onorariu expert

Creat de topotrif, Mar 15, 2013, 12:12 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: Anton PannAm impresia ca topotrif , nu a discutat inainte de a se prezenta la examen cu nici un expert topo. Ar fi stiut atunci ca exista asemnenea cazuri, ca sunt situatii similare dar cu alte probleme, ar fi aflat ca există tertipuri ale avocaților care trag de timp , de experti si de clienti in acelasi timp, există cazuri prin care expertizele nu sunt platite integral, onorariile sunt reduse, (mai rar dar există si asemenea cazuri ) . Ar mai fi aflat ca expertii sunt pe cont propriu, sunt fara o asociatie activă, există una formală, sau chiar mai multe formale. Ar mai fi aflat ca judecatorii sunt inamovibili si ......stop , no coment. Si multe altele. Raspuns nu prea este la problema ta.


Corect si ar mai fi aflat daca ar fi citit legislatia(nu pe aia de la ANCPi care-i egala cu ZERO in cauzul epertizelor) ca dac aplici procedura de citare poti sa faci expertiza in lipsa oricarei parti, iti faci raportul il depui cu decont si tribunalul este OBLIGAT SA PLATEASCA.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Acum vreau sa va intreb si eu ceva (cu toata experienta mea de peste 20 ani) nu pot gasi TEMEIUL LEGAL  in care ni se solicita FACTURA pentru plata onorariilor.
Asa ca va rog  sa ma lamuriti si pe mine, dar cu nr. de lege ,  art. , etc,...
Multumesc !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Cred ca este o problema ce cu sigurantă are raspunsul in legislatia finantelor publice , in codul fiscal . Este si normal, ca prestand un serviciu, sa primesti banii in baza unui act care in acest caz este factura . Hai sa nu ne doara capul si pentru asta , ca avem destule altele . De exemplu un coleg a avut ziua de nastere . si mi-a dat un mesaj : e amărât ca ziua sa de nastere coicide cu ziua nationala a Ungariei . mi-a scris : " ziua mea de nastere este umbrită de ziua natiuonala a Ungariei" . Asta da problema .

topotrif

bad wolf a scris:
Corect si ar mai fi aflat daca ar fi citit legislatia(nu pe aia de la ANCPi care-i egala cu ZERO in cauzul epertizelor) ca dac aplici procedura de citare poti sa faci expertiza in lipsa oricarei parti, iti faci raportul il depui cu decont si tribunalul este OBLIGAT SA PLATEASCA.


bad wolf,am citit cu "smerenie" legislatia,cunosc ce spui,tocmai din acesta cauza sunt revoltata.

topotrif

bad wolf a scris:
Acum vreau sa va intreb si eu ceva (cu toata experienta mea de peste 20 ani) nu pot gasi TEMEIUL LEGAL  in care ni se solicita FACTURA pentru plata onorariilor.
Asa ca va rog  sa ma lamuriti si pe mine, dar cu nr. de lege ,  art. , etc,...
Multumesc !

Mie nu mi-a cerut nimeni factura,dar banii ii vireaza in contul meu cu 2-3 luni dupa ce se termina procesul. De exemplu ,am predat un raport in aprilie 2012,partaj judiciar extravilan.Dupa o luna mi s-a cerut avizare ocpi.Am predat raportul avizat.Prosesul inca nu s-a terminat pentru ca a decedat o parte si reclamantii nu pot face "rost" de certificat de deces.Procesul se amana din acesta cauza iar eu astept banutii.

topotrif

bad wolf a scris:
Ai acceptat sa preiei aceasta lucrare daca nu i-a fost platita colegului tau?

REVIN CU INTREBAREA:
Pot sa nu accept o lucrare? Va rog ,invatati-ma cum pot refuza o expertiza judiciara?
Daca se poate,trimiteti-mi si mie un deviz orar (model) sa incep sa depun devizul inainte de a depune raportul.Prea e bataie de joc.
Multumesc!

bad wolf

#21
Citat din: topotrifbad wolf a scris:
Ai acceptat sa preiei aceasta lucrare daca nu i-a fost platita colegului tau?

