Lucrare rectificare limita proprietate

Creat de vali_costea, Mar 02, 2013, 11:30 PM

« precedentul - următorul »

vali_costea

AM GRESIT IN  TITLU MESAJ-CORECT LUCRARE MODIFICARE LIMITA PROPRIETATE.

Sa rad, sa plang, sa o iau la fuga: am depus o lucrare de modificare limita de proprietate intre 2 imobile, asa a dorit propr. penru a vinde un imobil nou creat pe o  suprafata  rezultata la dorinta viitorului cumparator.
Referat primit:
 -în cazul de faţă, pentru fiecare imobil, asupra căruia efectuaţi operaţiuni cadastrale, trebuie să se întocmească dosar distinct, cu fişierul .cp aferent;.
- pentru fiecare imobil trebuie să existe justificarea modificării limitei şi suprafeţei;.
- în baza cărei reglementări doriţi să se valideze modificarea suprafeţei de la 314mp la 500mp (59.24%) ? .
 :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Am depus doua dosare, legate intre ele, cu fisier cp pentru modificare limita si domnul inspector da cu ea de pamant.Nu mai zic ca s-a platit 900 lei per dosar, modificare limita cu modificare suprafata, el ma INTREABA IN BAZA CAREI REGLEMENTARI.Ca asa a vrut ....Domnu proprietar prin declaratie notariala.
Oricum, in decembrie am mai depus doua documentatii identice, aceeasi situatie, 4 imobile, doua cate doua si ambEle lucrari au fost solutionate diferit, nici la asta nu ma asteptam sa se rezolve macar ca una dintre anterioarele, dar sa ma intrebi in baza carei reglementari. :finger:

Modificat de vali_costea (02-03-2013 21:38:31)

bad wolf

Pai da . Nu poti rectifica limetele unei proprietati numai ca asa vrea proprietarul uneia dintre ele. Nu cumva intri pe o proprietate straina? In ce baza legala?
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

In urma modificarii limitei, celor doua parcele nu li se modifica suprafata, ci numai "conturul" .
Eu cred c-a avut dreptate inspectorul.  :nod:

djxhouse

una este rectificare limita
si alta este modificare suprafata (+50%),


eu cred ca trebuie sa faci dezmembrare, apoi daca este cazul alipire.

asa mi se pare corect

vali_costea

Am gresit in titlul mesajului cu rectificare,am specificat, modific limita de proprietate intre 2 imobile avand acelasi proprietar care a dat o declaratie la notar prin care doreste acest lucru.
Am mai facut tipul asta de lucrare, in decembrie, cu modifcare limita a doua imobile alaturate, este si in regulament trecut tipul asta de doc.., la modficare suprafata conditia fiind ca, suprafetele rezultate sa nu fie diferite de suprafetele intabulate.

vali_costea

Am gresit in titlul mesajului cu rectificare,am specificat, modific limita de proprietate intre 2 imobile avand acelasi proprietar care a dat o declaratie la notar prin care doreste acest lucru.
Am mai facut tipul asta de lucrare, in decembrie, cu modifcare limita a doua imobile alaturate, este si in regulament trecut tipul asta de doc.., la modficare suprafata conditia fiind ca, suprafetele rezultate sa nu fie diferite de suprafetele intabulate.
In imagine, se poate observa, un pic mai greu, ca am modificat numai limita dintre cele doua, limita colorata cu negru fiind cea veche, iar cu albastru limita nou creata, nu am schimbta conturul, amplasamentul sau altceva.


581/314px 11.6KB

Modificat de vali_costea (03-03-2013 15:18:38)

Mit

@vali_costea,
Cum zici ca este denumirea lucrarii asteia in regulament?
Cum ii vei spune lu' E-Terra ca Sact=314 si S mas=500 ?
Hai sa zicem ca la p. din stanga, merge diminuata suprafata de la 507 la 321 in baza declaratiei notariale, dar cand vine in plus 59.24% la cea din dreapta, trebuie sa cam ai hot. jud. dupa regulament.

