Certificat de atestare a edificarii constructiilor

Creat de vlad06, Aug 04, 2015, 04:26 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

caz concret: proprietarul a cumparat in '98 casa si teren, a obtinut AD in '99, apoi AC (tot in '99), iar acum in 2015 cand s-a depus documentatia pentru prima inregistrare, inspectorul a solicitat prin referat :"PV receptie demolare si PV receptie construire sau certificat de atestare a existentei constructiei"..., probabil pentru ca in lege nu scrie nimic despre demolarea dinainte de 01.08.2001...

nicu1000

Legea 7/1996

   ART. 36
    (1) Dreptul de proprietate asupra constructiilor se inscrie in cartea funciara in baza unui certificat de atestare eliberat de autoritatea locala emitenta a autorizatiei de construire, care sa confirme ca edificarea constructiilor s-a efectuat conform autorizatiei de construire si ca exista proces-verbal de receptie la terminarea lucrarilor, precum si a celorlalte dispozitii legale in materie si a unei documentatii cadastrale.

Asadar intabularea nu se mai face pe baza AC, PVR, Certif de performanta etc.

severcoman

#17
Citat din: nicu1000Legea 7/1996...ART. 36
   
Asadar intabularea nu se mai face pe baza AC, PVR, Certif de performanta etc.

poate ne spui cum ar fi sa intabulezi constructia pe baza "unui certificat" (intrucat nu s-ar mai face pe baza AC, PVR, Certif de performanta etc) dar in acelasi timp intabularea pe faze de executie sa se faca itotusi in baza AC, PVR ?...
(daca ar fi dupa cum spui, as concluziona ca AC, PVR, CE etc sunt facultative!)

nicu1000

#18
Citat din: severcoman
Citat din: nicu1000Legea 7/1996...ART. 36
   
Asadar intabularea nu se mai face pe baza AC, PVR, Certif de performanta etc.

poate ne spui cum ar fi sa intabulezi constructia pe baza "unui certificat" (intrucat nu s-ar mai face pe baza AC, PVR, Certif de performanta etc) dar in acelasi timp intabularea pe faze de executie sa se faca itotusi in baza AC, PVR ?...
(daca ar fi dupa cum spui, as concluziona ca AC, PVR, CE etc sunt facultative!)



Nu eu am spus asta ci legea 7/1996.

severcoman

#19
Citat din: nicu1000Nu eu am spus asta ci legea 7/1996.

n-o baga in seama, fa-te ca lucrezi!

severcoman

#20
Citat din: nicu1000Legea 7/1996

   ART. 36
    (1) Dreptul de proprietate asupra constructiilor se inscrie in cartea funciara in baza unui certificat de atestare ....

va amintiti de acea "CERERE de SOLICITARE" informatii ? (=solicitare de cerere!)
credeti ca seamana cu "CERTIFICAT de ATESTARE" a edificarii ?
(bine ca nu i-au spus =Atestat de Certificare, dovedire si confirmare", ca doar puteau sa o faca, nu ?)

Modificat de severcoman (18-10-2015 11:23:39)

severcoman

#21
Citat din: diagodose2009Eu  stiu ca  se poate si  retroactive:
pas-1a) se  face  documentatie  de prima incriere  cu  merntiunea "Casa Ne-intabulata"
pas-2a) dupa ce se iese  de la Ocpi , Numarul cadastral
pas-3a) se inregistreaza  la taxe  si  impozite
pas-4a)  pe baza PAD-anexa1-35, proprietarul se duice  la firma  de arhitectura
sau 
pas-4a)  proprietarul se duce  la Directia de urbanism a Primariei, cu cerere  scrisa
....

 :D
pas-1a) este Obligatoriu teren+casa_ne_intabulata  trebuie sa aiba NumarCadastral  , minim ODG700...cu cpxml  si RGI onbline, chiar daca proprietarul  se duce  la Judecatorie...........
Stima...............

Ps:  Eu te rog, sa ne spui  si noua ce solutie-de-rezolvare a gasit   proprietarul...

trebuia sa obtina un certificat de atestare a edificarii/demolarii constructiei;
iata ca regulamentul incepe sa se apropie de realitate :"certificat de atestare eliberat de autoritatea locala emitenta a autorizatiei de construire, care sa confirme ca edificarea constructiilor s-a efectuat conform autorizatiei de construire si ca exista proces - verbal de receptie la terminarea lucrarilor" (este stiut ca dupa obtinerea AC, beneficiarul se mai razgandeste in teren, ba ca o camera e prea mare, ba ca una e prea mica sau trebuia adaugat beciul..., asa ca proiectul era "degeaba" sau doar pentru a simula legalitatea edificarii constructiei)

ar mai fi o problema : daca beneficiarul a obtinut AC in 2014, in 2015 s-a casatorit, iar in 2016 a obinut Procesul verbal si Certificatul de Atestare, cum se va intabula ?...

severcoman

#22
Citat din: diagodose2009Ps:  Eu te rog, sa ne spui  si noua ce solutie-de-rezolvare a gasit   proprietarul...

solutia era mai sus, nu ai urmarit :

590/354px 50.3KB

Anton Pann

CRED CA TREBUIA SA CERI O ADEVERINTA DE EXISTENTA A CONTSRUCTIEI, FIIND CONSTRUITA INAINTE DE 2001 . NU CERTIFICAT DE ATESTARE
PRIMARIA FACE UN pv DE CONSTATARE SI APOI EMITE ADEVERINTA DE EXISTENTA .