calcul volume cu TopoLT

Creat de gude2008, Mai 14, 2010, 05:33 PM

« precedentul - următorul »

gude2008

salutare!, nu reusesc de nici un fel sa calculez volume cu topolt
modelul 3d mi-l arata dar cu volumul nu stiu cum sa mai fac
ma poate ajuta cineva?

mipa

Salutare,
cu pb ta sa inteleg ca ai ajuns totusi pana aici?


583/418px 41.4KB

mipa

... si vrei sa ajungi la forma asta?


581/327px 23.1KB

gude2008

salut!
reusesc sa fac modelul 3d, dar cand ii dau "volume" imi cere plan/model, introduc cota planului de referinta( banuiesc ca e planul care imi taie modelul 3d) si pe urma gata nu imi arata nimic

gude2008

salutare.
 eu am topolt 7.2 si nu reusesc sa vizualizez in dwg modelul 3d( intersectiile de triunghiuri si patrulatere)

pgadei

am incercat si eu calcul de volume cu TopoLt si nu a mers; mi-a aratat modelul 3D, ceva similar cu imaginea de mai sus, dar nu mi-a calculat nik; n-oi fi eu expert in TopoLt dar o fi o functie scunsa pe undeva?

Calin Fabri

1)Am topolt 7.4. si nu reusesc sa fac model 3d imi trebuie pentru calcul de volum
   Nu stiu cum sa raportez punctele(am incercat sa creez tabel de coordonate cu topolt si imi spune ca nu a gasit block cu attribut point...dar mie imi sunt in layerul point).  Lucrez cu o leica 1203.  cum as putea sa fac altcumva lista de coordonate...sau poate stiti de ce imi apare aceea eroare in topolt

 2) Stiti cumva daca pot sa bag puncte direct din autocad in statie?(poate printr-un program intermediar)?
                                                 Multumesc anticipat

adrianc

Trebuie sa raportezi punctele cu TopoLT. Mergi la coordonate -> Raporteaza puncte sau folosesti comanda rappct.
Sa inteleg ca tu descarci dxf din statie? Descarca X,Y,H,Cod si raporteazale cu procedura de mai sus.
Dupa ce ai raportat punctele cu TopoLT si ai unit ce era de unit creezi modelul 3D adaugand eventualele linii de rupere fortata a pantei.
Pentru a upload-a puncte in statie folosesti Leica Geo Ofiice.
Citeste Help-ul atat de la TopoLT cat si de la LGO. Mai citeste si manualul de utilizare al statie.
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri

Cum sa raportez daca nu am fisier .coo?.....Am incercat sa creez cu topolt dar imi spune ca nu sunt gasite blocuri poin cu atribute
   Din statie nu descarc propriu-zis...copiez fisier din compact flash (xcf , x01 , x02,x22,x12 etc..nu stiu ce reprezinta dar eu lucrez cu xcf) si cu GEMINI(program specific tarilor scandinave) il import dupa care il export ca dxf . Dupa care lucrez in autocad. Nu stiu sa lucrez in gemini si nici nu am gasit in engleza macar...
   Am lucrat folosit autocad si topolt timp de trei ani dupa care nu am mai lucrat vreo doi ani....si dupa cum se vede nu prea mai tin minte ...

adrianc

In statia totala trebuie sa gasesti optiunea de export. Si iti exporti pe card (compact flash - cum ii zici tu) in formatul dorit, iti sugerez x,y,h,cod sau ceva asemanator. Daca nu ai un format pentru asa ceva alegi gsi8 sau gsi16 si le importi pe alea cu TopoLT.
Vreau sa te intreb, daca imi permiti, cand ai cumparat statia nu ti-au facut aia un training, nu ii puteai intreba pe ei ce si cum? - asta ca lectie de viata!

Later edit: tot acolo poti exporta si dxf-ul ca sa nu-l mai bagi prin gemini (pe care nu-l cunosti)


227/175px 13.5KB

Modificat de adrianc (15-02-2012 12:37:55)
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri

Nu e statia mea...lucrez pentru cineva care la randul lui nu prea mai lucreaza in domeniu..si nici el nu stie prea multe...adica mai putin ca mine...am incercat sa ma pun pe invatat dar nu prea am timp...servici,cursuri etc...de aceea ma gandeam ca daca intreb/postez aici scutesc f mult timp si daca voi fi in cunostinta de cauza nu voi ezita sa ajut si eu la randul meu...chiar daca deranjez/nu deranjez multumesc f mult toti celor care se implica si fac o treaba extraordinara pe acest forum cu/pentru cei care nu stiu asa multe...ca si mine:)....
   mersi frumos:)

adrianc

Nu deranjenzi. Sa ne spui daca ai rezolvat treaba.
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri

Am realizat modelul 3d  ....acuma intrebarea mea este (mam uitat la ceva trailer-uri pt calc vol):
 Cum contruiesc planul de referinta? doar introduc niste puncte cu cota si le unesc?...ideea e ca NU ESTE ORIZONTAL planul de referinta fac un fel de caroiaj cu puncte care le consider solutii?
     Deci nu am proiectul cu z dupa care sa ma iau ci trebuie sa il propun...cum construiesc planul de referinta(mai multe , pana gasesc varianta cea mai buna).
   Sper ca m-am exprimat bine:)

Calin Fabri

Daca am un deal cu denivelari TOPOLT poate sa imi calculeze rambeul si dembleul pentru o anumita cota?
  De exemplu daca am cota intre 65 si 80 cu denivelari mari (munte) poate sa imi genereze modelul ideal dupa o solutie propusa si sa imi spuna la sf excesul sau umplutura?  Ma scuzati nu am multa experienta in calculat volume
       Multumesc

Calin Fabri

*rambleul...(ma scuzati pt eventuale greseli gramaticale , nu sunt din nestiinta ci din graba,..... poate cateodata si din nestiinta:))