Schimbare categ de folosinta

Creat de adrianmonea, Iun 30, 2010, 08:51 PM

« precedentul - următorul »

adrianmonea

Trebuie sa schimb categoria de folosinta al unui teren, adica in extrasul cf scrie "fanete" iar proprietarul vrea sa figureze ca si "livada". Ma puteti ajuta care e procedura?

Modificat de adrianmonea (01-07-2010 12:36:07)

John Doe

Actualizare date imobil, stiu eu.

PS: asta cu "TREN" n-o stiam...

advex

#2
Citat din: John Doe...

PS: asta cu "TREN" n-o stiam...

Mai greseste si omul... Daca vroia si nu iesea asa de bine fraza!


adrianmonea

am corectat , gata

Modificat de adrianmonea (01-07-2010 12:36:55)

adrianmonea

E vorba de o notare de constructie, iar propr vrea sa schimbe si categ de folosinta, trebuie facute 2 dosare, iar cel pt schimbare categ de folosinta ce ar trebuii sa cuprinda?

djxhouse

stai putin.. pe Livada poti nota constructie?

kod

poate are mai multe categorii de folosinta pe acelasi teren !

vpetrisor

actualizare informatii tehnice cod 2.6.2
in Cp actualizare date imobil

oleleu

un singur dosar cu 2.6.1. si 2.6.2

adrianmonea

rectific, din vie in fanate,am prmit adeverinta de la primarie ca am acordul lor.
sunteti siguri ca se poate pe acelasi dosar cu 2 coduri,iar in CP, "actualizare date imobil" sau actualizare date UI", pe care merg sa intre ambele coduri sa nu fac 2 dosare? Va multumesc.

Modificat de adrianmonea (01-07-2010 21:24:17)

oleleu

un singur dosar cu 2.6.1. si 2.6.2 la actualizare date imobil

adrianmonea


adiiulia

#12
Citat din: oleleuun singur dosar cu 2.6.1. si 2.6.2 la actualizare date imobil
trebuie doua dosare : primul cu 2.6.2, apoi pe noul CF alt dosar cu 2.6.1

lacriman

E-terra accepta un singur dosar cu toate actualizarile care se fac acelui imobil (adaugare de constructie si schimbare de categorie de folosinta, eventual scoatere din circuitul agricol (adica doua parcele in loc de una), schimbare de adresa, etc, etc.)
Ramane de vazut daca accepta si OCPI-ul ( :rotfl: ).
N-am inteles insa ce era cu "actualizarea de UI"?!?!

dora3mira

Of, actualizare date Ui .....pai ai vreo unitate individuala, cu alte cuvinte vreun condominiu sau rastalmacit ....apartament ?

Orice interventie la cartea funciara este actualizare date imobil cand vorbim de teren, teren si constructie  -cand avem o carte funciara initiala existenta - cu exceptia cazurilor - dezmembrare, alipire , rectificare hotare.

Inclusiv - rectificare limite si/sau suprafete .


Mentiune - OPERATIUNEA DE RECTIFICARE HOTARE - PRESUPUNE CA DOI PROPRIETARI DIRECT INVECINATI , DE COMUN ACORD - CU DECLARATIE NOTARIALA SA ACCEPTE MODIFICAREA HOTARULUI PE O ALTA FORMA DECAT CEA EXISTENTA.


Precizare :

Actualizare date imobil - schimbare categorie de folosinta a terenului - mentiunea asta o faci pe prima pagina a documentatiei scrise -