Schimbare categ de folosinta

Creat de adrianmonea, Iun 30, 2010, 08:51 PM

« precedentul - următorul »

adrianmonea

Cu prima chestiune am rezolvat-o asa cum ati spus,un singur dosar,2 coduri, actualizare date imobil. Mai am tot o schimbare de categ de folosinta,din uscatorie in coafor(frizerie), daca imi puteti spune care sunt pasi care tin de mine ca si topograf, pt ca am inteles ca e implicat si arhitectul.

fantaff

#16
Citat din: adrianmoneaCu prima chestiune am rezolvat-o asa cum ati spus,un singur dosar,2 coduri, actualizare date imobil. Mai am tot o schimbare de categ de folosinta,din uscatorie in coafor(frizerie), daca imi puteti spune care sunt pasi care tin de mine ca si topograf, pt ca am inteles ca e implicat si arhitectul.


In acest caz ai schimbare de destinatie , fiind necesar un certificat eliberat de primarie in baza unui proiect intocmit de un proiectant . Apoi in baza certificatului se va face o documentatie cadastrala prin care se va radia din constructie denumirea de uscatorie si se va nota .. frizeria ( dar probabil altfel denumita ...ca un salon ..ceva de genu ).
Ps. Trebuie avut grija si cum e inscrisa uscatoria ,proprietar ....

dtoni

#17
Citat din: djxhousestai putin.. pe Livada poti nota constructie?
nu poti nota constructie pe nici un teren care nu afost scos din circuitul agricol si mai nou( de ceva ani) daca nu este in itravilan

adrianmonea

#18
Citat din: dtoni
Citat din: djxhousestai putin.. pe Livada poti nota constructie?
nu poti nota constructie pe nici un teren care nu afost scos din circuitul agricol si mai nou( de ceva ani) daca nu este in itravilan

Este intravilan inainte de 1990, nu mai trebuie SCA.Sa notat constructia, pe FANETE, in baza unei adeverinte eliberate de directorul OCPI, din vremea aceea,

adrianmonea

#19
Citat din: fantaff
Citat din: adrianmoneaCu prima chestiune am rezolvat-o asa cum ati spus,un singur dosar,2 coduri, actualizare date imobil. Mai am tot o schimbare de categ de folosinta,din uscatorie in coafor(frizerie), daca imi puteti spune care sunt pasi care tin de mine ca si topograf, pt ca am inteles ca e implicat si arhitectul.


In acest caz ai schimbare de destinatie , fiind necesar un certificat eliberat de primarie in baza unui proiect intocmit de un proiectant . Apoi in baza certificatului se va face o documentatie cadastrala prin care se va radia din constructie denumirea de uscatorie si se va nota .. frizeria ( dar probabil altfel denumita ...ca un salon ..ceva de genu ).
Ps. Trebuie avut grija si cum e inscrisa uscatoria ,proprietar ....


Deci trebuie sa fac 2 documentatii.Prima pt. autorizatie de construire si a doua dupa ce proiectantul a facut proiectul, si sa eliberat autorizatia de construire, sa facut proces vb de receptie ,pt. actualizare date imobil.
Si mai am o problema daca ma puteti indruma,ce extras CF atasez la doc., eu il am al sefului de scara.Ma intreb daca nu cumva trebuie cel colectiv.

Modificat de adrianmonea (01-11-2010 15:40:33)

lacriman

Pentru obtinerea autorizatiei de constructie ("amenajare spatiu ....frizerie!?!";) imobilul trebuie intabulat. Deci ai avea "inscriere UI". Dar nu stiu de ce, mie uscatoria imi cam miroase a parte comuna. Si atunci nu mai e asa simplu. Trebuie sa faci reapartamentarea blocului, o lucrare (nu stiu tehnic ce ar putea cuprinde, ca n-am vazut asa ceva) in care scoti uscatorul din partile comune si il declari UI. Dupa o lege aparuta asta vara, se permite asa ceva, dar trebuie acceptul tuturor coproprietarilor.
Extras iti trebuie sigur de la imobilul total (teren+bloc) si de la CF colectiva a constructiei respective. Seful de scara probabil il are de la apartamentul lui (?).

