Prima inscriere după T P cu preluare cotă de proprietate din CF vechi

Creat de zolitakacs, Mai 24, 2013, 11:21 AM

« precedentul - următorul »

zolitakacs

Doresc să vă supun atenției o problemă in materie de carte funciară legată de prima înscriere.

Pe scurt:
- Carte funciară veche cu suprafața totală înscrisă de 3425 din care:
               cota de 912/3425p. din teren si construcții XY si soția, cumpărare 1965
               diferența de teren Statul Român

- se eliberează T.P. pentru suprafața de 2212 mp cu titlu de constituire pt. XY

- titlu nu conține si suprafața de 912 mp pentru care XY este deja proprietar tabular

- se dorește înscriere T.P.

Soluția mea:
               - formarea unui imobil ce cuprinde suprafața de 912 mp prin cumpărare + suprafața din T.P.
               prin documentație de prima înscriere (păstrând în înscrisuri modalitatea de obținere a suprafețelor)
Argumente:- cele două suprafețe formează un singur imobil chiar dacă sunt de pe două acte de proprietate diferite

Soluția OCPI :
               - pas 1 -  ieșirea din indiviziunea cu Statul Român a cotei de 912 mp prin documentație de dezlipire
               - pas 2 - înscrierea T.P. prin documentație de prima înscriere
               - pas 3 - alipirea celor două imobile
Argumente:- cele două suprafețe sunt două imobile diferite, deci trebuie efectuate operațiile pe rând
                 - s-ar majora suprafața din T.P. cu mai mult de 10%  :rotfl:

Bază de respingere a documentației (depusă cu soluția mea): Art.10, alin 4^1, litera f) "conținutul documentației cadastrale este diferit de situația juridică a imobilului" din Ordinul 634/2004 cu completările ulterioare.

Voi ce credeți, care ar fi soluția corectă?

caditop

Solutia Ocpi este corecta. Iar suprafata din TP nu s-ar majora. Sunt doua acte distincte un CVC (la care trebuie si un partaj ) = 912 mp si TP-ul = 2212 mp.

bad wolf

Corect ce a spus @caditop. Prin eliberare t.p. cate aceiasi proprietari XY(conform legilor FF) , nu mai exista indiviziune cu statul ci un singur proprietar XY.

Modificat de bad wolf (24-05-2013 13:47:14)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Daca si TP-ul era pe cote parti mergea asa, altfel solutia OCPI e cea buna.

Anton Pann

VINE SI gICA CONTRA: solutia OCPI este GRESITA.
--- Daca in prezent este un singur imobil , cu carte CF veche , un singur top. , de ce sa faci 2 topuri printr-o dezmembrare care nu este solicitată de nimeni decat de OCPI ? Este un singur imobil, lucrarea priveste latura juridica a unui singur imobil si ca efect trebuie sa rezulte tot un singur imobil.
--- de ce sa nu faci o documentatie de intabulare a celor 2212mp , in acelasi nr. top. vechi, cu doua categorii de folosire, 912 probabil sunt Cc si 2212 este teren arabil, in proprietatea cumparatorului (probabil acelasi cu cel din TP )
--- nu conteaza ca titlul este sau nu pe cote părti. Titlul nu se putea da pe cote parti.
--- in urma intabularii celor 2212mp, dreptul de proprietate se va scrie diferentiat, 912 cu titlu cumpărare iar 2212 cu titlu L18/1991, asupra unei singure parcle, cu doua categorii defolosintă , ca un singur imobil.

Mit

Da, dar ramane problema cu diferenta de suprafata (13.61% in plus)...
Este un singur imobil (ala inscris in Cartea funciara).
Ar fi si posibilitatea cu Ordinul Prefectului si apoi, tratand intregul imobil rectificare de suprafata daca sunt diferente ce se incadreaza in 10%.
Am intalnit si eu situatia asta la Topolovatu Mare-Timis.

Anton Pann

e simplu MiT : cu siguranță. o latura nu este imprejmuită si te poti retrage la 9,9%, bineinteles cu acordul tacit al proprietarului si vecinului  :D  ;)

caditop

Trebuie sa faca doua documentatii deoarece in CVC este in indiviziune cu statul roman. Exceptie face cazul in care suprafata de 912 mp a fost inclusa in suprafata inscrisa in TP de 2212 mp , atunci va face o singura documentatie.

bad wolf

Citat din: caditopTrebuie sa faca doua documentatii deoarece in CVC este in indiviziune cu statul roman. Exceptie face cazul in care suprafata de 912 mp a fost inclusa in suprafata inscrisa in TP de 2212 mp , atunci va face o singura documentatie.

