Prima inscriere după T P cu preluare cotă de proprietate din CF vechi

Creat de zolitakacs, Mai 24, 2013, 11:21 AM

« precedentul - următorul »

zolitakacs

Cred că totuși ar trebui să se țină cont că proprietatea respectivă este un singur imobil chiar dacă parți din ele au fost obținute cu acte diferite.
Când a cumpărat proprietarul cei 912 mp restul suprafeței făcea parte din aceeași ogradă doar că a rămas pe Statul Român. Ulterior a obținut dreptul de proprietate și pe restul suprafeței. Nicio dată nu a fost proprietatea divizata ci a fost folosită de același proprietar, doar că plătea chirie.
Ca exemplu un teren (2000 mp) din care eu cumpăr o cotă parte (500 mp) și sunt coindivizar cu vechiul proprietar.
Ulterior mai cumpăr o cotă (încă 500 mp)  cu alt CVC.
Oare ca să ies din indiviziune cu cota de 500+500 mp ar trebui întâi să formez un imobil cu primii 500 mp, apoi cu următorii 500 mp și ulterior să le alipesc?
 :nebun:

caditop

Stii unde gresesti tu? Cand vorbesti de restul suprafetei. Iar exemplul dat de tine e gresit si nu se aplica in speta de fata. In primul rand respectivul a cumparat cota de 912 mp din 3425 mp inscrisi in CF. I s-a emis titlu pe 2212 mp. Pe diferenta de suprafata de 1213 raman proprietari in indiviziune , clientul tau cu o cota de 912 mp si pe restul statul roman. Tine minte cei 912 mp nu sunt materializati (adica sa stii de fapt unde sunt si ce vecinatati au) pana la iesirea din indiviziune (partaj/dezlipire).

 Iar referitor la ce ai spus in primul post: se doreste inscrierea TP. Poti sa inscrii TP-ul in CF. Faci o documentatie de prima inscriere pentru 2212 mp ( + pana 10 %).

Modificat de caditop (25-05-2013 23:32:38)

Anton Pann

Citat din: bad wolfAm mai spus ca la fiecare oficiu se lucreaza dupam regulile proprii.
Aici iar am alta parere fata de @Anton Pann.

Aici e vorba de doua terenuri cu doua acte diferite,
912 m.p. din CF vechi pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou(aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
2212 m.p in T.p. pentru care trebuie facuta o documentaie pentru a o inscrie in CF nou( si aici la masuratoare s-ar putea sa fie o surpriza).
 \in final ar mai trebui o lucrare pentru alipirea celor doua terenuri.

Total gresit . Este vorba despre 1 SINGUR TEREN , cu dreptul de proprietate definit de acte (titluri ! ) diferite : o parte cumpărare si o parte L18/1991 . Similar : sunt proprietar pe 250/3400 si pentru diferentă 3150/3400 se face Ordinul prefectului . Sau : Am cumparat 1/2 din casa si teren (doar atat avea vanzatorul in CF) si pentru restul de 1/2 mai fac o alta cumparare . Dreptul va fi inscris in Cf 1/2 cumparare cu act.nr xxxx si 1/2 cumparare cu act yyy SI SUNT sunt doua tiluri diferite . CE NAIBA E ATAT DE GREU : DOAR A-TI INTALNIT EXTRASE cf  PENTRU O SINGURA PARCELA CU 7 PROPRIETARI , PE COTE PARTI  : PRIMUL DIN 1903 CUMPARARE 3/8 , ALTUL DIN 1917 MOSTENIRE 2/8, ALTUL DIN 1945 CU DONATIE 2/8 SI ULTIMUL CUMPARARE IN 2012 CU COTA DE 1/8 .

Anton Pann

Citat din: caditopStii unde gresesti tu? Cand vorbesti de restul suprafetei. Iar exemplul dat de tine e gresit si nu se aplica in speta de fata. In primul rand respectivul a cumparat cota de 912 mp din 3425 mp inscrisi in CF. I s-a emis titlu pe 2212 mp. Pe diferenta de suprafata de 1213 raman proprietari in indiviziune , clientul tau cu o cota de 912 mp si pe restul statul roman. Tine minte cei 912 mp nu sunt materializati (adica sa stii de fapt unde sunt si ce vecinatati au) pana la iesirea din indiviziune (partaj/dezlipire).

 Iar referitor la ce ai spus in primul post: se doreste inscrierea TP. Poti sa inscrii TP-ul in CF. Faci o documentatie de prima inscriere pentru 2212 mp ( + pana 10 %).
SCUZE DAR .... pe 2212 am titlu Sunt proprietar  iar pe 912 SUNT PROPrIETAR prin cumparare  ce indiviziune ????  ce mai are statul aici  ??

zolitakacs

Citat din: caditop.....Tine minte cei 912 mp nu sunt materializati (adica sa stii de fapt unde sunt si ce vecinatati au) pana la iesirea din indiviziune (partaj/dezlipire).

 Iar referitor la ce ai spus in primul post: se doreste inscrierea TP. Poti sa inscrii TP-ul in CF. Faci o documentatie de prima inscriere pentru 2212 mp ( + pana 10 %).

Zici că cei 912 mp nu sunt materializati, dar suprafața din T.P. cum e stabilită?
Vei zice că prin schița de punere în posesie.
În acest caz i-ti spun că pe schița de punere în posesie a fost figurată și suprafața de 912 mp pe care deja o deținea proprietarul și tocmai din acest motiv pe T.P. nu a mai fost trecută această suprafață.

caditop

In contractul de vanzare cumparare ce scrie mai exact: eu cutarica cumpar ........ Partea respectiva conteaza. Prin cvc  au cumparat xy si sotia, iar pe TP este doar xy. Pe o parte devalmasie, pe alta parte proprietate exclusiva.

