onorariu expert

Creat de topotrif, Mar 15, 2013, 12:12 PM

« precedentul - următorul »

topotrif

Va rog,daca puteti sa ma ajutati,care este temeiul legal in baza caruia se calculeaza tariful de x lei pe ora a expertului?
Prin incheiere de sedinta instanta a dispus sa-i comunic temeiul legal.
O zi buna va doresc.

bad wolf

#1
Citat din: topotrifVa rog,daca puteti sa ma ajutati,care este temeiul legal in baza caruia se calculeaza tariful de x lei pe ora a expertului?
Prin incheiere de sedinta instanta a dispus sa-i comunic temeiul legal.
O zi buna va doresc.

nu exista asa ceva , onorariul de expert este la discretia, imaginati  si binavointa (in functie de "relatia "pe care o are expertul cu judecatorii)instantei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

rock4ever

Ai solicitat mai mult prin nota de evaluare a a onorariului, si ti s-au cerut explicatii?

topotrif

Multumesc, lupule...dar eu ce pot sa raspund instantei?

topotrif

#4
Citat din: rock4everAi solicitat mai mult prin nota de evaluare a a onorariului, si ti s-au cerut explicatii?
Da. Onorariul provizoriu pentru 4 lucrari in extravilan cu 12 parti in proces, cu 3 variante de lotizare, a fost 800 ron. Eu am cerut 1500 ron.
Am masurat in total 400 ha ,cu auto propriu, la distanta de 60 km de orasul meu si in niste conditii...Cheltuielile intra tot in acel onorariu. Tariful l-am trecut 60 ron/ora, cam asa s-a discutat si in conferinta de la Iasi,nu?

bad wolf

#5
Citat din: topotrif
Citat din: rock4everAi solicitat mai mult prin nota de evaluare a a onorariului, si ti s-au cerut explicatii?
Da. Onorariul provizoriu pentru 4 lucrari in extravilan cu 12 parti in proces, cu 3 variante de lotizare, a fost 800 ron. Eu am cerut 1500 ron.
Am masurat in total 400 ha ,cu auto propriu, la distanta de 60 km de orasul meu si in niste conditii...Cheltuielile intra tot in acel onorariu. Tariful l-am trecut 60 ron/ora, cam asa s-a discutat si in conferinta de la Iasi,nu?

Crede-ma ca am 23 ani experienta, daca reusesti majorarea pentru cheltuieli meriti felicitati , dar pentru o asemenea expertiza onorariul ar trebui sa fie in jur de 6000 lei(RON).
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif

Am reusit de cateva ori sa obtin dublul onorariului provizoriu.Mai mult, niciodata :( .

bad wolf

Nu exista niciun temei legal , este doar intelegerea judecatorilor.
Incearca sa le faci un deviz orar unde sa precizezi orele de lucru(arhiva, teren, birou) cu un pret de 70 ron/ha(asa a stbilita asociatia expertilor judiciari -dar nu este un temei legal-in sen real) , faci un calcul al distantelor parcurse si calculezi cu 8l combustibil/km (ca la parlamentari) si adugi bonuri de comustibili si mai adugi o valoare a consumabilelor (evaluare fara documente).
Faci totalul, il semnezi ,il depui la instanta cu cerere de majorare facand si precizarea ca vei depune raportul dupa ce iti vor intra banii in cont  si apoi astepti rezultatul.
Daca depui mai intai raportul , nu cred ca vei mai primi vre-un leu.
Oricum iti doresc succe si astept sa ne spui ce ai reisit.
Bafta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif

Din pacate raportul a fost depus.S-a facut si partajul dupa el.La noi se depune calculul onorariului definitiv odata cu raportul.Nu am incercat niciodata sa depun cerere de majorare inainte de a depune raportul.Un coleg a primit o expertiza cu onorariu provizoriu 400 lei.Parti in proces 2 agricultori care aveau niste contracte de arenda intr-o tarla de 100 ha.Trebuia sa studieze toate contractele de arenda ,sa masoare toata sola si sa spuna cine si peste cine a arat terenurile.Colegul,mai intai a cerut majorarea onorariului si a primit raspuns "raportul se va depune pana la data de...".Dupa ce a depus expertiza l-au inlocuit cu mine.Onorariul a ramas acelasi.