Aici nu mai ai dreptate. Prin eliberarea T.P. persoanei indreptatite au fost facut in acelasi timp doua operatii juridice :
-iesirea din indiviziune .
-disparitia statului ca proprietar.

Ar mai fi problema ridicata de @Mit :cei - 13, 161%  dn suprafata, aici sunt cel puti doua explicatii:
-proprietatul celor 912 m.p. s-a marit cu de la sine putere suprafata in detrimentul statului(caz intalnit foarte des).
-o alta persoana s-a extint proprietate pe suprafata statului. Se stie ca in perioada de dupa colectivizare s-au facut foarte putine actualizari ale CF-lor vechi.
Sper sa gasesc cararea corecta !

zolitakacs

Se pare că unii nu au înțeles câteva aspecte.

Deci proprietarul XY din CF e acelasi cu proprietarul XY din TP.
El este deja proprietar tabular pe cota de 912 mp (prin cumpărare de la Statul Român) care intradevar este Cc și conține construcțiile.

A primit TP pentru diferența de suprafața din imobilul lui , adică pe suprafața care este arabil.

Eu nu vad unde este mărirea de suprafața, el in final având doar suprafețele pe care este proprietar adică 912 + 2212, adică întregul lui imobil. Nu are nici măcar 0.01% mărire.
Fizic nu există două imobile din același motiv nu a fost intabulat la cumpărarea celor 912 mp ca și nr. topo distinct ci în cotă parte.

Eu nu văd logica de ce să dezmembrezi întâi suprafața de 912 din imobilul lui si doar după aceea să o alipești la suprafața înscrisă în TP, când această operație s-ar putea face la prima înscriere când întreg imobilul primește număr cadastral.

zolitakacs


Anton Pann

E vorba despre o singura documentatie, de intabulare a suprafetei din TP. Fiind in intravilan se face cu suprapunere pe numere topografice din vechea CF . Fiind emis TP pe 2212mp si drept de proprietate pe 912mp .  Nu cred ca la emiterea TP s-a masurat vreo parcela de 2212mp, cum deasemenea, cu siguranță nu exista nici un contur al celor 912mp intrucat era vorba despre o cota. Nu s-a precizat cât este suprafața reala , măsurată, care sigur este diferita de tot ce stim până acum . Când s-a emis TP, suprafata din TP cred ca a fost preluata fara masuratori , din registrul cadastral al intravilanului , fara masuratoare .  Deci cred ca mai este o necunoscută: suprafata masurata reala.   Apoi nu am inteles 912+2212=3124mp, ori in Cf avem 3425mp . Cred ca mai trebuie lamurit ceva , dar in este vorba despre o singură lucrare in mod sigur.

zolitakacs

Înainte de emiterea TP in respectiva localitate s-au făcut măsurători, expeditive cu ruleta.
Suprafața a fost foarte bine calculata la aceea vreme si față de măsurătorile actuale difera cu cca 35 mp .
L-a emiterea TP s-a ținut cont ca persoana respectiva are suprafața de 912 mp înscrisa in CF prin cumpărare si nu a mai  fost trecuta in TP.
Proprietatea respectiva a fost pe vremuri (înainte de exproprierea sasului care probabil a plecat), mult mai lunga, dar s-a construit in spate o biserica care nu a fost încă înscrisa, o parte din terenul bisericii fiind identificat pe acest număr topo. Din acest motiv in coala funciara este mai mare suprafața înscrisă decât suprafața împrejmuită a proprietarului.

bad wolf

Am mai spus ca la fiecare oficiu se lucreaza dupam regulile proprii.
Aici iar am alta parere fata de @Anton Pann.

Aici e vorba de doua terenuri cu doua acte diferite,
912 m.p. din CF vechi pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou(aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
2212 m.p in T.p. pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou( si aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
 \in final ar mai trebui o lucrare pentru alipirea celor doua terenuri.
Sper sa gasesc cararea corecta !

caditop

Citat din: bad wolfAm mai spus ca la fiecare oficiu se lucreaza dupam regulile proprii.
Aici iar am alta parere fata de @Anton Pann.

Aici e vorba de doua terenuri cu doua acte diferite,
912 m.p. din CF vechi pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou(aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
2212 m.p in T.p. pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou( si aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
 \in final ar mai trebui o lucrare pentru alipirea celor doua terenuri.

Sunt de aceeasi parere.