REVIN CU INTREBAREA:
Pot sa nu accept o lucrare? Va rog ,invatati-ma cum pot refuza o expertiza judiciara?
Daca se poate,trimiteti-mi si mie un deviz orar (model) sa incep sa depun devizul inainte de a depune raportul.Prea e bataie de joc.
Multumesc!

Da. Poti. Conform CPC sau CPP.
Iar daca un coleg a efectuat o expertiza la care a fost numit legal si a depus Raportul , atunci o refuzi pur si simplu pentru ca nu depus onorariul. Esti obligat sa efectuezi expertiza doar dupa ce a fost depus  Onorariul, ala provizoiu(e obicei definitiv) in contul BLEJ.
Ori daca un alt coleg a efectuat expertiza  si exista un onorariu atunci acesta ii revine lui, indiferent de vrea judecatorul.
Doar intr-un singur caz expertul poate pierde onorariul, daca inainte  de a depune onorariul, a fost schimbat iar el luase la cunostiinta de schimbare(Chiar daca efectuase expertiza).Asta-i singura excepti, cu conditia ca expertul sa fie incunostiintat ca a fost inlocuit inainte de a depune raportul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

@bad wolf ...prea ingaduitor, prea bland !...
Ordonanta 2/2000 actualizata :
Art. 15 - Efectuarea expertizei tehnice judiciare, dispusa de organele prevazute la art. 2, este obligatorie, ea neputand fi refuzata decat pentru motive temeinice.
ART. 22 ind 1 - 1) Daca expertul tehnic judiciar numit este inlocuit din motive imputabile acestuia, organele de urmarire penala, instantele judecatoresti sau alte organe cu atributii jurisdictionale pot dispune, odata cu inlocuirea, si restituirea in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare, in tot sau in parte, in termen de 30 de zile, a sumelor primite pentru activitatea de expertiza tehnica judiciara efectuata in cauza respectiva.
2) Nerestituirea sumelor in termenul stabilit in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare constituie abatere disciplinara.
(de vazut si Art. 187, 330, 331 CPC)
as putea refuza expertiza daca nu a fost achitat onorariul provizoriu ? (instanta nu ma poate obliga la cheltuieli si munca voluntara)

bad wolf

#23
Citat din: severcoman@bad wolf ...prea ingaduitor, prea bland !...
Ordonanta 2/2000 actualizata :
Art. 15 - Efectuarea expertizei tehnice judiciare, dispusa de organele prevazute la art. 2, este obligatorie, ea neputand fi refuzata decat pentru motive temeinice.
ART. 22 ind 1 - 1) Daca expertul tehnic judiciar numit este inlocuit din motive imputabile acestuia, organele de urmarire penala, instantele judecatoresti sau alte organe cu atributii jurisdictionale pot dispune, odata cu inlocuirea, si restituirea in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare, in tot sau in parte, in termen de 30 de zile, a sumelor primite pentru activitatea de expertiza tehnica judiciara efectuata in cauza respectiva.
2) Nerestituirea sumelor in termenul stabilit in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare constituie abatere disciplinara.
(de vazut si Art. 187, 330, 331 CPC)
as putea refuza expertiza daca nu a fost achitat onorariul provizoriu ? (instanta nu ma poate obliga la cheltuieli si munca voluntara)

1)ai dreptate, Dar CPC si CPP indica si situatiile ca dn poti sa refuzi o expertiza(reczare, abtinere).Se poate.
2)daca expertu este inlocuit din motive imputabilelui....da! dar trebuie dovedite motivele imputabile lui, intr-o oncheiere de sedinta irevocabila.

Si mai sunt si alte cazuri.
Un exemplu : Am fost numit sa efectuez o expertiza , prin inlocirea unui alt expert si imi spunea si onorariul (chitanta ca a fost platit} bine inteles , partile in proces , Nr. Dosarului si teremenul pentru cand trebuia sa depub Raportul.
M-amdus-normal- sa vad dosarul. Surpriza , colegul efectuase expertiza, incasase onorariul. Una din parti era nemultumita (cea care platise). Atunci instanta fara amotiva in niciun fel , ahotarat sa-l inlocuiasca pe colegul expert cu mine.
Cand am vazut ca nu era onorariul , ar refuzat sa efectuez expetiza si am spus judecatorului ca nu este corect si nicilegal ce a facut , pentru ca expertiza colegului era corecta si raspunde la obiectivesi indeplinise toate procedurile.
In aceste conditii judecatorul a hotarat sa mai fac si eu o expertize cu aceleasi obiective , dar partea nemultumita sa mai plateaca o data onorariul.
Cand voi primi instiintareea ca a fost platit onororiul voi programa expertiza.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