John Doe

Si ne mai plângem noi topografii de OCPI...

bad wolf

#10
Citat din: topotrifDin pacate raportul a fost depus.S-a facut si partajul dupa el.La noi se depune calculul onorariului definitiv odata cu raportul.Nu am incercat niciodata sa depun cerere de majorare inainte de a depune raportul.Un coleg a primit o expertiza cu onorariu provizoriu 400 lei.Parti in proces 2 agricultori care aveau niste contracte de arenda intr-o tarla de 100 ha.Trebuia sa studieze toate contractele de arenda ,sa masoare toata sola si sa spuna cine si peste cine a arat terenurile.Colegul,mai intai a cerut majorarea onorariului si a primit raspuns "raportul se va depune pana la data de...".Dupa ce a depus expertiza l-au inlocuit cu mine.Onorariul a ramas acelasi.

N-am inteles? A depus raportul si apoi a fost inlocuit/ Fara sa-i plateasca onorariul?
Ai acceptat sa preiei aceasta lucrare daca nu i-a fost platita colegului tau?
Nu te invinovatesc dar ai incalcat deontologia meseriei , iar judecatorul a incalcat legea. Nu mai avea voie sa schimbe expertul.
Iar , ca ultima concluzie, pentru o astfel de expertiza onorariul ar trbui sa fie minim 10-15 mii lei(ron) si un timp de efectuare de cel putin 3 luni.
Oricum incepe sa nu mai mearga nici Expertiza judiciara.
Sa vedeti acum cunoua Lege a restituirii proprietatilor care va fi aprobata luna asta?!
Sper sa gasesc cararea corecta !

caditop

Pai cand primesti un onorariu provizoriu de 400 lei pentru identificarea terenurilor dintr-un titlu care se afla in 10 locuri, la care se adauga si avizul ocpi, ar cam trebui sa aduci bani de acasa  :zzz: .  Sa nu mai zicem daca fac si obiectiuni.

Modificat de caditop (16-03-2013 09:57:07)

topotrif

bad wolf a scris:
Ai acceptat sa preiei aceasta lucrare daca nu i-a fost platita colegului tau?


Pot sa nu accept o lucrare? Va rog ,invatati-ma cum pot refuza o expertiza judiciara?
Daca se poate,trimiteti-mi si mie un deviz orar (model) sa incep sa depun devizul inainte de a depune raportul.Prea e bataie de joc.
Multumesc!

topotrif

bad wolf a scris:
N-am inteles? A depus raportul si apoi a fost inlocuit/ Fara sa-i plateasca onorariul?


Da,a depus raportul si nu a fost platit.
Paratul nu a raspuns niciodata la convocare dar a facut obiectiuni ca s-a masurat in lipsa lui.Am convocat si eu de 2 ori si cu mine se poarta la fel.Paratul nu se prezinta.La prima convocare am primit confirmarea iar la a doua ,sora paratului a scris ca paratul si-a schimbat sediul.Am scris la judecatorie si m-a sunat avocatul paratului sa-mi spuna ca adresa paratului nu s-a schimbat.Ce sa inteleg?
Daca mai merg asa,onorariul se va duce pe convocari.

Anton Pann

Am impresia ca topotrif , nu a discutat inainte de a se prezenta la examen cu nici un expert topo. Ar fi stiut atunci ca exista asemnenea cazuri, ca sunt situatii similare dar cu alte probleme, ar fi aflat ca există tertipuri ale avocaților care trag de timp , de experti si de clienti in acelasi timp, există cazuri prin care expertizele nu sunt platite integral, onorariile sunt reduse, (mai rar dar există si asemenea cazuri ) . Ar mai fi aflat ca expertii sunt pe cont propriu, sunt fara o asociatie activă, există una formală, sau chiar mai multe formale. Ar mai fi aflat ca judecatorii sunt inamovibili si ......stop , no coment. Si multe altele. Raspuns nu prea este la problema ta.