Certificat de atestare a edificarii constructiilor

Creat de vlad06, Aug 04, 2015, 04:26 PM

« precedentul - următorul »

vlad06

Buna ziua,
Un coleg binevoitor ma poate ajuta cu un model de ``Certificat de atestare a edificarii constructiei``

severcoman

#1
Citat din: vlad06... un model de...

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_91829/Certificat-de-atestare-a-edificarii-constructiei-contribuabil-vs-primarie.html

primariile eliberau "certificat de atestare a edificarii cladirii"/exista A.C., dar si "certificat de atestare a cladirii"/cand nu exista a.c., c-asa-i limba romana !

in prezent :
Constructiile realizate inainte de 1 august 2001, care este data intrarii in vigoare a Legii nr. 453/2001 pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii si unele masuri pentru realizarea locuintelor, se intabuleaza, in lipsa autorizatiei de construire, in baza certificatului de atestare fiscala prin care se atesta achitarea tuturor obligatiilor fiscale de plata datorate autoritatii administratiei publice locale in a carei raza se afla situata constructia, precum si a documentatiei cadastrale.

model gasesti la Primarie (sau poate lucrezi acolo si nu ai un model, cauta la alta primarie, ca pe net nu gasesti deloc : trebuie sa ai relatii,o pila ceva...)


severcoman

cum se intabuleaza Constructiile realizate dupa de 1 august 2001, in lipsa autorizatiei de construire ?

Modificat de severcoman (05-08-2015 09:32:07)

Hakan

Cu autorizatie de construire si proces verbal de receptie sau sentinta civila.

severcoman

#5
Citat din: HakanCu autorizatie de construire si proces verbal de receptie ...

asa cum scriam mai sus lipseste a.c. si nu cred ca o va obtine retroactiv!

diagodose2009

Eu  stiu ca  se poate si  retroactive:
pas-1a) se  face  documentatie  de prima incriere  cu  mentiunea "Casa Ne-intabulata"
pas-2a) dupa ce se iese  de la Ocpi , Numarul cadastral
pas-3a) se inregistreaza  la taxe  si  impozite
pas-4a)  pe baza PAD-anexa1-35, proprietarul se duice  la firma  de arhitectura
sau 
pas-4a)  proprietarul se duce  la Directia de urbanism a Primariei, cu cerere  scrisa
....

 :D
pas-1a) este Obligatoriu teren+casa_ne_intabulata  trebuie sa aiba NumarCadastral  , minim ODG700...cu cpxml  si RGI onbline, chiar daca proprietarul  se duce  la Judecatorie...........
Stima...............

Modificat de diagodose2009 (31-05-2016 23:16:56)

Hakan

Da, cam asta e solutia, cu mentiunea ca nu e bine sa completezi mentiunea "Casa
neintabulata" la mentiuni :) , pentru ca dupa cum stiti, aceasta va apare la Partea I
a c.f., si asta se modifica doar cu "actualizare". E de ajuns sa bifati in CP "fara acte".
Asta pentru ca daca are intabulat terenul si constructia fara acte si maine proprietarul depune la Cartea funciara sa zicem sentinta civila, i se va intabula
constructia, si la mentiuni apare "Casa neintabulata".
Poti sa scri si la mentiuni daca vrei sa-i mai faci o documentatie de actualizare
adica sa-i mai iei ceva bani :)
Eu am avut astfel de caz dar pentru o anexa, nu pentru locuinta - procedeul este acelasi.

Modificat de Hakan (07-08-2015 11:25:44)

Anton Pann

#8
Citat din: severcomancum se intabuleaza Constructiile realizate dupa de 1 august 2001, in lipsa autorizatiei de construire ?
va satisfac raspunsurile la intrebarea d-voastra ?
Credeti ca aveti raspunsul si procedura corecta ??Cei interesati de aceasta problema gasesc in forum o solutie in raspunsurile primite si dialogul de mai sus ?  Eu zic ca NU. D-voastră ???

severcoman

#9
Citat din: Anton Pann...  Eu zic ca NU. D-voastră ???

1. oarecum,
2. nu,
3. da, vor gasi mai multe solutii; legea nu poate cuprinde toate situatiile ce vor fi intalnite !
(de ce sa fi prevazut doar modalitatea de intabulare a constr. fara a.c. doar pana la 01.08.2001 ? de restul or fi uitat ?)
pentru Anton Pann : de ce a fost aleasa data de 01.08.2001 ?...

