Care este diferenta

Creat de GeorgeL, Sep 10, 2015, 05:33 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

@Hakan si bad wolf: cred ca amandoi stiti despre ce e vorba, si tot amândoi nu aveti suficienta rabdare sa intelegeti ce a spus celalalt, daca se exprima putin mai altfel decat originalul.

Bad wolf: ai facut greseala sa afirmi ca nu este nici o diferenta intre cele doua poligonatii. Insa te-ai referit la faptul ca masuri unghiuri si distante si calculezi coordonate, dar fara sa explici suficient de clar la ce te referi, adica doar la o etapa, deci Hakan are dreptate sa fi inteles altceva.

Hakan: te-ai grabit putin, citezi bucati de fraza rupte din intreg fara sa-i dai nici o sansa autorului. Ai dreptate, dar ia-o mai usor.

Amandoi sunteti topografi, ar tebui sa stiti ca una din calitatile necesare unui topograf este rabdarea. Si atentia cu care scrii ceva, public sau nu.

Hakan

#16
Citat din: John Doe@Hakan si bad wolf: cred ca amandoi stiti despre ce e vorba, si tot amândoi nu aveti suficienta rabdare sa intelegeti ce a spus celalalt, daca se exprima putin mai altfel decat originalul.

Bad wolf: ai facut greseala sa afirmi ca nu este nici o diferenta intre cele doua poligonatii. Insa te-ai referit la faptul ca masuri unghiuri si distante si calculezi coordonate, dar fara sa explici suficient de clar la ce te referi, adica doar la o etapa, deci Hakan are dreptate sa fi inteles altceva.

Hakan: te-ai grabit putin, citezi bucati de fraza rupte din intreg fara sa-i dai nici o sansa autorului. Ai dreptate, dar ia-o mai usor.

Amandoi sunteti topografi, ar tebui sa stiti ca una din calitatile necesare unui topograf este rabdarea. Si atentia cu care scrii ceva, public sau nu.


Nu inteleg despre ce rabdare e vorba.
Daca initiatorul subiectului nu ar fi scris:"Bad Wolf multumesc pentru raspunsul decisiv.",
nu as fi scris nimic. Am vrut sa-i sugerez ca daca a inteles ceva, a inteles gresit.
Si mai cred ca nu am inteles altceva cum spui, ca dovada ca am citat exact greseala,
nu intreaga explicatie.

Mit

Eu nu m-am bagat sa raspund la aceasta intrebare pt. faptul ca mi se pare normal ca cine a trecut printr-o facultate de profil sa stie raspunsul. ...
Cred ca prin anul intai s-au studiat drumuirile.
Consider ca forumul nu suplineste facultatea...

John Doe

Cine nu intelege, s-o lase asa si sa ne vedem de treaba. Prima data trebuie invatata acceptarea faptului ca poate am gresit, si abia pe urma poligonatiile.
Nu suntem "La Maruta", cred ca aici discuta niste oameni maturi si am asteptari pe masura.

bad wolf

#19
Citat din: Hakan"........... Probabil din cauza modului expeditiv in care se discuta acum despre drumuiri (li se mai spune destul de corect si poligonatii).
Nu este nicio diferenta intre cele doua drumuirei.
Ambele inseamna doua puncte de coordonate cunosscute la plecare si doua puncte de coordonate cunoscute la sosire........"


    Dupa cum se vede in figura 6.2 din desenele de mai sus la plecare este 1 (UN)
punct de coordonate cunoscute  si 1(UN) punct de coordonate cunoscute
la sosire spre deosebire de figura 6.3 unde avem 2 puncte la plecare, 2 puncte la
sosire si de aici mai multe date: unghiuri, eventual directii unghiulare, laturi etc...
Restul e descris in carte mai departe ....
    A nu se confunda figura 6.2 cu drumuirea inchisa...
    Si oricum am zis "putin gresit"

Faci o confuzie , pe care a fact=o si autorul , in fig 6.2 e vorba de o drumuire sprijinita DOAR  pe doua puncte cunoscute(cele de la capete). Asa cum am explicat-o (doar o situatie), daca e in subteran nu are vizibilitate si are rezolvare speciala si se numeste poligonatie miniera, al doilea caz , daca - i la suprafata si exista vizibilitate intre punctele de capat , atunci e o o drumuire simpla se inchide pe orientarea punctului de plecare (precizeie destul de scazuta).
Propun ,insa a se citi si alte carti in afara acesteia .
In alte carti aceste lucrari topografice pot fi denumite si altfel.

Si cu asta , ascutand sfatul celorlalti colegi, inchei subiectul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Hakan

#20
Citat din: John DoeCine nu intelege, s-o lase asa si sa ne vedem de treaba. Prima data trebuie invatata acceptarea faptului ca poate am gresit, si abia pe urma poligonatiile.
Nu suntem "La Maruta", cred ca aici discuta niste oameni maturi si am asteptari pe masura.

      Foarte de acord cu cele spuse de tine, insa cu rabdarea nu prea mai sunt de acord
si cu stilul "las-o ca merge si asa".Rabdare cu primaru', cu orice ghiseu, cu inspectorul
care iti cere proces verbal de vecinatate si cu cine nu trebuie, cu orice lucru din tara asta care a devenit cum e, din cauza noastra, fiindca prea multi zicem "saru'mana" si "merge si asa".

      Ma gandesc ca intram pe forum sa aflam lucruri corecte nu sa citim fraze lungi ce contin amestecate cuvinte ca : drumuire, poligonatii, puncte, orientari,compensari, miniera, etc, care pe un novice il fac sa creada ca per total fraza e corecta.

       Inca o data spun ca initiatorul a intrebat de DOUA lucruri DIFERITE iar @Bad wolf a zis ca sunt ACELASI LUCRU, si eu tocmai asta am vrut sa corectez.

@Bad Wolf: Am inteles, daca e in subteran ii zice poligonatie miniera, dar daca punctele alea doua sunt suprateran, in padure si nu au vizibilitate se cheama
 "poligonatie forestiera" ? sau cumva se cheama ca in figura 6.2 si are aplicatie in minerit ? Si DIFERA de figura 6.3?

      Asta apropo de faptul ca sunt in eroare si eu si autorul cartii.