- expertul poate fi recuzat (ex> o parte afla ca expertul este ruda/afin cu cealalta parte) sau expertul se poate abtine, adica aduce la cunostinta instantei ca este ruda/afin ori faptul ca a efectuat o expertiza privind partile respective; in ambele cazuri instanta poate (dar nu e obligatoriu!) sa dispuna inlocuirea expertului;
- in exemplul @bad wolf, instanta a constatat ca expertiza nu lamureste pe deplin, incat a considerat ca are nevoie de o alta expertiza si a dispus efectuarea acesteia (contraexpertiza –alt expert, alt onorariu...)  - chiar daca partile nu sunt de acord;  e corect si legal !
- instantele motiveaza inlocuirea expertului/ vor gasi motive imputabile (n-ai convocat dinainte cu 5 zile, nu ai depus-o cu 5 zile, etc...) si  va fi imposibil sa demonstrezi ca motivele respective nu sunt imputabile expertului ...
- daca aduci la cunostinta instantei ca nu a fost depus onorariul, ti se raspunde ca "nu puteti conditiona efectuarea expertizei" sau partea va fi data in debit - desi onorariul trebuia achitat in termen de 5 zile de la numirea expertului;

topotrif


                  Cu toate ca efectuarea unei expertize judiciare topo implica deplasare la teren,nu am primit nici o adresa care sa cuprinda si suma stabilita cu titlu de cheltuieli provizorii (Lg.208/2010,completare la OUG nr.2/2000,art.17,al.3,lit.h)
A primit cineva o adresa completa potrivit Lg.208/2010,completare la OUG nr.2/2000,art.17,al.3 ?



               

Anton Pann


                  de 16 ani incoace, NU http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">


               

severcoman


                  aceasta prevedere nu va fi aplicata de judecator din simplul motiv ca acesta nu poate aprecia cheltuielile viitoare; daca cineva (expertul de exemplu) aduce in discutie acest aspect  atunci instanta se poate pronunta;
(>>> atunci cand instanta numeste trei experti, cu siguranta ii va chema in camera de consiliu, in vederea lamuririi sau formularii viitoarelor obiective, moment in care expertii pot solicita cheltuieli provizorii>>> cheltuieli previzibile depasesc cuantumul obisnuit, etc.)
pentru deplasare la teren exista onorariul provizoriu; ulterior, in cuprinsul notei de evaluare a onorariului  expertul mentioneaza onorariul solicitat si separat cheltuielile



               

bad wolf


                  
severcoman a scris:

aceasta prevedere nu va fi aplicata de judecator din simplul motiv ca acesta nu poate aprecia cheltuielile viitoare; daca cineva (expertul de exemplu) aduce in discutie acest aspect  atunci instanta se poate pronunta;
(>>> atunci cand instanta numeste trei experti, cu siguranta ii va chema in camera de consiliu, in vederea lamuririi sau formularii viitoarelor obiective, moment in care expertii pot solicita cheltuieli provizorii>>> cheltuieli previzibile depasesc cuantumul obisnuit, etc.)
pentru deplasare la teren exista onorariul provizoriu; ulterior, in cuprinsul notei de evaluare a onorariului  expertul mentioneaza onorariul solicitat si separat cheltuielile


da. Dar nimeni nu tine seama de asa ceva. Judecatorul decide asa cum vrea.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif


                  O expertiza, de exemplu, la Periprava ar insemna sa plec azi la ora 13.30 cu vaporul,sa masor maine si sa ma intorc poimaine .
Doua nopti cazare=120lei/noapte/persoanax2nopti=240lei/persoana.
Deoarece masuratorile topo pot fi facute de musai 2 persoane, cheltuielile de transport si cazare depasesc  acel onorariu provizoriu pe care s-ar putea sa-l primesc atunci cand se va termina procesul,daca se termina.