Avem avizatori inspectori printre noi

Creat de doara.florin, Iul 27, 2011, 12:19 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Treaba e cam asa: suntem in c***t, acuma hai sa-l mâncam...

As avea si o intrebare: pe aici s-au trezit brusc cei de la OCPI ca de fapt trebuie respectate la sânge anexele de la documentatii, exact cum sunt in 634 sau modificarile lui, desi unele arata cai vai de ele acolo; mai bine era asa cum se avizau de vreo patru ani incoace; stie cineva ce i-a apucat?

Modificat de John Doe (04-08-2011 12:23:58)

doara.florin

Anexa - garaj auto construit in anul 1996,din caramida,acoperit cu tabla,fara certificat de performanta energetica a cladirii si fara lift.(that's the way)  :rotfl:

Si inca o veste buna,cati bani a supt ANCPI : Ministerul Administraţiei şi Internelor – 696,1 milioane lei, din care 37,4 milioane lei pentru programul privind Infrastructura de Date Spaţiale în Europa al Agenţiei Naţionale pentru Cadastru şi Publicitate Imobiliară.

http://www.riscograma.ro/4771/iata-cum-statul-arunca-banii-pe-prostii/" target="_blank">http://www.riscograma.ro/4771/iata-cum- ... e-prostii/

PULEIMEN

Anexa - garaj auto construit in anul 1996,din caramida,acoperit cu tabla - asa e corect.
Restul le mentionezi doar daca exista. Oricum e valabil doar la inscrierea unei noi constructii in CF.

Modificat de PULEIMEN (06-08-2011 13:19:04)

lacriman


doara.florin

@lacriman INSPIRE nu are nici cea mai mica legatura cu Rompos,nu ma mai chinui sa iti raspund.Oricum platesti pentru ROMPOS,daca masori, tu, RTK gratis nu faci nimic oficial cu masuratorile.Dar nu vreau sa iti dau mai multe detalii.Citeste legea.
@PULEIMEN fi mai explicit eu stiu doar asta : La articolul 17, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
   "(2) Documentatia se intocmeste pe suport analogic si pe suport digital, in formate standardizate care sa permita tipizarea - conform modelelor din anexele prezentate - si in formate care permit accesul si transferul de date. Persoana autorizata care executa documentatia cadastrala va prelua urmatoarele informatii despre constructie: anul construirii, materialele din care este realizata constructia, daca detine certificat de performanta energetica a cladirii si daca aceasta este dotata cu lift. Aceste date vor fi mentionate in anexa nr. 11 «Plan de amplasament si delimitare a imobilului», la pct. B «Date referitoare la constructii», coloana «Mentiuni», iar in fisierul .cp la «Constructii - Introducere/editare cladiri - Mentiuni»."

lacriman

Talentatul nostru amic cu nume ciudat are dreptate: art.17 face parte din capitolul care se refera la inscrierea unei constructii noi pe teren inscris in cartea funciara. Deci....

Iar cu INSPIRE, la prima vedere asa ar fi, dar crezi tu ca ANCPI s-a apucat sa faca Rompos, Transdat si statii permanente de dragul nostru, al cadastrasilor romani, sau fiindca asa le-au cerut ceilalti parteneri din Europa?

doara.florin

La sedinta au zis sa mentionam chiar daca au chiar daca nu au,fapt care m-a enervat.Cum zice PULEIMEN ,mi se pare logic.Dar stiti ca difera de la judet la judet,chestiile astea!

bogdy

Nu este art. 17 ci este art. 28. Deci pt toate constructiile trebuie poze, .....lift

PULEIMEN

Faci confuzie:
   Articolul 28 - documentatiile cadastrale vor contine poze si informatiile generale conform anexei 1 (adresa, tarla, parcela, nr postal etc);
   Alineatul (2) al articolului 17 se refera la inscrierea unei noi constructii in CF unde se specifica destul de clar ca in cazul  detinerii/dotarii cu certificat energetic/lift se va mentiona acest lucru.
 Nu interpretati regulamentul dupa ureche.

Modificat de PULEIMEN (08-08-2011 14:13:33)

Mit

100% avizatorii interpreteaza regulamentele, NU autorizatii.

Iti dau un exemplu intamplat inainte de publicarea in M.Of. a ultimelor modificari ale Regulamentului, situatie intamplata la Timis:

Doc. de rectificare suprafata (8%) in plus. Suprapunere cu plan cad.1:2.000 comunist=OK, suprapunere Plan CF cu nr.top.1:2.880=OK, suprapunere cu Plan cad.1:2880 austro-ungar=OK.
 OK inseamna ca limitele din teren, masurate, se suprapun exact peste limitele din planurile mentionate.

Fac PV de vecinatate, vecinul din spate (nord) este decedat, la adresa locuind cumparatorul cu act de mana, care recunoaste limitele fara discutii. Scriu in PV de vecinatate cum ca vecinul din N. (mortul) nu s-a prezentat, si... primesc RESPINGERE!!!!!!!

Motivatia avizatorului: " Conform Regulamentului, lipsa unuia dintre vecini la semnarea PV de vecinatate nu constituie o piedica in intocmirea doc. cadastrale, DAR in AVIZAREA ei, DA"  :uimit:  :uimit:   :uimit:

Asa ca d-le din reg.Moldova, nu mai posta daca nu-ti cer prea mult.  :x

PULEIMEN


                  Deci eu nu pot sa cred asa ceva. E un motiv penibil. Esti sigur ca asta era singurul motiv? Mai ai incheierea de respingere? Daca da, pune-o aici sa vada toti.


               

Mit


                  Daca ai certitudinea si poti sa-mi garantezi ca toata conducerea si avizatorul infunda puscaria pt. abuz in serviciu, o voi posta; altfel, astept sa cada PDL-ul si-mi fac singur dreptate in justitie.

Daca nu poti sa crezi, mai vorbeste si cu alti autorizati de la Timis; nu sunt singurul.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

Anton Pann


                  Mit ,parerea mea este ca avizatorul a procedat corect , avand in vedere prevederile regulamentului. Desi , daca rezultatul verificarilor cu vechile planuri si suprafetele tabulare a fost OK, as admite ca putea sa si avizeze lucrarea. Dar .... a ales calea legala, care il scuteste de batai de cap ulterioare. Acest avizator este unul OK. Si asemenea lucrari, in condituiile actualului regulamant, trebuiesc trimise direct la instanta .


               

Mit


                  @ Anton Pann

Am specificat clar ca situatia era pe timpul "vechiului regulament" care nu prevedea limita de 5%. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

Anton Pann


                  Nu a avizat lucrarea pentru ca legal, nu puteai sa convoci un mort, legal imobilul respectiv nu avea proprietar la zi in cartea funciara . Ce zici daca mai erau inca doua acte de mana cu alti doi cumparatori ?  sau daca tocmai era in curs mostenirea iar mopstenitorii se suparau si voiau sa scoata ceva bani ? sau daca era in curs de solutionare o cauza de uzucapiune ? Cred ca a proceedat legal,  a procedat corect . Nu e procentul a fost cauza .

Modificat de Anton Pann (08-08-2011 22:44:09)