numire efectuare expertiza

Creat de ancka, Mar 23, 2013, 04:12 PM

« precedentul - următorul »

ancka

o noua problema legata de aceasta expertiza:am trimis convocarile prin posta la partile implicate, insa mi s-au intors doar 3 confirmari de primire (trebuia sa primesc 8) si doua scrisori inapoi pentru ca respectivele parti si-au schimbat adresele (institutii ale statului) in noiembrie 2012.
ideea este ca mi s-au intors cu o zi inainte de data convocarii (adica ieri).
ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

multumesc.

bad wolf

#16
Citat din: anckao noua problema legata de aceasta expertiza:am trimis convocarile prin posta la partile implicate, insa mi s-au intors doar 3 confirmari de primire (trebuia sa primesc 8) si doua scrisori inapoi pentru ca respectivele parti si-au schimbat adresele (institutii ale statului) in noiembrie 2012.
ideea este ca mi s-au intors cu o zi inainte de data convocarii (adica ieri).
ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

multumesc.

Daca ai respectat procedura de convocare te duci si faci expertiza.Nu e obligatoriu sa se prezinte toti ce convocati.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ancka

de respectat procedura am respectat-o, numai ca in expertiza mi se cere sa fac dovada convocarilor, iar 2 dintre scrisori nu au ajuns la destinatar din motivul enuntat mai sus.
este de ajuns sa depun la raport copii de pe plicurile care s-au intors pe care scrie: ''adresa mutata"?sau sa mai fac alte convocari pentru alta data?

bad wolf

#18
Citat din: anckade respectat procedura am respectat-o, numai ca in expertiza mi se cere sa fac dovada convocarilor, iar 2 dintre scrisori nu au ajuns la destinatar din motivul enuntat mai sus.
este de ajuns sa depun la raport copii de pe plicurile care s-au intors pe care scrie: ''adresa mutata"?sau sa mai fac alte convocari pentru alta data?

Ai respectat adresele din dosar ? Ai chitantele cu care ai pus la posta scrisorile?
Daca ai trimis cu confirmare si nu ti-au revenit toate nu-i nicio problema. Daca nu vine pana redactezi raportul, depui la dasar dovada ca ai timis instiintarea.
SI DE DUCI SA FACI EXPERTIZA !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Cu speranta ca voi fi inteles si de cei care au alte pareri, voi expune urmatoarele date :
- daca nu au venit toate confirmarile inapoi, nu mai faci deplasarea in teren
- este clar ca nu s-a indeplinit procedura de citare , destinatarul a) a refuzat primirea iar confirmarea asteapta la posta b) destinatarul nu este la domiciliu si nu are cine sa o primeasca c) adresa sau domiciliul procedural poate fi gresit d) etc.
- daca sotul a semnat de primire si sotia nu , daca sotul a participat si sotia nu, faci in mod OBLIGATORIU proces verbal din care sa rezulte situatia de acceptare a efectuarii expertixei - daca nu faci, ai lipsit parte absenta de posibiliattea de a-si apara dreptul in timpul derularii expertizei ( sau de acces la instanta )
- doar daca ai primit toate confirmarile inapoi, poti face expertiza si in lipsa partilor care au semnat de primire.

Daca nu tineti sema de cele de mai sus , va trebui sa va asteptati la cercetare penala , pentru intocmirea expertizei fara respectarea procedurii .
Acesta postare este in spiritul de a ajuta colegii incepatori, sa nu faca greselile facute de ....  ;) si sa evite tertipurile infecte ale unor avocati .

In asemenea situatii, trebuie doar sa purtati corespondeta cu instanta , asa cum fac si avocatii care tin 2 ani procesul in loc prin amanari ,fara a fi amendati,  iar dac expertiza judiciara nu se face in 45 de zile urmeaza amenzile . Trebuie doar sa faci adresele respective , de informare a instantelor , despre situatia convocarii partilor .
Daca te crezi tare si faci expertiza netinand seama de cele de mai sus,  :finger:  Deci , pentru cei expertii incepatori , luati-o ca pe o carare de munte , batatorita si respectati marcajul . Orice abatere  va fi sanctionata mai devreme sau mai tarziu .

ancka

eu am respectat procedura convocarii partilor, utilizand adresele din dosarul studiat.
ca sa fiu mai explicit confirmarile au ajuns la reclamanti(4- dar fiind rude si-a anuntat prezenta doar una dintre ele), 2 confirmari au ajuns la institutii ale statului - primaria sector 1 si subcomisia locala de fond funciar, iar 2 scrisori pentru comisia pentru aplicare fondului funciar si institutia prefectului, s-au intors inapoi pentru ca si-au schimbat adresele in 29.12.2013.
sa mai fac o noua convocare?

