Avem avizatori inspectori printre noi

Creat de doara.florin, Iul 27, 2011, 12:19 AM

« precedentul - următorul »

doara.florin

As fi foarte curios sa stiu un lucru.Daca in E-terra se poate modifica starea unei lucrari cu o data anterioara.Pentru ca vad asta in nesimtirea avizatorilor OCPI Gorj,am verificat nonstop statusul la o lucrare si anume 39471,pentru cei curiosi sa vada si ei.Ieri am verificat starea si imi arata "In lucru",azi cand era termenul, imi apare "Referat completare" data crearii : 12.07.2011 - 12:18 , nu e posibil asa ceva!

Mit

Garantat se poate asa ceva; credeam ca ce scrie inspectorul in E-Terra ramane pe vecie. Am avut o situatie cand si-a dat seama ca gresise flagrant si putea trage consecintele si ca urmare, a disparut de pe E-Terra tot istoricul lucrarii mele. :nebun:

djxhouse

numarul de inregistrare este  "39471" ?
si cam da, cum a zis MIT.  si mie mi s-a mai intamplat niste minuni faine.  :nod:

damaris

pentru doara.florin.... e foooarte posibil asa ceva !!!


dupa ce inspectorul face referatul de completare pe partea tehnica, dosarul este trimis la cartea funciara pentru a fi verificat de asistenti, pentru a se face referat de completare pe partea juridica, daca este cazul si abia apoi va aparea pe net starea "referat de completare" ....... si de multe ori "drumul" intre departamentul cadastru si cel de carte funciara e foarte lung

nu vreau sa le iau apararea inspectorilor, pentru ca si eu am fost in situatia ta, si stiam ca mi s-a facut referat la un dosar si verificam zilnic sa vad de ce nu apare referatul pe net, sa vad ce contine..... si a aparut dupa vreo saptamana

poate e si cazul tau si inspectorul nu e de vina

Modificat de damaris (27-07-2011 16:06:30)

overlinex

Acum astept si eu sa scot o lucrare...is curios daca am sa patesc si eu la fel
 :D

cadinvest

Mai baieti nu uitati ca traim in Romania ...Land of Choice...sau mai nou Charpatian Garden!!!

Modificat de cadinvest (01-08-2011 20:33:17)

PULEIMEN


cadinvest

pai...mda mai puleimen....ca doar noi de idiotenia inspectorilor vorbeam,exact de amatorismul si habarnismul lor radeam si tu confirmi ceea ce noi stim deja...majoritatea inspectorilor sunt niste amatori lipiti cu superglue de scaunelele lor calde si aducatoare de privilegii.Tinand cont de faptul ca numele de scena pe care ti l-ai ales ca sa te reprezinti printre noi dar si de faptul ca il ai ca model in avatar pe cel mai mare comunist kgbist si tradator de neam...explica foarte clar propozitia ta seaca dar parca prea adevarata:va dau respingere la toti.

Modificat de cadinvest (03-08-2011 19:31:08)

PULEIMEN

Du-te si spune-i in fata consilierului de cadastru asta. I se pune pata pe tine si te prinde si in offside din doua suspendari te scoate la pensie, asa de amator ce e.

Anton Pann

Nu am inteles rationamentul Ordinului 634 - si al ANCPI cand pentru intabularea unei parcele, mi se impune sa masor conturul acesteia .Ok, masor si predau lucrarea cu conturul .  Apoi , vine colegul autorizat si intabuleaza parcela vecina , si i se cere si lui conturul aceleiasi sole. Evident are alte puncte si elemente grafice . Se receptionaeza . Apoi intabulez eu o alta parcela din aceeasi sola , si mi se cere din nou conturul solei . Cred ca daca o remasor , as fi indreptatir sa duc alt contur , intrucat, evident la o noua masuratoare , nu voi avea acelasi rezultat ca la prima masuratoare si nici la fel cu a colegului . Rezulta clar ca undeva ceva nu este OK . Daca se cere un contur al unei sole si este receptionat, ar trebui ca acel contur ssa fie respectat , sau, sa zicem ca se maipoate modifica o data, insa de ce la fiecare lucrare se cere masurarea intregii sole? inca nu am primit ca raspuns la o cerere de informatii nici un contur al vreunei sole, de care sa tin seama la intabulare .
Gresesc undeva??

John Doe

Unii au mintea mai odihnita decât altii, ce sa-i faci...

Te referi la cazurile de parcele fara localizare certa, adica acolo unde nu exista plan parcelar (desi ma intreb eu, atunci cui au dat terenul la legile proprietatii? nici ei nu mai stiu?); daca parcelarul asta nu exista, se tot receptioneaza la parcele fara localizare certa pana se umple tarlaua dar numai parcele care se lipesc una de alta (adica de prima...), si numai cand e gata tarlaua se poate sti care e conturul ei. Ca mai raman titluri pe dinafara e alta poveste, dar tarlaua aia e gata, hai la urmatoarea si tot asa.
Ca de fapt, OCPI daca n-are plan parcelar trebuia sa-ti dea conturul tarlalei masurat sau digitizat de pe ortofoto e alta poveste din regulamente, dar nu se aplica fiindca nu e chiar asa de usor de dedus conturul unei sole, mai ales daca lucrezi la OCPI.

Cam asta e logica din cate deduc eu, mai multe nu stiu.

Modificat de John Doe (03-08-2011 23:01:47)

Anton Pann

Un contur al unei sole, receptionat , ar trebui sa constitue jalon pentru intabularile in sola respectiva . Sa acceptam 1- 2 modificari ale acestuia, dar atat , nu mai mult si toate lucrarile ulterioare sa fie inchise in acel contur. Asa as vedea situatia.

John Doe

Pai cum vrei tu sa-ti receptioneze un contur de sola daca, repet, nici ei nu stiu sigur la cine au dat sau nu teren in sola aia? Si vrei sa aiba conturul ala 10 hectare de exemplu, si pe urma sa gaseasca vreun pârlit de autorizat ca sunt date titluri de proprietate pe 15 hectare?

Anton Pann

Receptionarea conturului unei sole, ar trebui sa fie o operatiune pur tehnica , pentru introducerea in bazza de date a cadastrului a solelor. OCPI ar trebui sa inceapa cu avizarea tehnica a solelor - contur -suprafata -amplasamentul drumurile agricole care de multe ori nu mai corespunde cu cel de pe vechile planuri cadastrale. De aici incolo este problema primariilor ce fac cu titlurile emise in sola , rezolvabila prin documentatii 415 sau prin instanta cu diminuari, majorari de suprafete, hotarari de comisii locale , etc. Daca s-au dat prea multe titluri si nu se poate rezolva administrativ, nu se accepta de catre proprietari diminuarea, primaria are la dispozitie calea instantei de obligare a proprietarilor de a se conforma legii privind diminuarea suprafetelor sau anularea unor titluri .   Intabularea cu pozitionare incerta este o prelungire a agoniei . Evident va trebui sa se umble si la lege , doar regulamentul nu rezolva problemele.

Modificat de Anton Pann (04-08-2011 09:46:50)

PULEIMEN

Intabularile cu pozitie incerta sunt o situatie win-win pentru ancpi-autorizat. Ambii castiga sume bani , iar raspunderea e minima. Dar proprietarul tot in "aer" ramane, in primavara cultiva porumb si la toamna culege sfecla.