Care este diferenta

Creat de GeorgeL, Sep 10, 2015, 05:33 PM

« precedentul - următorul »

GeorgeL

Salut, lamuriti-ma va rog, care este diferenta intre o drumuire sprijinita la capete pe puncte de coordonate cunoscute, si o drumuire sprijinita la capete pe puncte de coordonate cunoscute si orientari cunoscute (pe laturi cunoscute)?
Practic si in primul caz de drumuire va fi o orientare cunoscuta (deci si latura cunoscuta), ca doar trebuie sa te orientezi la inceput.
Sa inteleg ca diferenta consta in faptul ca (in primul caz de drumuire) din ultimul punct de statie, care este cunoscut, nu ne mai orientam pe alt punct cunoscut, iar in al doilea caz de drumuire, ne orientam pe alt punct cunoscut ?
Subiect meschin, dar vreau sa ma lamuresc.
Multumesc

John Doe

In primul caz pleci de pe X,Y cunoscute dar cu orientarea "in orb", determini coorodnate in local si te compensezi sa pici fix pe coordonatele punctului final.
In al doilea caz pleci de pe X,Y cunoscute si de pe orientare cunoscuta, mergi pana la ultimul punct si iti compensezi (constrângi) orientarea determinata pe aia care trebe sa iese, ca te orientezi si acolo pe inca un punct cunoscut; dupa ce ai compensat toate unghiurile masurate, recalculezi toate orientarile si calculezi coordonatele punctelor intermediare, si le constrângi si pe ele pe X,Y cunoscute ale punctului de final.

Sau generic vorbind: la drumuire masori distante si unghiuri. In primul caz poti compensa numai distantele, in al doilea si distantele si unghiurile - asta ca sa ne putem face o idee, ca sa avem un termen de comparatie intre cele doua metode.

Atopor

Georgele, sunt sigur ca la scoala(de topografie, geodezie sau cadastr, care o fi) ati avut un curs, cel putin, despre drumuiri in care v-a explicat diferenta. Dar, presupunand ca nu ai facut o astfel de scoala si cunosti oarecare notiuni din domeniu, sper ca din fraza urmatoare sa intelegi diferenta.
La o poligonatie cu capetele orientate, la capatul poligonatiei cunosti deja erorile si le compensezi, pe cand la poligonatia cu puncte cunoscute la capete vei calcula poligonatia pentru a determina eventualele erori si apoi le compensezi. Practic. A doua poligonatie o faci in coordonate locale si o transcalculezi pe coordonatele cunoscute. Daca nu se vad reciproc cele doua capete ale poligonatiei nu o poti orienta, decat dupa calcularea ei. Nu cred ca are rost sa intram in amanunte aici.

goguletz

Salut GeorgeL,

Eu vad lucrurile un pic diferit.

Mie imi este neclara notiunea de poligonatie; pe mine ma duce cu gandul la poligon, ceea ce inseamna drumuire inchisa pe punctul de plecare. Nu este cazul prezentat de tine.

Din punctul meu de vedere, diferenta intre cele doua situatii prezentate, tine de numarul de elemente cunoscute. In primul caz, ai doua puncte de coordonate cunoscute, iar in cel de-al doilea 4. Cu siguranta vei avea mai multa incredere in drumuirea obtinuta in urma compensarii, daca ai mai multe puncte de coordonate cunoscute vizate/stationate, pentru ca acestea iti permit sa obtii niste coordonate pentru punctele de statii provizorii cat mai apropiate de realitate. Nu poti sti exact coordonatele punctelor de statie noi/provizorii, dar le poti determina functie de elementele cunoscute, precizia aparaturii utilizate, conditii meteo, operator etc.

In trecut, pe teren se masurau directiile unghiulare orizontale si distantele, in fiecare punct de statie. Nu aveai nici o treaba cu coordonatele punctelor sau orientarea in punctul de statie. La birou erau determinate toate celelalte elemente, orientarea punctelor de statie, coordonatele provizorii ale punctelor noi de statii. Acestea erau introduse in compensare, impreuna cu coordonatele punctelor vechi si se obtineau coordonatele punctelor noi compensate.

S-ar putea sa ma insel, asa ca rog colegii sa ma corecteze daca am gresit.

Mult spor!

Modificat de goguletz (11-09-2015 14:53:42)

bad wolf

Multe confuzii . Probabil din cauza modului expeditiv in care se discuta acum despre drumuiri (li se mai spune destul de corect si poligonatii).
Nu este nicio diferenta intre cele doua drumuirei.
Ambele inseamna doua puncte de coordonate cunosscute la plecare si doua puncte de coordonate cunoscute la sosire.
Cand lucrezi , asa cum a spus Goguletz, citind doar unghiuri si distante si faci calculul la birou este primul caz.
Al doilea caz are doua aspecte: a).Atunci cand masori doar unghiuri si distante , dar ai calculate orietarile la capte si pleci cu theodolitul orientat , avand astfel un control de inchidere pe orientare , restul se lucreaza  la fel ca si in primul caz;b). Situatia cu statia totala cand introduci coordonatele si softul face totul , la modelele mai noi face si compensarile.
Cineva a amintit de o drumuire (poligonatie) la care cunosti doar coordonatele punctului de plecare si pe cele ale punctului de sosire si acestea sunt puncte fara vizibilitate.Ei bine, aia este poligonatia miniera si e ceva mai greu de calculat si de explicat aici. Se poate insa rezolva destul de usor , asa cum a spus colegul de mai sus lucrand-o in coordonate locale si apoi o aduci in autocad, restul e simplu.