ieri totusi am fost la teren, unde s-a prezentat numai partea care a anuntat ca va veni la ora stabilita si am facut masuratorile imobilului in cauza.

bad wolf

#21
Citat din: Anton PannCu speranta ca voi fi inteles si de cei care au alte pareri, voi expune urmatoarele date :
- daca nu au venit toate confirmarile inapoi, nu mai faci deplasarea in teren
- este clar ca nu s-a indeplinit procedura de citare , destinatarul a) a refuzat primirea iar confirmarea asteapta la posta b) destinatarul nu este la domiciliu si nu are cine sa o primeasca c) adresa sau domiciliul procedural poate fi gresit d) etc.
- daca sotul a semnat de primire si sotia nu , daca sotul a participat si sotia nu, faci in mod OBLIGATORIU proces verbal din care sa rezulte situatia de acceptare a efectuarii expertixei - daca nu faci, ai lipsit parte absenta de posibiliattea de a-si apara dreptul in timpul derularii expertizei ( sau de acces la instanta )
- doar daca ai primit toate confirmarile inapoi, poti face expertiza si in lipsa partilor care au semnat de primire.

Daca nu tineti sema de cele de mai sus , va trebui sa va asteptati la cercetare penala , pentru intocmirea expertizei fara respectarea procedurii .
Acesta postare este in spiritul de a ajuta colegii incepatori, sa nu faca greselile facute de ....  ;) si sa evite tertipurile infecte ale unor avocati .

In asemenea situatii, trebuie doar sa purtati corespondeta cu instanta , asa cum fac si avocatii care tin 2 ani procesul in loc prin amanari ,fara a fi amendati,  iar dac expertiza judiciara nu se face in 45 de zile urmeaza amenzile . Trebuie doar sa faci adresele respective , de informare a instantelor , despre situatia convocarii partilor .
Daca te crezi tare si faci expertiza netinand seama de cele de mai sus,  :finger:  Deci , pentru cei expertii incepatori , luati-o ca pe o carare de munte , batatorita si respectati marcajul . Orice abatere  va fi sanctionata mai devreme sau mai tarziu .

aici nu sunt de acord cu tine.
Procedura de citare consta in a trimite prin posta o carte postale cu confirmare de primire, nu ai obligatia de a face pe postasul.daca te-ai incadrat in timpul de 7 (sapte zile)conform noului CPC, procedura este indeplnita. Nu conteaqza altceva.
Te prezinti si faci expertiza indiferent cate parti lipsesc.Confirmarea poate fi intarziata de posta chiar daca scrisoarea a fost primita.
Nicio lege nu te obliga sa inchei proces verbal.
Iti este intrezis sa audiezi martori(cu execpie, daca iti este cerut sa faci asta , de catre instanta prin incheierea de numire si stabilire a obiectivelor).
Trebuie sa ne respectam , altfel vom ajunge mult mai rau decat suntem acum.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#22
Citat din: anckaeu am respectat procedura convocarii partilor, utilizand adresele din dosarul studiat.
ca sa fiu mai explicit confirmarile au ajuns la reclamanti(4- dar fiind rude si-a anuntat prezenta doar una dintre ele), 2 confirmari au ajuns la institutii ale statului - primaria sector 1 si subcomisia locala de fond funciar, iar 2 scrisori pentru comisia pentru aplicare fondului funciar si institutia prefectului, s-au intors inapoi pentru ca si-au schimbat adresele in 29.12.2013.
sa mai fac o noua convocare?

ieri totusi am fost la teren, unde s-a prezentat numai partea care a anuntat ca va veni la ora stabilita si am facut masuratorile imobilului in cauza.

Iti faci raportul si il depui.
Apoi astepti obiectiunile.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ancka

multumesc pentru sfaturi.o sa va tin la curent cu desfasurarea dosarului.

Anton Pann

bad wolf , ceea ce am postat , a fost cu intentia de a preveni si a pune in garda . Evident fiecare face ce vrea , dupa cum este de pregatit sau ...sfatuit . Procedura este indeplinita doar in urmatorul caz : adresa de citare este cea procedural corecta - confirmarea a fost semnata si primita - a fost primita cu x zile inainte de data faptei si contine data-ora ,locul, dosarul si ce mai trebuie .   
Recomand doar ca orice abatere de la aceste "fixuri" sa fie tratata cu foarte mare atentie si precizata intr-un proces verbal .

ancka


                  revin cu noutati legate de expertiza in care am fost numit, si anume:
obiectivele instantei au fost urmatoarele:
1. Identificarea  terenului situat in xxxx
2. Intocmirea schitei la scara 1:500 si 1:2000;
3. Efectuarea masuratorilor, delimitarea terenului si stabilirea vecinatatilor.

