calcul volume cu TopoLT

Creat de gude2008, Mai 14, 2010, 05:33 PM

« precedentul - următorul »

zamfy


                  Daca ce iti calculeaza volumul, TopoLT iti plaseaza in layerul "Volum" toate entitatile 3DFace rezultate in urma calculului. Daca vrei sa le vizualizezi, dai comanda vm3d, selectezi "prismele" si vizualizezi modelul. Tot cu aceasta comanda poti sa vizualizezi orice corp 3D, solids, mesh, polilinii 3D etc. E foarte utila.


               

Calin Fabri


                  rezultat


580/326px  34.3KB



               

zamfy


                  As recomanda dezactivarea functiei care aplica nivele de culoare, deoarece se creeaza inutil prisme in plus, se mareste astfel timpul de calcul, iar daca ai de taiat un model 3D mai complex facut pe nivele de culoare, e jale.


               

Calin Fabri


                  am inteles...


               

Calin Fabri


                  Situatie:
Am de calculat volumul unei 'buze' de pamant. Fac masuratorile . Incerc sa fac volumul : Selectez suprafata de deasupra modelul 3d si suprf de referinta am un plan care in teren era campul pe care se depoziteaza pamantul si care nu este orizontal este dif de vreo 2 m dintro parte in alta...fac o medie si ma orientez ce cota ar fi cea mai adecvata sau este vreo metoda mai precisa?
  Ideea e ca 'buza' e lunga si la o diferenta de 20 de cm la cota imi iese dif de 350 de m cubi..
 e prima data cand fac lucrari de genul si nu stiu daca eroare este acceptabila...
in desene sunt ex cu cota 170.80 si 171...
Va rog un sfat!



               

Calin Fabri


                  daca introduc ( la suprf de jos , plan) cota 170.80 vol este 3160
si la 171 vol 2820 ......incerc sa postez desenele dar vad ca nu ma lasa


580/326px  33.7KB



               

adrianc


                  Daca mai ai masuratori ale terenului inainte de a se depozita acolo, poti crea un al doilea model cu ajutorul caruia poti determina diferenta (umplutura). E mai simplu decat sa calculezi o cota medie.

_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc


                  Vezi si postarile mele anterioare din acest topic.
http://topograf.3xforum.ro/img/pics/topograf.3xforum.ro/m_28562.jpg" alt="" border="0" align="top">


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri


                  In statia totala trebuie sa gasesti optiunea de export. Si iti exporti pe card (compact flash - cum ii zici tu) in formatul dorit, iti sugerez x,y,h,cod sau ceva asemanator. Daca nu ai un format pentru asa ceva alegi gsi8 sau gsi16 si le importi pe alea cu TopoLT.
Vreau sa te intreb, daca imi permiti, cand ai cumparat statia nu ti-au facut aia un training, nu ii puteai intreba pe ei ce si cum? - asta ca lectie de viata!

Later edit: tot acolo poti exporta si dxf-ul ca sa nu-l mai bagi prin gemini (pe care nu-l cunosti)



227/175px 13.5KB

Modificat de adrianc (15-02-2012 12:37:55)

Convert data-Export data from job-GSI16_KOR_EH.FRT
                                              -GSI16_KOR_OH.FRT   
                                              -GSI16_OBS_OH.FRT
                                              -GSI_KOR&OBS_OH.FRT
                                              -...raport..
                                             
Am exportat in toate modurile dar TopoLt nu imi vede fisierul (am schimbat de fiecare data in topoLt  filtype-ul - Leica Gsi16 (ptn...), -...., - .... .
Vad ca mi-l exporta cu extensia .txt...si topolt se asteapta sa gaseasca .gsi
Am cautat si nu pot sa export DXF...dar am gasit in 'Programs' -'DXF Import' doar import
Sfaturi?



               

adrianc


                  Nu trebuie neaparat sa exporti dxf, era doar o sugestie.
Vad ca nu ai cine stie ce formate in statie. Poti cauta https://myworld.leica-geosystems.com/irj/portal" target="_blank">aici, doar cu Internet Explorer, iti faci cont, iti inregistrezi aparatul si o sa gasesti la Tools formatele pentru statia ta (inclusiv dxf). Iti alegi unul, vezi ca ai intr-un director niste mostre. Iti alegi formatul care iti convine si il uploadezi pe statie. Daca nu te descurci cu asta mai intreaba.

Extensia .txt o poti schimba manual in .gsi. Daca vrei...
In TopoLt cel mai bine este sa lasi All files / Toate fisierele si isi da seama singur ce tip de fisier este.
TopoLt are si optiune sa preia direct din statie masuratorile. Instrument->Receptioneaza coordonate.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri


                  Am cont, sunt inregistrate aparatele...dar mi se pare fff greu de lucrat cu pagina lor..am mai incercat o data sa downloadez LGO , si alte informati..si n-am reusit(n-am gasit)..si acum m-am uitat peste tot dar nu am gasit TOOLS..


               

adrianc


                  Mergi la my products, selectezi aparatul respectiv, totul cu multa rabdare, si abia atunci te duci la tools.


583/185px  15.9KB


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.