Mit


adrianmonea

Deci uscatoria e parte comuna, am si acceptul proprietariilor, exista si contract de inchiriere semnat si parafat de asociatie,pe o durata de 5 ani.De ce sa intabulez uscatoria,pe cine, chiar e necesar?Daca se poate sa ma lamuriti, vrea sa ii dea drumul la frizerie anul acesta , eu i-am spus ca e imposibil.

bad wolf

#23
Citat din: adrianmoneaDeci uscatoria e parte comuna, am si acceptul proprietariilor, exista si contract de inchiriere semnat si parafat de asociatie,pe o durata de 5 ani.De ce sa intabulez uscatoria,pe cine, chiar e necesar?Daca se poate sa ma lamuriti, vrea sa ii dea drumul la frizerie anul acesta , eu i-am spus ca e imposibil.

O intabulezi pe Asocia de locartari pentru ca aceasta este proprietarul.Cel care o foloseste are calitatea de chirias, dar nu cred ca trebuie intabulata daca ai toate actele de care ai spus , cel care desfasura o activitate aici nu are nevoie de intabulare.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

La asta ma gandeam si eu de ce sa o mai intabulez, ea figureaza deja,cred in CF colectiva ca parte comuna,chiar daca nu are CF separat.Da am toate actele mentionate.Trebuie sa le anexez documentiei de 453,pe care o depun la oficiu,inclusiv contractul cu asociatia de proprietari?.Ms pt raspunsul rapid.

lacriman


                  Pai daca nu intabulezi, ce depui la Oficiu????
Practic spatiul trebuie intabulat, daca frizerul vrea sa desfasoare activitate comerciala si sa fie in regula dpdv legal. I se cere extrasul de carte funciara la autorizatia de constructie, la declararea spatiului de lucru, la impozite, etc, etc. (daca e sa o iei dupa lege). Ca s-ar putea sa scape pe ici, pe colo, pentru un timp, e alta poveste.
Proprietar nu este asociatia, pentru ca ea nu are drept de proprietate ci de administrare,; proprietari sunt toti proprietarii apartamentelor, in cota indiviza.
Regulamentele prevad acsemenea caz: se face documentatie de reapartamentare, se reface foaia de avere a constructiei in care se mareste numarul de UI cu una si se recalculeaza suprafetele sau cotele de indiviziune ale fiecarui proprietar, se mentioneaza ca incaperea este scoasa din parti comune si trece ca UI. Iti trebuie acordul notarial al TUTUROR proprietarilor din cladire care detin cote indivize din uscator. Cauta legea din vara asta care se refera la modificarea partilor comune.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.


               

adrianmonea


                  Deci nu merge cu CF colectiva si cu acordul proprietarilor?.Mentionez ca uscatoria apare ca si parte comuna.

Modificat de adrianmonea (02-11-2010 10:58:38)



               

bad wolf


                  Dar de ce trebuie inabulat??
Exista un contract de inchiriere intre un proprietar (Asociatia de locatari) si o firma sau un PFA pentru desfasurarea unei activitati comerciale.
Atunci ce treaba are OCPI-ul cu asta??

Modificat de bad wolf (02-11-2010 14:40:35)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Ms Bad Wolf pt raspuns si eu cred ca e asa cum zici tu, dar mai am o nedumerire, ce atasez la documentatie, un extras colectiv sau e suficient extrasul sefului de scara in care sunt specificate si partile comune printre care si uscatoria?


               

Mit


                  Ne-ai inebunit cu seful de scara (mai intelegeam daca era sef de tren...)
Iti trebuie CF-ul UI tale si CF-ul colectiv  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">