vali_costea

s-a blocat,scuze

Modificat de vali_costea (03-03-2013 20:07:22)

vali_costea

I se spune modificare limita proprietate, in cazul acesta fiind si modificare suprafata, in e-terra sunt codurile 254 principal cu 252 secundar, iar in fisierul cp Rectificare hotar
( Se selectează tip operaţiune: Rectificare hotare:Este operaţiunea cadastrala care isi propune sa rectifice hotarele a doua sau mai multe imobile alăturate, înscrise in cartea funciara.Rectificarea de hotare se poate face prin conservarea sau nu a suprafeţelor.-preluat din manualul de utilizare).
Doamna E-terra a fost amabila acum o luna si a solutionat favorabil 2 documentatii, cine doreste ii pot trimite pe privat dovada, in cele anterioare a fost chiar un pic mai complicat, am modificat 2 laturi, nu una. ca aici.
In regulament se mentioneaza ca se poate face in baza unei hotarari jud. sau a unei declaratii notariale.

Modificat de vali_costea (03-03-2013 20:27:42)

Mit

Da, in CP merge si conform helpului pot fi diferite suprafetele (inainte si dupa rectificare).
Sa nu fie alta problema in E-Terra.
Ai anexat actul notarial ? Aici poate fi un cerc vicios in sensul ca notarul vrea doc. avizata, iar OCPI-ul vrea act notarial, cu toate ca normal tipul asta de lucrare ar trebui sa fie cu flux intrerupt.
La Bucale-i asta?

vali_costea

Pe Ilfov, chestia e ca domn inspector vrea sa dea cu sutul, e un pic mai ambitios, cum am mentionat in postarile anterioare, in decembrie am facut si avizat doua documentatii, de la o limita de proprietate perfect dreapta am facut una in L si a mers, pe baza unei declaratii not. a propr..In incheiere s-a mentionat ca in baza art. 914 cod civil se modifica li. de propr..
Am anexat si acum aceasta declaratie pentru imobilele depuse,  in incheiere va aparea modificare limita in baza actului nr./2013.

dora3mira

Marirea unei suprafete cu mai mult de 10 % o poti realiza numai dupa ce clientul tau isi confectioneaza act de proprietate in instanta.
Sa ia legatura cu un avocat. Eventual ca sa scurteze timpul sa faca si o expertiza extrajudiciara (cu un expert judiciar - ca altfel nu o baga in seama instanta)

Hakan

#12
Citat din: dora3miraMarirea unei suprafete cu mai mult de 10 % o poti realiza numai dupa ce clientul tau isi confectioneaza act de proprietate in instanta.
Sa ia legatura cu un avocat. Eventual ca sa scurteze timpul sa faca si o expertiza extrajudiciara (cu un expert judiciar - ca altfel nu o baga in seama instanta)


De ce ar fi nevoie de avocati si instanta daca cele 2 imobile au acelasi proprietar?
Desi ar trebui sa mearga exact cum a zis @vali_costea, daca nu merge si nu merge,
de ce sa ajungi in instanta cand de exemplu cu o dezlipire si o alipire ajungi la acelasi
rezultat?

djxhouse

rectificare hotar la 2 imobil
ati uitat un lucru esential

ACESTE IMOBILE NU AU NICI O LATURA COMUNA, nici un punct comun. sunt doua imobile distincte.


pai daca se poate asa, atunci eu am teren arabil de 1ha, il diminuez cu 2000mp, iar imobilul din centrul orasului il maresc cu 2000mp?
stiu ca exagerat, dar e cam aceasi poveste

bad wolf

#14
Citat din: vali_costeaAm gresit in titlul mesajului cu rectificare,am specificat, modific limita de proprietate intre 2 imobile avand acelasi proprietar care a dat o declaratie la notar prin care doreste acest lucru.
Am mai facut tipul asta de lucrare, in decembrie, cu modifcare limita a doua imobile alaturate, este si in regulament trecut tipul asta de doc.., la modficare suprafata conditia fiind ca, suprafetele rezultate sa nu fie diferite de suprafetele intabulate.
In imagine, se poate observa, un pic mai greu, ca am modificat numai limita dintre cele doua, limita colorata cu negru fiind cea veche, iar cu albastru limita nou creata, nu am schimbta conturul, amplasamentul sau altceva.

Asa ceva nu se poate . Cum vrei sa muti tertenul dintr-o parte in alta , peste terenul vecinului? Cu camionul?
Sper sa gasesc cararea corecta !