ANCPI Decizia nr 1

Creat de advex, Oct 27, 2008, 04:29 PM

« precedentul - următorul »

advex

Atentie la intocmirea documentatiilor pentru masuratori GNSS - prevederi noi la http://ancpi.ro/images/Decizie_GNSS.pdf" target="_blank">http://ancpi.ro/images/Decizie_GNSS.pdf

mariancornel

Piata GNSS din Romania nu e reglementata de decizia 1, ci de cerere si oferta.  Decizia s-a dat pentru ca folosirea ROMPOS sa fie legala si conforma cu ordinul 634 privind intocmirea documentatiilor cadastrale.
In rest nimic nu se schimba.  Poate doar costurile ANCPI cresc pt ca sa bage statii permanente cat mai multe, ca sa mearga cat mai bine ROMPOS, care apropo e gratis.

mariancornel

Cred ca totusi nu s-a inteles. nu te obliga nimeni sa folosesti rompos. poti sa faci ce faceai si pana acum. rompos e bonus pt cine are 12-15-20mii euro ca sa lucreze rapid si pe bani multi.

mariancornel

adevarata revolutie pe "piata"  va fi cand Transdat o sa fie disponibil peste tot.

dpd

Din cate stiu eu, la toate evenimentele de lansare a servicii lor ROMPOS care au avut loc in Bucuresti si in tara, oficialii ANCPI au mentionat acest lucru. De asemenea pe site-ul ROMPOS apar, la sectiunea Alte informatii/ Articole, prezentarile oficiale de lansare a acestor servicii. Pe una din pagini, (38) scrie cu majuscule de culoare rosie: Serviciile ROMPOS de timp real (DGNSS, RTK) sunt gratuite.

Cu respect

PS: nu sunt cu "iz" oficial. asa  au fost prezentate de oficialii ANCPI

Modificat de dpd (31-10-2008 09:20:44)

www.ipartner.ro

Pe mine oricum nu ma intereseaza sistemul ROMPOS momentan. Nu am nevoie de el. Prefer masuratorile statice.
Astept indesirea retelei de statii permanente cat si gprs si 3g in toate retelele GSM pe intreg teritoriul tarii.

Referitor la gratuitate, eu am auzit ca pentru un an va fi la liber, apoi pe bani, dar desi nu sunt interesat momentan de aceste servicii, nici nu m-am interesat oficial.

Succes!

Modificat de www.ipartner.ro (31-10-2008 16:09:10)

John Doe

Hai s-o spunem si pe alta: noi suntem români, nu ? Cine v-a dat ceva gratuit vreodata, in afara de perioadele electorale ?
Chiar credeti ca ROMPOS va ramâne gratuit ? Sa fim seriosi...

In rest, spor la munca, ca e destula.

dpd


www.ipartner.ro

As mai sugera celor de la ANCPI (nu stiu daca se uita cineva pe seit) sa se gandeasca, poate dau inregistrari gratis la 30 de secunde de la toate statiile permanete. Multi colegi ar fi multumiti cu o asa decizie.

Modificat de www.ipartner.ro (31-10-2008 22:53:04)

dora3mira

La Buzau, cand au fost lansate serviciile ROMPOS s-a facut precizarea ca timp de un an va fi gratuitate pentru toate cele 3 tipuri de servicii iar dupa un an se va plati doar serviciul ce ofera precizia milimetrica nu si primele doua cu precizii mai slabe. Dar daca aveti si alte informatii , ar fi ok sa fie postate aici.

kod

ippartner, se vde ca esti f. fustrat de toata birocratia asta din romanica, dar crede-ma ca nu esti singurul, si apropo de "...neamtul munceste mai mult are salariu mai mare.
Romanul munceste mai putin, are salariu mai mic..."
cunosc topografi care muncesc pe rupte, si culmea nu sunt cazuri izolate pe ici pe colo si ce crezi, salariul sau remuneratia...lasa de dorit ! Nu poti face comparatie sub nici un aspect intre 2 orase din Romania, dar intre Romania si Germania, Australia, Olanda, America....etc.

www.ipartner.ro

Nu sunt frustrat, dar ma feresc de birocratie cat pot de mult, si incerc sa schimb ce pot, sau sa impun un punct de vedere foarte bine argumentat celor ce pot schimba ceva.

dpd

Care e zona ta? Ce provider de GSM ai?





Din cate cunosc, in Romania mai putin de 7 sateliti GPS si 2 GLONASS simultan al un moment dat nu cred ca exista. Media e de undeva de 9 -10 GPS si 3- 4 GLONASS tot simultan. Ca valori maxime cred ca au fost 14 GPS la un momendat dat. Iar GLONASS cred ca 8. Pe un receptor am avut 12 GPS si 8 GLONASS. Acum depinde si de numarul canalelor disponibile pe receptor.
Dupa configuratia actuala cred ca e ok. Da, intradevar sa lucrezi cu ambele sisteme ar fi OK daca si acestea nu ar suferii modificari in scurte perioade de timp. Aici ma refer la reconfigurarea sistemului GLONASS ( de aici si numarul mare de sateliti vizibil la un moment dat pt acest sistem) dar si la cea a sistemului GPS. Si daca firmware-ul receptorului nu stie sa lucreze corect din cauza acestor modificari , atunci trebuie sa astepti update-uri de la producator ca altfel s-ar putea sa nu-ti iasa masuratorile ( sa nu ai solutii fixate si sa nu stii care e cauza). Oricum suprize ne mai pregatesc si americanii.
In Romania, din cate stiu eu, statiile permanente au receptoare capabile pt ambele sisteme. Bineinteles ca si acestea au nevoie de update-uri de soft .ROMPOS ar trebui sa ofere servicii pentru ambele sisteme. Deocamdata GLONASS e off din cate stiu.Si asta probabil din motivele expuse mai sus care se vor remedia. Chiar daca sistemul GLONASS e off, cu sistemul GPS se poate lucra decent chiar si in timp real. Si degeaba serviciul de retea colecteaza date de la 16 ( si GPS si GLONASS) sateliti daca in teren avem doar 5,6,7. Pentru masuratori in timp real vom aplica corectii diferentiale doar pentru satelitii pe care ii receptionam in teren.

Sper ca am ajutat cu aceste informatii.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni iar frustrarile de orice fel nu mi le expun pe site asa cum se intampla cu UNII.

www.ipartner.ro


dpd

Sa fie sanatos.  Daca la ei functioneaza "cam intr-o dunga" ..... Ma indoiesc