiu ce spun pentru ca fac expertize de 20 de ani !
Sper sa gasesc cararea corecta !

cip_mancip

Am o dilema: am facut o expertiza si una din parti nu a fost prezenta.
Acum am primit alta instiintare de la judecatorie prin care mi se cere sa depun originalul la convocari deoarece din copiile depuse de mine la dosar "nu rezulta ca ar fi fost semnata si ca a avut cunostinta de efectuarea raportului de expertiza".
   Deci e clar eu trebuie sa depun originalul la instiintari.
   Acum una din parti ma tot suna si-mi spune ca ar trebui sa refac expertiza, ca asa a spus judecatorul ca trebuie sa o refac.
Credeti ca pot reface expertiza atata timp cat tribunalul nu-mi cere?

Multumesc!

adrianmonea

Invatatura de minte SA NU VORBESTI NICIODATA CU PARTILE LA TELEFON, doar prin inscrisuri la instanta.Fa plangere la instanta ca te agreseaza si sa vezi ce ii rezolvi.

adrianmonea

Tu faci expertiza cum si cand zic partile?Nu trebuie sa tremuri de frica in fata partilor ca atunci esti terminat

adrianab

cip....in nici intr-un caz.Tu nu ai nicio treaba cu partile, decat in momentul in  care te intalnesti cu ei la locul expertizei.Ai tot dreptul sa nici nu vobesti cu ei la telefon, cu atat mai putin sa faci expertiza la cererea uneia dintre part.Partea in cauza, sa depuna la dosar o cerere...iar o noua expertiza se taxeaza!

bad wolf

#20
Citat din: cip_mancipAm o dilema: am facut o expertiza si una din parti nu a fost prezenta.
Acum am primit alta instiintare de la judecatorie prin care mi se cere sa depun originalul la convocari deoarece din copiile depuse de mine la dosar "nu rezulta ca ar fi fost semnata si ca a avut cunostinta de efectuarea raportului de expertiza".
   Deci e clar eu trebuie sa depun originalul la instiintari.
   Acum una din parti ma tot suna si-mi spune ca ar trebui sa refac expertiza, ca asa a spus judecatorul ca trebuie sa o refac.
Credeti ca pot reface expertiza atata timp cat tribunalul nu-mi cere?

Multumesc!

Daca ai facut instiintarile in timpul regulamentar, chiar daca aceea parte nu a primit instiintarea nu trebuie sa refaci expertiza.Niciun judecator nu te poate obliga sa refaci o expertiza daca ai respectat procedura de convocare.
Daca primesti o adresa de la judecatorie sa refaci expertiza ,iar tu esticonvins ca respectat procedura de convocare, contesti , in scris, la termenul procesului  , aceasta decizie argumentand-o , insa corect. Nu esti tu vina daca posta Romana nu-si face datoria !
Sper sa gasesc cararea corecta !

cip_mancip

ideea e ca am primit acasa de la posta plicul de la una din parti pe care se specifica  LIPSA DOMICILIU asta sa intamplat dupa ce am facut expertiza. asa ca voi trimite catre judecatorie ceea ce mi-au cerut si gata.
multumesc inca o data de sfaturi.

John Doe

Poate judecatoria avea adresa de la ultimul recensamânt...

adrianmonea

parerea mea e ca nu trebuia sa faci masuratorile daca nu a fost instiintata partea

cip_mancip

eu cand am mers la masurat n-am stiut ca una din parti nu a primit instiintarea. abia dupa aia am primit de la posta plicul inapoi prin care mi se spunea lipsa domiciliu.
deci tu spui ca nu ar fi trebuit sa fac expertiza atata timp cat una din parti nu a fost prezenta?

bad wolf


                  Ai obligatia sa instiinteti in scris partile, nu le sa inmanezi personal, asa ca daca nu a primit-o pentru ca nu a fost acasa nu ai obligatia sa amai expertiza sau sa o refaci.
Foarte multi justitabili @adrianmonea folosesc tot felul de trucuri sa nu primeasca convocarea , chiar "convingand" postasul sa o tina acasa si sa o returneze , cu avizarile de rigoare si cu mentiunea LIPSA DE LA DOMICLIU, ASA CA DACA AI FACUT CONVOCARILE INTERMENLEGAL , IAR UNA DIN PARTI NU A PRIMIT-O -FACI EXPERTIZA, ALTFEL TE FACI DE RAS ,PENTRU CA TOT ASA VA FACE SI IN CONTINUARE  SI II INVERTI SI PE JUDECATORI SA-TI CEARA REPETAREA.