Modificat de bad wolf (12-09-2015 22:35:06)
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

În toate cazurile măsori direcții și distanțe din care rezultă unghiuri și alte distanțe.
În primul caz, neavând o direcție cunoscută, nu poți calcula orientarea și, așa cum s-a spus deja, pleci neorientat, spre deosebire de cazul doi.

c_pascu


c_pascu

#7
Topografie- Onose


580/326px 44.8KB

c_pascu

#8
Topografie- Onose


580/326px 24.8KB

c_pascu

#9
Topografie- Onose


580/326px 28.5KB

John Doe

Am senzatia ca aici se poate inavata mai bine ca la scoala, noi avem mai mult timp...

GeorgeL

Multumesc pentru lamuriri.
Atopor, sunt licentiat in geodezie. Imi revendic partea mare din vina pentru ca nu am aprofundat la timp, insa cealalta parte de vina o las in seama belferilor responsabili de transmiterea si actualizarea disciplinei de Topografie. Si asta pentru ca inca nu au reusit sa redea corelatia necesara intre 'a face' teoretic si 'a face' practic. Ce-i drept, poate din cauza tranzitiei intre 'manual' si 'electronic'. Multumesc oricum pentru sesizare.

Bine punctat Goguletz. Multumesc pentru lamuriri.

Bad Wolf multumesc pentru raspunsul decisiv.

C_Pascu multumesc, dar o am.

Spor in ceea ce faceti!

Hakan

#12
Citat din: GeorgeLMultumesc pentru lamuriri.
Atopor, sunt licentiat in geodezie. Imi revendic partea mare din vina pentru ca nu am aprofundat la timp, insa cealalta parte de vina o las in seama belferilor responsabili de transmiterea si actualizarea disciplinei de Topografie. Si asta pentru ca inca nu au reusit sa redea corelatia necesara intre 'a face' teoretic si 'a face' practic. Ce-i drept, poate din cauza tranzitiei intre 'manual' si 'electronic'. Multumesc oricum pentru sesizare.

Bine punctat Goguletz. Multumesc pentru lamuriri.

Bad Wolf multumesc pentru raspunsul decisiv.

C_Pascu multumesc, dar o am.

Spor in ceea ce faceti!


Pai daca te-ai uita in cartea pe care zici ca o ai sau macar pe desenele
extrase de @c_pascu ai vedea ca raspunsul lui @Bad Wolf este putin gresit.
La examenul de licenta v-a cerut macar sa stiti sa calculati distanta
dintre doo puncte?
Macar in tranzitia de care zici sa fi invatat sa invatati...

bad wolf

#13
Citat din: Hakan
Citat din: GeorgeLMultumesc pentru lamuriri.
Atopor, sunt licentiat in geodezie. Imi revendic partea mare din vina pentru ca nu am aprofundat la timp, insa cealalta parte de vina o las in seama belferilor responsabili de transmiterea si actualizarea disciplinei de Topografie. Si asta pentru ca inca nu au reusit sa redea corelatia necesara intre 'a face' teoretic si 'a face' practic. Ce-i drept, poate din cauza tranzitiei intre 'manual' si 'electronic'. Multumesc oricum pentru sesizare.

Bine punctat Goguletz. Multumesc pentru lamuriri.

Bad Wolf multumesc pentru raspunsul decisiv.

C_Pascu multumesc, dar o am.

Spor in ceea ce faceti!


Pai daca te-ai uita in cartea pe care zici ca o ai sau macar pe desenele
extrase de @c_pascu ai vedea ca raspunsul lui @Bad Wolf este putin gresit.
La examenul de licenta v-a cerut macar sa stiti sa calculati distanta
dintre doo puncte?
Macar in tranzitia de care zici sa fi invatat sa invatati...

@Hakan ce ar fi sa-mi spui greselile mele ?

Modificat de bad wolf (02-10-2015 17:10:14)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Hakan

"........... Probabil din cauza modului expeditiv in care se discuta acum despre drumuiri (li se mai spune destul de corect si poligonatii).
Nu este nicio diferenta intre cele doua drumuirei.
Ambele inseamna doua puncte de coordonate cunosscute la plecare si doua puncte de coordonate cunoscute la sosire........"


    Dupa cum se vede in figura 6.2 din desenele de mai sus la plecare este 1 (UN)
punct de coordonate cunoscute  si 1(UN) punct de coordonate cunoscute
la sosire spre deosebire de figura 6.3 unde avem 2 puncte la plecare, 2 puncte la
sosire si de aici mai multe date: unghiuri, eventual directii unghiulare, laturi etc...
Restul e descris in carte mai departe ....
    A nu se confunda figura 6.2 cu drumuirea inchisa...
    Si oricum am zis "putin gresit"

Modificat de Hakan (05-10-2015 13:24:17)