Modificat de caditop (26-05-2013 11:42:38)

Anton Pann

Da, dar nu indiviziune cu Statul Român după eliberarea TP. Cred ca Canditop este pe solutie, mai trebuie convins si avizatorul respectiv .

bad wolf

Iar il contrazic pe prietenul meu @Anto Pann.
In ce an au fost cumparati cei 912 m.p. ? In 1965 ? De`la cine? Probabil de la Primaria sau de la CAP pentru construirea unei locuinte . Corect? Eu zi c: Da!
Prima concluzie:
Intregul teren a avut inainte de 1962(ianinte de a intra in proprietatea Statului Roman) sau poate mai dinainte un alt proprietar; Z. Corect? Da. zic eu.
Pai agtunci cititi bine l 18/ 1991 si spuneti-mi si mie cum se aplica legea in acest caz ?
Anton Pann, amandoi am lucrat la OCAOTA, eu si la oJCGC(e adevarat ca in judete diferite si cu traditii diferite) , deci cum se aplica legea in acest caz?
De aici se pleaca la rezolvare , si daca se "sapa" mai mult e posibil ca terenul de 2212 m.p. sa revina, de dret altei persoane, iar cu Noua lege abia adoptata, nu se stie...
Ma opresc aici...sigur multi isi vor pune multe intrebari...
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

eu zic ca o complici prea mult si fara rost. A cumparat de la un proprietar , dar chiar nu conteaza cine , care avea aceasta cota in Cf . Iar primaria trebuia sa faca ceva cu diferenta : ordin sau titlu ce conteaza ? Totul este OK, dar o complicam aiurea cu dezmembrari si sapaturi ........

bad wolf

Citat din: Anton Panneu zic ca o complici prea mult si fara rost. A cumparat de la un proprietar , dar chiar nu conteaza cine , care avea aceasta cota in Cf . Iar primaria trebuia sa faca ceva cu diferenta : ordin sau titlu ce conteaza ? Totul este OK, dar o complicam aiurea cu dezmembrari si sapaturi ........

Gresesti , atunci doar statul putea vinde.
cof. L 18/1991 , trebuia sa i se faca T.p. de constituire cumparatorului, iar pentru diferenta trebuia sa se faca T.P. de reconstituire proprietarului de drept(a nu se uita si drumul de acces pentru aceea parcela).
Asta e legea.
Noi stim ca in unele judete s-a aplicat dupa "instructiunile pretioase" ale prefectilor, dar asta-i alta problema.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  1. suprapunere reala > solutia ocpi eronata; solutia @zolitakacs eronata;
2. tp nu este in regula: comisia ff a emis tp pe un teren pe care nu l avea la dispozitie > anulare tp; se impunea Ordinul prefectului, in anumite conditii:
3. prin eliberarea tp nu a fost sistata starea de indiviziune, mai rau: doua acte pe acelasi teren > deci suprapunerea reala pe 2212mp; exista doi proprietari, statul nu a disparut! iar daca tp este emis dupa 2005, e si mai rau (pt comisie, dar si pt pretinsul proprietar cu act TP...; tp nu se putea emite, constituire pe cote parti> cel mult OP, pe cote ) (am intalnit totusi si situatia in tp, emis peste alte acte/suprapunere, "teren indiviz 100mp din 200mp indiviz din 800mp in indiviziune" - asta da comisie!) ;
4. nu este necesara dezmembrarea, ci anulare act Statul Roman (si poate revine vechiul proprietar!) sau anularea TP, deci oricum se impune Hotarare judecatoreasca (iar daca au platit chirie XY nu vor obtine dreptul prin uzucapiune!)
5. solutia: anulare TP, emitere OP pentru 2513mp in indiviziune (sau cel putin 2285mp), judecare cu Biserica, iar ulterior o singura documentatie, CVC+OP *()...
6. in situatia actuala poate - cel mult! - in baza TP sa noteze suprapunerea in CF, iar din asta va iesi sifonat dupa actiunea la instanta, care probabil va dura!

Modificat de severcoman (27-05-2013 20:26:19)



               

Anton Pann


                  solutia propusa prin punctele 4-5-6 face ca situatia imobilului sa fie clarificată in vreo 3-4 ani poate 6. http://www.3xforum.ro/img/smilies/nod.png"> personal imi plac aceste solutii, ca  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png"> ca inseamna munca asigurată pentru topografi inca vreo100 de ani de acum incolo la cate "erori" de astea sunt deja facute . si multi bani. Super OK, sa ne dam copiii la cadastru . Dar nu asta este solutia ci simplificarea modului de rezolvare , mai ales ca nu este vorba de nici un litigiu si nici  o frauda. Pe cine deranjeaza ca in loc de ordinul prefectului, care putea sa atribuie si pe cote parti terenul, s-a dat pe TP , ca suprafata ? Doar pe bietul proprietar care acum mai este si trimis in instantă sa isi anuleze actele . O lume nebuna.nebuna.nebuna. Luati-o ca haz de necaz.


               

severcoman


                  cf L7 pentru ocpi , nu exista act pentru "scoaterea" statului; in cazul de fata proprietarul s-a descurcat pentru obtinerea tp , desigur a fost sfatuit ... > gresit: trebuie sa o ia de la capat cu OP, dar acum il incurca TP !


               

Anton Pann


                  d-le............ .

Modificat de Anton Pann (27-05-2013 20:14:45)



               

severcoman


                  am precizat doar ca am intalnit situatii extreme, probabil nemaintalnite de emitere a TP in indiviziune, deci si alte Comisii gresesc...; cu siguranta ar trebui un topic cu aceste cazuri!

Modificat de severcoman (28-05-2013 18:36:19)