dupa depunerea expertizei, reclamantii au avut obiectiuni la raport:
1. suprafata terenului revendicat nu corespunde cu situatia actuala
2. expertul trebuia să determine suprafeţele de teren care în prezent nu sunt împrejmuite cu gard, dar care fac parte din imobilul în litigiu.



si la fel va cer sfatul in legatura cu ceea ce am de gand sa fac:

1. voi raspunde ca am indeplinit obiectivele incuvintate de instanta
2. voi solicita suplimentarea costului expertizei, in cazul in care instanta va solicita supliment la raportul de expertiza, in cazul in care raspunsul meu de la punctul 1 va fi acceptat.

mentionez ca este vorba de un imobil a carei suprafata a fost diminuata, in timp prin expropriere, datorita unor lucrari edilitare.

in cazul in care voi fi nevoit sa efectuez un supliment la raport, pot solicita informatii de la ocpi, cu privire la expropriere, pe care sa le folosesc ulterior?
a mai solicitat cineva informatii de la ocpi pentru expertize pentru care nu s-a cerut avizarea tehnica de catre ocpi?daca da imi poate da si mie un model de solicitare informatii?
multumesc.

Modificat de ancka (26-06-2013 21:19:45)


_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

severcoman


                  curiozitati (@bad Wolf: cand ai scris utima carte postala?)
cf. legii "Procedura de citare consta in a trimite prin posta o carte postale cu confirmare de primire"; banuiesc ca nu toata lumea isi aminteste cum arata o Carte postala ! nici judecatorii nu stiu..., asa ca, in cazul in care sunteti amendati ca nu ati convocat legal, motivati ca practic legea e depasita...; expertul este in imposibilitatea de a trimite Carte postala cu confirmare de primire pentr simplul fat ca nu se mai tiparesc! (eventual telegrame, scrisori, oricum alteceva decat zice legea!)



               

ancka


                  eu chiar am nevoie de un sfat, iar tu ai chef de glume...esti de treaba.

_______________________________________
"Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere"


               

Anton Pann


                  probleme sunt de regula foarte complexe si in lipsa informatiilor complete , nu vei primi nici raspunsuri clare, iar discutiile pe forum vor devia de la subiect. Cred ca ai scris ceva despre revendicare , deci:
--  implica teren aflat poate in afara gardurilor , pe care daca nu l-ai masurat si descris in raport , nu ti-ai facut treba.
-- daca in timp terenul a suferit exproprietre , raportul trebuia sa prezinte istoricul topocadastral si configuratiile terenului plecand de la cea initiala până la cea actuala .
-- ca sa poti sa faci treaba de mai sus , evident ca vei simti nevoia sa te bazezi pe ceva concret, respectiv pe planurile de dezmembrare, expropriere , să le atasezi raportuiui, poate si documentatii topo pentru vecinatati cere pot afecta terenul tau.
Asta pentru a documenta si justifica ceea ce ai scis in raport , si a scuti pe unii sa-ti faca obiectiuni nejustificate .  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">

Din cate ai prezentat raportul tau in postarea initiala, rezulta clar ca ....nu ai raspuns complet la obiective , intrucat nu ai avut informatiile necesare , pe care trebuia sa le obtii de la OCPI inainte de a depune raportul .



               

severcoman


                  
ancka a scris:

eu chiar am nevoie de un sfat, iar tu ai chef de glume...esti de treaba.


am avut in vedere o postare mai veche, pare, dar nu e gluma (din experienta!) ;
referitor la expertiza> nu ai identificat vechiul imobil expropriat (conform limitelor initiale; inteleg deci ca acesta a fost obiectivul), expertul urmand a preciza ocuparea/folosinta actuala : utilitati, sp. verde, strada, trotuar, conducte, etc.; probabil imobilul initial a fost expropriat, iar ulterior ocuat in parte de catre vechiul proprietar si/sau vecini, inainte de 89, iar situatia actuala trebuie stabilita de expert; identifica deci vechiul imobil si indica toate suprafetele gasite; detele pe care le soliciti la ocpi sunt publice (!), nu toate oficiile inteleg: poti motiva prin faptul ca sunt necesare pentru intocmirea expertizei din dosarul..., pe care le vei plati preventiv, daca nu s-a cerut avizarea *(inca!); sau nu le ceri, faci expertiza, depui devizul..., astepti sa se pronunte, iar odata cu raspunsul la obiectiuni, aminteste de Nota de Evaluare a onorariului, cerere asupra careia instanta nu s-a pronuntat (o vei depune de fiecare data!)... si nu ai bani de cheltuit, decat dupa ce instanta se va fi pronuntat!