Autorizarea si masterul

Creat de djxhouse, Sep 04, 2008, 09:51 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Legea spune ca daca ai master, durata de stagiul profesional se reduce cu 1 an. Adica stagiul profesional va fi de 1 an.

Acum intrebarea mea este...
masterul trebuie sa fie in domeniu sau nu?
ca nimeni nu stie exact.

Va multumesc

John Doe

Daca as avea master in ...pomicultura (de exemplu), crezi ca m-ar ajuta cu ceva la topo ? Eu cred ca nu. Iti trebuie in topografie, geodezie, cadastru, poate si cartografie, sau ce alte discipline "asimilate" or mai fi.

djxhouse

asa ziceam si eu...
ms  :hi:

John Doe

djxhouse:
Ce-am zis mai inainte era o parere, deductie personala, fara sa fi citit atunci, pe moment, legislatia. Dar, daca asa ziceai si tu, uite un extras din L16/2007:

Art. 11. – (1) În vederea dobândirii dreptului de semnătură geodezul absolvent îşi poate desfăşura activitatea profesională ca stagiar pe o perioadă de 2 ani, în condiţiile legii, sub îndrumarea unui geodez cu drept de semnătură.
(2) După împlinirea perioadei de stagiu prevăzute la alin. (1), geodezii stagiari pot primi drept de semnătură în condiţiile art. 8.
(3) Pentru absolvenţii de geodezie cu diplomă de master durata stagiului profesional se reduce cu un an.

Oare ti-a scapat ce scrie la art.11, pct. (3) ?
Acum ne-am lamurit complet, cred. Nu stiu care sunt acei "nimeni" care nu stiu exact, dar tind sa cred ca nu s-au prea uitat prin hârtoage, mai degraba dau crezare zvonurilor, dupa ureche.

Toate bune,

Modificat de John Doe (05-09-2008 16:32:32)

djxhouse

atunci... la urma urmei cum este?  :rolleyes:

haiducu

Eu sunt absolvent de geodezie....si am si master DAR IN PROTECTIA MEDIULUI ....
Iar conform legii ....sunt absolvent si am si master ....DEOARECE OGR E CONDUS DE ******(scuzati expresia)  NU AU SPECFICAT ACOLO CE FEL DE MASTER....DE ACEEA LEGEA E CONFUZA.
 Si ar trebui sa se sesizeze cineva pe acolo si sa mai faca un paragraf ....mai explicit.

djxhouse

las asa.. nu te mai agita.. ca e legea e facuta in asa fel sa fie interpretabila...
si nu doar in cazul ogr-ului...
asa in general in romania...

numai bine haiducule  :hi:

dangolesti

#7
Citat din: haiducu......si am si master DAR IN PROTECTIA MEDIULUI ......
cu scuze pentru tardivitatea postului, in baza masterului ce-l posezi, ai facut cumva un studiu de mediu in mediu contaminat cu virusul vacii nebune???
Citat din: haiducu....DEOARECE OGR E CONDUS DE DOBOTICI(scuzati expresia).....
am convingerea ca de fapt esti nascut faptic cu 7 ani mai tarziu decat este precizat in acte, iar aceasta precizare nu sunt sigur ca ai inteles-o chiar si cu un master in protectia mediului.
altfel i-ti doresc tot binele din lume si multa, dar multa minte ca nu strica si-ti trebuie

allcad

In cazul asta, daca in decurs de un an fac master-ul si concomitent  lucrez cu carte de munca echivaleaza doi ani de vechime? Deci ma pot autoriza practic dupa un an? Intreb pentru ca stiu o persoana care s-a autorizat la 24 de ani si dupa calculele mele nu sunt sigura ca a avut timp sa faca facultate + 2 ani de stagiu...

John Doe

Deci, lucrezi un an si vrei sa se considere doi ? Nu merge. Masterul nu e durata in munca, din cate stiu eu.
Poate respectivul a mers la scoala la 6 ani si n-a facut armata, poate s-a angajat din timpul facultatii...

allcad

Am inteles! Deci, ma inscriu la master la toamna, dupa ce termni master-ul  ma  angajez cu carte de munca inca un an si apoi ma pot autoriza.
Multumesc!

kod

#11
Citat din: allcadIn cazul asta, daca in decurs de un an fac master-ul si concomitent  lucrez cu carte de munca echivaleaza doi ani de vechime? Deci ma pot autoriza practic dupa un an? Intreb pentru ca stiu o persoana care s-a autorizat la 24 de ani si dupa calculele mele nu sunt sigura ca a avut timp sa faca facultate + 2 ani de stagiu...

poate ca persoana care sa autorizat la 24 ani, are studii de lunga durata, adica 5 ani?! te-ai gandit la asta ? sau doar colegiul de 3 ?

allcad

Daca ai colegiu de trei eu stiam ca perioada de stagiu e de 3 ani. Nu stiu daca pentru 5 ani se faca doar un an de stagiu... Eu am facut 5 ani ca am prins sistemul vechi dar nu cred ca ma pot autoriza doar dupa un an... mi s-ar parea putin.

ancka

inainte de a posta anumite chestii care nu sunt "logice" pt unii,allcad mai bine citesti regulamentul de autorizare...
nu de alta, dar se incarca acest forum cu lucruri care nu-si au rostul.

Modificat de ancka (18-08-2009 00:21:05)

John Doe

Corect. Dar in regulament nu scrie foarte clar daca vechimea in munca e valabila de la Burebista incoace sau numai dupa terminarea studiilor, de care or fi ele.
Am vazut oameni care au facut studii postliceale, au mai stat cateva luni sa-si faca vechimea si s-au autorizat. Nu stiu daca asta functioneaza ca un precedent, dar de aici pricep ca nu te intreaba nimeni daca vechimea in munca (si domeniu) o ai dinainte sau de dupa studii. Totusi, cel mai bine e sa intrebati oamenii care decid asta. Ce va spun eu e doar ceea ce am vazut.