calcul volume cu TopoLT

Creat de gude2008, Mai 14, 2010, 05:33 PM

« precedentul - următorul »

adrianc

Planul de referinta este un alt model 3d, Il construiesti la fel ca si pe asta. Niste puncte cu eventuale linii de frangere. Daca ai niste polilinii 3d dintr-ul proiect poti folosi autopct sa iti insereze puncte pe ele si cu alea generezi modelul 3d.


581/508px 44.5KB
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

Si aici intersectia dintre cele 2 modele 3d, adica volumul.
E rotit un pic altfel dar garantez eu ca e intersectia dintre cele 2.


580/368px 22.9KB

Modificat de adrianc (16-02-2012 14:58:19)
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri

Tot nu am reusit sa creez planul de referinta:
Problema
Tot nu am reusit sa creez planul de referinta:
   Trebuie sa plasez o casa pe un teren destul de inclinat si trebuie mai intai sa creez platforma . Sa construiesc platforma trebuie sa intersectez modelul 3d al terenului cu un cub si sa calculez volumul.
  -am modelul 3d al terenului
   -Incerc sa creez cubul : 4 puncte cu o cota, 4 cu alta cota , unesc punctele selectez liniile de frangere dar nu imi 'ridica' cubul ...trebuie altcumva sa creez punctele? dupa care ma gandesc ca vine intersectia dintre modelele 3d dar inca n-am ajuns acolo!
  Modele 3d le fac in dwg-uri separate dupa care le aduc in acelasi dwg? am incercat sa fac in acelasi , cu layere , dar chiar daca era oprit layerul cu celalt model tot mi-l selecta!

John Doe

S-ar putea sa fie o operatiune 3D mai complexa, pe care n-ai cum sa o faci cu TopoLT. Vezi daca te ajuta comenzile SOLUNION, SUBTRACT.

adrianc

Pai, cubul nu il poti crea. Daca faci doar suprafata inferioara si o intersectezi cu terenul ar trebui sa iti iasa.
Preferabil sa le faci in dwg-uri separate ca sa nu incurci punctele la selectie.
La muncă! nu la întins mâna.

advex


Calin Fabri

De ce nu pot sa creez cubul? Nu se bazeaza pe puncte cu cote ca si modelul 3D al terenului? Suprafata interioara fiind amprenta cubului?
  Am postat modelul terenului si cu galben ar trebui sa fie cubul (cubul fiind mai mare cu un metru pe toate partile decat casa) la cota 217.5
  Am incercat sa intru la arhitectura cand eram ficior deci cu un pic de efort as putea sa il calculez pe foaie cu o oarecare marja de eroare dar ma gandesc ca ar trebui sa fie o functie care sa usureze intersectia dintre modele 3d.


581/387px 46.9KB

Calin Fabri

Cum a creat adrianc modelul 1 asa cred ca ar trebui sa fac si eu dar nu stiu cum....

advex


adrianc

Vad ca modelul 3d al terenului ai reusit sa-l creezi (ai curbe de nivel, sper eu, facute cu topolt).
Acum iti creeze amprenta casei, cubului, piramidei. Adica desenizi un patrat, il faci polilinie. pl enter click click click click close. Selectezi polilinia si la properties ai undeva jos elevation. La aceasta rubrica introduci cota dorita (in cazul tau 217.5). Rulezi comanda autopct - e un algoritm de introducere a punctelor in fiecare vertex care nu are o asemenea entitate si selectezi zona cu patratul. Topolt iti va introduce 4 puncte de cota 217.5 in fiecare colt al patratului.
Acum creezi al doilea model (cel superior) prin selectia doar a celor 4 puncte (doar alea 4 si nimic altceva).
Mergi la calcul volum si ca model superior alegi patratul asta mic si inferior modelul terenului. Gata

Alta varianta (care pleaca de la premisa ca amprenta casei este plana) este sa iti desenezi patratul si sa tai modelul 3d folosind comanda taie model 3d. Selectezi modelul enter selectezi patratul (polilinia) enter dai click in afara patratului si ai obtinut noul model
Treci la calculul volumului alegand la suprafata superioara plan (te intreaba topolt daca vrei plan sau model) si introducand cota 217.5 si cal suprafata inferioara modelul terenului. Obtii acelasi volum.

Imaginea este pentru prima situatie.

Daca tot nu te-ai prins cum sa faci, instaleaza-ti teamviewer si da-mi un E-mail sa stabilim o data si o ora sa-ti fac o demonstratie live online.


367/474px 35.6KB
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc


                  Am selectat alata imagine si nu ma prind cum sa o schimb.
Iata imaginea
In stanga sus modelul 3d al terenului si in dreapta modelul cu amrenta casei - polilinie cu elevation
La mijloc cele doua modele vizualizate impreuna. Casa pare stramba dar nu e. M-am grabit cu captura
Jos volumul


380/582px  30.4KB

Modificat de adrianc (24-03-2012 10:17:17)


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

Calin Fabri


                  Ce frumos si usor pare...Ma pun pe treaba sper sa imi iasa..multumesc frumos..va/te tin la curent!


               

Calin Fabri


                  Pana la urma am reusit sa fac toate cazurile....


581/387px  25.7KB



               

Calin Fabri


                  Multumesc


               

Calin Fabri


                  Dupa ce am calculat volumul pot sa vad modelul 3D al terenului fara volumul calculat?
 Se pot face profile ale terenului? Imi cer scuze ca intreb fara sa fi incercat dar inca nu imi functioneaza proflt