Avem avizatori inspectori printre noi

Creat de doara.florin, Iul 27, 2011, 12:19 AM

« precedentul - următorul »

PULEIMEN


                  A mai facut cineva vreo lucrarea cu proces verbal de vecinatate conform noului regulament si a fost avizata/admisa?


               

Kaleh


                  Bineinteles ca am patit-o si eu cu procesul verbal de vecinatate. O vecina a refuzat sa semneze, desi nu avea comentarii referitor la hotar. Motivul? Cind a avut ea nevoie de semnatura, clientul meu a refuzat... Ca intre vecini... La ce dracu' mai muncim, daca stim ca oricum se respinge documentatia? Chestia tare este ca toata lumea de pe strada respectiva are un plus de suprafata, probabil cind s-a parcelat terenul (acum 40-50 ani) s-a masurat in dorul lelii - daca s-a masurat. La vremea respectiva, cred ca terenul acela era un maidan cu balarii cit casa. Nici nu avea importanta daca depaseai suprafata, chiar si cu 50%, pentru ca prevederile vechii legi a cadastrului (comunista), terenul era proprietatea statului, exclusiv. Cine a apucat sa fie proprietar "dinainte", raminea proprietar pina la moarte. Apoi, la mostenire, sau vinzare, casa era proprietate particulara iar terenul proprietate de stat.


               

Anton Pann


                  intre plus 2-5% tre sa se faca iesire in teren si nota de constatare . Cred ca avizatorii vor fi pe teren zi lumina .


               

dtoni


                  domnule PULEIMEN va felicit ca ati schimbat avatarul incepusem sa am problebe digestive. Va multumesc


               

Ionica34


                  Anton Pann,
MIT are dreptate, si la mine vecinul a refuzat sa semneze si mi-a respins lucrarea pe Ialomita cu acelasi motiv.
Ca nu a semnat vecinul. Desi le-am atasat decizie finala si irevocabila in instanta care certifica ca alea sunt limitele care le-am masurat eu, si ca in ultimii 30 de ani acele limite nu s-au modificat, nu au luat in considerare decizia instantei!!!
Acum vecinul vrea sa semneze, dar singura solutie, fiindca TP-ul a fost intocmit gresit in conformitate cu tampenia scoasa de ANCPI este sa ceara in instanta anularea titlului si refacerea lui in acord cu decizia instantei!!!
Problema dragii mei vine din urmatorul fapt, certificat in public de directorii de la OCPI :
- inspectorii sunt absolventi de pe bancile facultatilor de cadastru, care dupa 2-3-4 saptamani de stat prin birouri si vazut despre ce e vorba, sunt numiti INSPECTORI!!!
SI ASTIA, CARE NU AU MASURAT POATE NICIODATA, TE VERIFICA PE TINE.
Cand am intrebat de ce nu fac ceva, directorul in cauza mi-a zis ca asa e sistemul, si ca el nu sta sa se lupte cu sistemul.
Acum, intelegeti de ce e cadastrul unde este?!!! http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">