Anton Pann

1 si 2 - si atunci care este finalul discutiei pe forum ??
3 - raspuns gresit . Nu exista mai multe solutii , ci doar una , cea legala prevazuta in actul normativ care reglementeaza aceasta situatie .
Nu ne intereseaza de ce au ales aceasta dată. Dar este batuta in cuie !!
ANCPI a creat , a acceptat , cred,  o facilitate (in favoarea oamenilor muncii !!! ) , in sensul ca cine a construit pana la aceasta data nu li se cere sa faca AC (retroactiv cum se spune)  si constructia se inscrie doar cu actul emis de primarie si certificatul fiscal .
Cei care au construit dupa aceasta data , nu pot inscrie casa decat daca au AC , PV receptie , certificat fiscal si actul emis de primarie. Deci se cere AC retroactiva.

severcoman

#11
Citat din: Anton Pann...Nu ne intereseaza de ce au ales aceasta dată. Dar este batuta in cuie !!
ANCPI a creat , a acceptat , cred,  o facilitate (in favoarea oamenilor muncii !!! ) , in sensul ca cine a construit pana la aceasta data nu li se cere sa faca AC (retroactiv cum se spune)  si constructia se inscrie doar cu actul emis de primarie si certificatul fiscal .
Cei care au construit dupa aceasta data , nu pot inscrie casa decat daca au AC , PV receptie , certificat fiscal si actul emis de primarie. Deci se cere AC retroactiva.

sa vedem : data aleasa este eronata  (verifica, poate te va interesa !...s-ar putea sa nu ai ce bate in cuie!)
cele mai multe probleme nu au solutie unica - stim asta, e demonstrat !
multi cadastristi cred ca ANCPI ar face legea, expertii nu;
concluzia ca s-ar cere "a.c. retroactiv", pare a nu fi in regula, din moment ce actele emise pe parcurs nu reflecta realitatea, ar cam fi nule (daca un topograf ar intocmi PAC pt AC, ar trebui sa evidentieze constructia, invers ar incalca regulamentul arhitectul sa spuna ca terenul ar fi gol etc), nu prea am vazut referiri (legale!) la retroactivitatea legii ...

Anton Pann

Daca un topograf ar intocmi PAC pt AC, ar trebui sa evidentieze constructia, pentru a nu incalca regulamentul , dar cu mentiunea "fara acte" si chiar specificand in memoriu ca acea constructie urmeaza a intra in legalitate prin documentatiile respective . Sau poate ar trebui demolată ?


LEGE   Nr. 453 din 18 iulie 2001
pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii si unele masuri pentru realizarea locuintelor
ACT EMIS DE: PARLAMENT
ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL  NR. 431 din  1 august 2001Art. 98.
(1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciară în baza
autorizaţiei de construire şi a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor, semnat şi
ştampilat de reprezentantul autorităţii locale sau a unui certificat eliberat de autoritatea locală pe
raza căreia este edificată construcţia şi a unei documentaţii cadastrale.
56
(2) În cazul construcţiilor realizate înainte de intrarea în vigoare a Legii nr. 453/2001 pentru
modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
înscrierea se face în baza:
a) autorizaţiei de construire sau, în lipsa acesteia, a certificatului de atestare fiscală prin care
se atestă achitarea tuturor obligațiilor fiscale de plată datorate autorității administrației publice
locale în a cărei rază este situată construcția;
b) documentaţiei cadastrale.
Art. 2
    (1) Prevederile prezentei legi intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Ai aici data publicarii in monitor, si daca adaugi 30 de zile rezulta data legala.
de asemenea si procedura legala de inscriere a constructiilor atat inainte cat sui dupa aceasta data . pentru mine si cei ce stiu sa citeasca , subiectul este terminat .

Modificat de Anton Pann (09-08-2015 10:28:38)


severcoman

#14
Citat din: Anton Pann... (1) Prevederile prezentei legi intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Ai aici data publicarii in monitor, si daca adaugi 30 de zile rezulta data legala.
de asemenea si procedura legala de inscriere a constructiilor atat inainte cat sui dupa aceasta data . pentru mine si cei ce stiu sa citeasca , subiectul este terminat .

mai sunt unii (!), care inteleg mai greu : as pune si Art. 36, pct. (2) din lg. 150/2015, care modifica lg. 7/1996 rep."(2) Constructiile realizate inainte de 1 august 2001, care este data intrarii in vigoare a Legii nr. 453/2001."

acu' sa ne spui care data este de batut in cuie !...
dupa care sa ne explici (totusi) cum se intabuleaza dreptul asupra constructiilor fara ac, (in caz ca ai avut astfel de cazuri, in caz contrar cum ar trebui procedat), realizate dupa data intrarii in vigoare a lg. 453/2001...
(sau poate inca citesti aricolul Hotnews!)