ASA CA RESPECTATI-VA !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  trimite plicurile cu macar 10 zile inainte de data convocari, sa aiba timp sa se intoarca inapoi, daca postasul nu il gaseste pe destinatar la adresa, ii pune aviz si scrisoarea mai sta cateva zie la posta, abia apoi se intoarce la tine inapoi.Da,nu trebuia sa masori, era logic, eu as fi facut asa.Eu la urmatorul termen,as fi facut adresa la instanta si instanta sa hotarasca.


               

adrianmonea


                  Am mai auzit de cazuri din astea @bad wolf, dar nu le putem baga pe toate in aceeasi oala, de exemplu la mine o parte chiar a fost plecata din tara 2 saptamani, am avut 1 reclamant si 1 parat, ce era sa fac, nu am putut sa fac masuratorile doar cu paratul, am repetat convocarea,Acum depinde de la caz la caz.


               

dora3mira


                  Logica
Doua sau mai multe parti sunt angrenate in proces.
Instanta le solicita adresele , le trece pe un CITATIV , si alea sunt !
Alea sunt , alea se mai modifica, mai apar , mai dispar ...
Am gasit in dosare cu doua cicluri procesuale si citative numai cu numele partilor si IOC adrese !
Noi le facem convocari folosind al n-spelea citativ ca domnisoara grefiera nu are timp sa faca un alt draft de Numire care sa fie in conformitate cu cerintele din O2/2000 adusa la zi ...
Ia sa vedem ce zice legea lata ( adicatelea legea in vigoare)
   Precizari la Ordonanta 2 din 2000, cu modificarile si completarile la zi
Prin legea 208/2010 articolul 17 al ordonantei 2 din 2000 a fost modificat astfel incat se fac precizari cu privire la regulile procedurale privind expertiza tehnica judiciara.
Astfel pe adresa de numire a expertului vor trebui precizate urmatoarele:
Art. 17, Alin. 3.
a)    Denumirea si datele de contact ale organului cu atributii jurisdictionale care a dispus numirea, numarul si obiectul dosarului in care a fost dispusa efectuarea expertizei tehnice judiciare
b)    Numele sau dupa caz, denumirea partilor din dosar si datele de contact ale acestora: domiciliul sau, dupa caz, sediul acestora, precum si nr. de telefon, nr. de fax si adresa de e-mail, daca acestea sunt cunoscute ;
c)    Numarul si data incheierii sau ordonantei prin care a fost numit expertul
d)    Obiectivele expertizei tehnice judiciare dispuse la care trebuie sa raspunda expertul
e)    Termenul stabilit pentru depunerea raportului de expertiza
f)    Suma stabilita cu titlu de onorariu provizoriu
g)    Suma stabilita cu titlu de cheltuieli provizorii
h)    Mentiunea ca sumele provizorii, stabilite cu titlu de onorariu provizoriu si cheltuieli provizorii au fost platite in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare

Asaaa, acuma sa ridice mana ala care primeste Numirea FIX ASA, CA PE LITERA LEGII ! 

Logica si bunul simt dar mai ales dorinta DE A NU GRESI - ma indeamna sa fac adresa in care sa solicit mai intai si-ntai de toate - sa primesc Numirea conform temeiului legal.
Ca daca ajung sa fac si sa refac expertize doar ca mi le loveste de nulitate nerespectarea procedurii - incep sa cred ca "cinevaul" care este de vina, sunt EU - ca nu ma pricep sa-mi cer drepturile corect si la timp !
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/rusine.png">


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:

Am mai auzit de cazuri din astea @bad wolf, dar nu le putem baga pe toate in aceeasi oala, de exemplu la mine o parte chiar a fost plecata din tara 2 saptamani, am avut 1 reclamant si 1 parat, ce era sa fac, nu am putut sa fac masuratorile doar cu paratul, am repetat convocarea,Acum depinde de la caz la caz.


Nu in niciun caz nu trebuie sa nu faci expertiza daca una dintre parti nu se prezinta, indiferent de motivul acestei neprrezentari.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !