ANCPI Decizia nr 1

Creat de advex, Oct 27, 2008, 04:29 PM

« precedentul - următorul »

www.ipartner.ro

poate din cauza caldurii, au grija de topografi sa nu-i arda soarele dupa 10 AM... :)

o gluma nu strica...

Modificat de www.ipartner.ro (03-11-2008 12:59:14)

dpd


www.ipartner.ro

ca se ne mai destindem am deschis un topic, cred eu interesant.
Principiul fotogrametric in televiziunea 3d
Cum sa vezi un film 3d. Poate la munca la statia fotogrametrica?

http://topograf.3xforum.ro/post/671/1/Televiziune_3D_la_tine_acasa/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/671/1/T ... ine_acasa/

PS. cica aia de la philips vor sa scoata ceva. Cred ca dau si ochelarii la pachet, dar ce te faci cu familiile numeroase...

Modificat de www.ipartner.ro (03-11-2008 16:02:11)

www.ipartner.ro

no mesage

Modificat de www.ipartner.ro (03-11-2008 16:12:09)

dpd

La noi in Romania se poate. Si chiar se lucreaza bine in timp real mod VRS. In orice moment din zi.



Ar fi bine daca ne-am putea da cu parerea la modul de functionare ROMPOS si modul de aplicare a deciziei 1 ANCPI.

Experinete placute ? Neplacute?

mariancornel

am folosit rompos cu rezultate foarte bune. intr-adevar glonasu nu merge. acu sa vedem ce zic cei de la OCPI de dosar. sapt asta sper sa avem primul dosar avizat cu rompos.
apropo de transdat si decizia nr. 1 am avizat deja un dosar fara sa folosesc pcte vechi- pe ilfov, multumita implementarii oficiale a transdat in cele cateva judete.

dpd

ROMPOS ofera servicii VRS pe intreg teritoriul Romaniei. Receptoarele de la statiile GNSS permanente sunt capabile sa receptioneze semnal de la ambele sistme si GPS si GLONASS. GLONASS e off momentan din motivele expuse intr-un post anterior. Dar o sa functioneze.

mariancornel

la noi s-a lucrat numai vrs pe la suceava zona gura humorului. a mers toata ziua fara probleme. am mai facut teste si prin bucuresti, la fel fara probleme si la fel dupa ora 10 :)  :)

catalinutz

Phuuua deja ametesc numai cand ma gandesc cati termeni de specialitate au fost folositi, deocamdata este disponibil doar sistemul american de GPS, in curand (adica prin 2011 - 2013) vor fii activate si sistemul European GALILEO compatibil cu cel american dar independent de el, dar si cel Rusesc GLONAS si cel Chinezesc (sper ca m-am documentat corect) BEIDOU, deci o sa fie cam 4 sisteme diferite de pozitionare globala.
Si atunci stau si ma gandesc cum va arata viitorul topografiei daca mai pui si statiile permanente cu DGNSS si VRS si dumnezeu stie cate alte optiuni, stau si ma gandesc la sarmana statie totala ... dar cei mai rau imi aduc aminte ca acum cativa ani radeam in sinea mea de un expert mai in varsta (mult mai in varsta) ca isi luase statie totala la vreamea aceaia destul de periculoasa el invatase sa o deschida sa o orienteze si isi scria unghiurile, distantele si observatiile pe un carnet de teren, oare o sa ajungem sa fim depasiti total de tehnologie la un moment dat  ca acel topograf ?????  :(

dangolesti

catalinutz, batranetea este boala molipsitoare, important este sa ajungem sa ne molipsim de ea :rotfl:

catalinutz


                  Scuze asa este, dar mor de ciuda ca nu am posibilitatea sa lucrez cu aceste tehnologii deabia anul acesta si-a luat sheful meu un GPS L1 - destul de bunicel Trimble R8 si mi se pare un salt cu anii inainte fata de celelante GPS-uri cu care am lucrat si acelea fiind foarte vechi, vb de sokkia stratus la care prelucratul punctelor daca aveam vreo 10 determinate imi lua jumate de zii, acuma numai in cateva minute imi ia sa postprocesez datele, si astea imi dau dureri de cap in teorie este foarte frumos cu erori de milimetri la masuratori statice cu GPS-ul pe cand in realitate nu este chiar asa, am citit si m-am documentat despre GPS de pe unde am putut si mi-am dat seama ca trebuieste sa faci o groaza de pasi pentru a putea ajunge sa determini puncte cu precizie mare, cu noile tehnologii cand citesti si auzi cat de extraorinare sunt tii se incanta sufletul de bucurie dar oare asa o fie ??? A testat cineva intr-o retea riguros determinata anterior sa compare rezultatele sa vada daca asa sunt de precise sau numai vorbarie din brosuri!

_______________________________________
Decat sarac si urat, mai bine bogat si frumos http://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png">


               

John Doe


                  Da, exact asa scrie si pe Net, ROMPOS-ul nu va fi gratuit la infinit. Ce avem acum e un fel de versiune "beta". Si ne-au plesnit exact la partea care ne intereseaza, adica cea cu corectiile milimetrice. La ce-mi trebuie corectii DGNSS ? Sunt vas de pescuit ? Tractorist care vrea sa traga brazda drept ?
Iar despre lansarea oficiala si trâmbitarea peste tot a ROMPOS-ului, stiti si voi ce înseamna "lansare oficiala" , "conferinta de presa" si alte lucruri de pus pe pâine pentru mass-media. Pe care le mâncam noi.
Nu spun ca nu e bun sistemul, dar ne va încarca în viitor cu alte costuri. Parca n-ar fi destule, si suficienta bataie de cap...