Schimbare categ de folosinta

Creat de adrianmonea, Iun 30, 2010, 08:51 PM

« precedentul - următorul »

lacriman


                  
Trinity a scris:

S-A ELIBERAT TP  CU CATEGORIA DE FOLOSNTA arabil extravilan  . Terenul a fost inscris in Cf cu aceeasi categorie de folosinta . Subventia pentru terenuri cu practici agricole traditionale este de 58 euro , iar pentru pajisti cu inalta valoare naturala este de 124 euro . Este nevoie de o procedura speciala de schimbare a categoriei de folosinta pentru incadrarea terenului arabil la "pajisti cu inalta valoare naturala "?


Metodologia de schimbare a categoriei de folosinta nu este foarte bine reglementata, cam nimeni nestiind la ora actuala ce acte trebuie.  In unele parti se foloseste o adeverinta de la primarie care certifica faptul ca omul ala a schimbat categoria de folosinta, daca se pastreaza caracterul agricol. Problema e veche, dar nu se implica nimeni sa o rezolve.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.


               

Nouvenit


                  lacriman     \"Se depune o documentatie cadastrala de dezmembrare prin care se separa uscatoria de restul spatiilor de folosinta comuna,

Dezmembrare se face pentru imobile intabulate, care au carte funciara deci, ori spatiile comune nu au carte funciara.\" ????
 
Se depun documentatii de prima inregistrare pentru toate UI-urile neinscrise si,
.....
in plus, inca una pentru spatiile de folosinta comuna a imobilului in care sunt trecuti toti proprietarii (in indiviziune) cu cota parte calculata in functie de suprafata fiecarui UI, avand relevee pe fiecare nivel al imobilului cu spatiile de folosinta comuna.

Deschizi pentru spatiile comune carte funciara, care primeste numar cadastral.

Altfel cum poti sa faci releveul si sa evidentiezi suprafata UI (uscatorie) pentru vanzare, din ce iti provine?

\"Metoda descrisa de tine ar fi foarte logica, dar iti dai seama ce volum de lucrari si de bani inseamna? Daca blocul are 300 de apt si sunt inscrise doar doua, ce faci?\"

Cam asta este situatia,  pentru ca mai apoi daca eu mai vreau sa fac o mansardare si sa obtin drepturile de la fiecare proprietar, ce fac?



               

bad wolf


                  
Nouvenit a scris:

lacriman     \"Se depune o documentatie cadastrala de dezmembrare prin care se separa uscatoria de restul spatiilor de folosinta comuna,

Dezmembrare se face pentru imobile intabulate, care au carte funciara deci, ori spatiile comune nu au carte funciara.\" ????
 
Se depun documentatii de prima inregistrare pentru toate UI-urile neinscrise si,
.....
in plus, inca una pentru spatiile de folosinta comuna a imobilului in care sunt trecuti toti proprietarii (in indiviziune) cu cota parte calculata in functie de suprafata fiecarui UI, avand relevee pe fiecare nivel al imobilului cu spatiile de folosinta comuna.

Deschizi pentru spatiile comune carte funciara, care primeste numar cadastral.

Altfel cum poti sa faci releveul si sa evidentiezi suprafata UI (uscatorie) pentru vanzare, din ce iti provine?

\"Metoda descrisa de tine ar fi foarte logica, dar iti dai seama ce volum de lucrari si de bani inseamna? Daca blocul are 300 de apt si sunt inscrise doar doua, ce faci?\"

Cam asta este situatia,  pentru ca mai apoi daca eu mai vreau sa fac o mansardare si sa obtin drepturile de la fiecare proprietar, ce fac?


Trebuie sa stiti ca Asociatiile de proprietari sunt cu personaliate juridica sisunt reprezentate de un Comitet si un Presedinte.
 Toate actele ce se fac, se fac in numele In numele Asociatiei de locatari si semneaza doar Presedintele. Exista, insa o conditie,:Presedintele trebuie sa aiba probarea majoritaii(simple-ca in parlament) a proprietarilor.
Deci pentru inatabulare se intabuleaza doar acea uscatorie, la proprietar se scrie "Asociatia de locatari....." , si semneaza doar Presedintele.
Oare cum intabuleaza OCPI , terenurile vandute pe luna de anumote Asociatii ??


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Nouvenit


                  bad wolf    

\"Trebuie sa stiti ca Asociatiile de proprietari sunt cu personaliate juridica sisunt reprezentate de un Comitet si un Presedinte.
Toate actele ce se fac, se fac in numele In numele Asociatiei de locatari si semneaza doar Presedintele. Exista, insa o conditie,:Presedintele trebuie sa aiba probarea majoritaii(simple-ca in parlament) a proprietarilor.
Deci pentru inatabulare se intabuleaza doar acea uscatorie, la proprietar se scrie \"Asociatia de locatari.....\" , si semneaza doar Presedintele."\
 
Sunt deja discutii pe aceasta tema. Intabularea se poate face cu acordul majoritatii doar este o inscriere in cartea funciara, dar in cadrul vanzarilor?. In cazul vanzarilor nu poate Asociatia de locatari sa vanda in numele meu cota parte care imi apartine, chiar daca Asociatia hotaraste asa. Si atunci cand te duci la notar sa iti faca actul de vanzare cumparare iti trebuie cotele definite pentru fiecare proprietar in parte si numele lor din extrasul CF, nu iti poate face actul de vanzare intre Asociatia de locatari si cumparator. Altfel se lovesc de alte probleme in momentul cand eu ma duc si declar ca nu am fost de acord cu vanzarea si am fost deposedat de o cota parte dintr-un bun, fara voia mea.

Modificat de Nouvenit (23-01-2011 19:35:29)



               

Anton Pann


                  Care este procedura pentru schimbarea din Arabil in Livada ? Presupun ca nu este nevoie de documentatie topo ??!!