Lucrare rectificare limita proprietate

Creat de vali_costea, Mar 02, 2013, 11:30 PM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  Cred ca vali costea ar trebui sa precizeze clar daca terenurile sunt limitrofe (alipite) sau mai este o parcela intre ele. Daca nu, daca mai este o parcela intre ele , atunci toate variantele de modificare (rectificare|) limita de proprietate  chir daca au fost avizate, au fost gresite . Modificarea limitei de proprietate cu sau fara pastrarea suprafetelor  se face doar la parcele alipite , care au o limita comuna . In cazul prezentat ar fi trebuit modificarea limitei la toate trei parcelele si atunci sa zicem ca ar fi fost OK.


               

caditop


                  Din ce am inteles:
1. Imobilele sunt alaturate, deci au o limita comuna chiar si acelasi proprietar. Intabulate in baza unor acte diferite la intervale diferite.
2. Situatia actuala si de drept:

Imobil 1: S acte = 314 mp ; S masurata = 314 mp
Imobil 2: S acte = 507 mp ; S masurata = 507 mp

3. Situatia propusa prin modificare hotar/limita ( da stiu ca se poate face si fara conservarea suprafetelor , dar explic mai jos)

Imobil 1: S acte = 314 ; S masurata = 500 mp
Imobil 2: S acte = 507 ; S masurata = 321 MP

Unde intervine problema? La imobilul 1, pentru ca suprafata din acte va fi mai mica decat cea masurata depasind 2% - 5% chiar si 10 % (Ordin 785/2011 Art.25-Al.1 litera d) ; Legea Cadastrului Art. 40 - se refera la prima inregistrare). Ati modificat desenul (la dorinta proprietarului) pardon documentatia cadastrala , dar actele (contract/certificat/titlu/sentinta) raman neschimbate.
   
 Consider ca inspectorul a procedat corect, respingand documentatia.
Solutie corecta: alipire/dezlipire.
(situatie constatata si de alti useri inaintea mea)

Modificat de caditop (06-03-2013 00:25:22)



               

severcoman


                  atunci oficiile ar trebui sa respinga documentatiile ce au ca obiect imobile avand suprafata mai mare cu peste 59.2%, intocmite in baza hotararilor judecatoresti, dar nu o fac !...
referitor la descrierea suprafetelor vali_costea  : Sactuala=821 (din masuratorile anterioare), Snoua=821mp (din masuratorile actuale) - modificarea limitelor se face numai intre imobile intabulate.



               

vali_costea


                  
severcoman a scris:

atunci oficiile ar trebui sa respinga documentatiile ce au ca obiect imobile avand suprafata mai mare cu peste 59.2%, intocmite in baza hotararilor judecatoresti, dar nu o fac !...
referitor la descrierea suprafetelor vali_costea  : Sactuala=821 (din masuratorile anterioare), Snoua=821mp (din masuratorile actuale) - modificarea limitelor se face numai intre imobile intabulate.

Corect, asa este, suprafetele adunate raman la fel si inainte si dupa operatiune, numai limita intre ele se schimba, eu NU am incercat sa vad daca merge, eu aplicat cateva prevederi legale, nu stiu de ce unii colegi vad solutia dezmembrare si alipire, cand mai simplu este asa.
Precizez pentru alte posturi anterioare, ca, intre cele doua imobile nu ramane spatiu pentru drum, pentru nimic, limita cu albastru este modificata spre partea stanga a desenului si rezulta acea limita cu negru desenata, revin in cursul zilei de azi cu o schita mai vizibila si cu mai multe detalii.

Modificat de vali_costea (06-03-2013 22:01:59)



               

severcoman


                  ...si exista undeva acel "sau" care il debusoleaza pe inspector - si nu numai !


               

dora3mira


                  pentru hakan
Fiecare act de proprietate este un act juridic distinct - chiar daca proprietarul este identic.
Ceea ce diferentiaza actele tale este adresa terenului si suprafata acestuia.
Am inteles ca intre cele doua terenuri este o suvita de teren ce NU este precizat pe nici unul dintre aceste acte, chiar din schita ta rezultand acest lucru.
Daca este o eroare de pozitionare a celor doua terenuri - ele fiind in realitate imediat invecinate, cred ca ar fi fost firesc sa faci mai intai o repozitionare a imobilului gresit amplasat pe harta.
Totusi, chiar si in aceasta situatie, cand ai doua terenuri imediat invecinate, cu unul si acelasi proprietar, modalitatea de a face din terenul mic unul mai mare si din cel mare unul mai mic - plastic vorbind... rezolvarea cadastrala este prin alipire ( declaratie notariala )si apoi dezmembrare ( declaratie notariala ), fiindca in urma lucrarilor cadastrale efectuate , notarul este cel care modifica actele de proprietate initiale - in ceea ce doreste pe final clientul tau.
Nu stiu ce anume ti s-a parut nefiresc sau lipsit de logica in raspunsul anterior !
Dupa vizualizarea schitei atasate de tine si explicatiile de acolo - raspunsul firesc era sa iti indrepti clientul spre obtinere act de proprietate pentru toata suprafata de teren real aflata in folosinta clientului tau - dar cu acoperire de act numai pentru o anumita suprafata .
Poate reiei povestea un pic mai detaliat - ce acte ai ? pe ce suprafata actul 1 si pe ce suprafata actul 2 ? Cand ai masurat terenul in intregul sau ce suprafata de teren ai gasit ? Sunt terenurile din acte real alaturate si doar in avizele de la cartile funciare - apar ca fiind separate de o alta suprafata de teren?
Dupa cum vezi - dorinta de a ti se da explicatii detaliate o au multi dintre colegi - numai lamuririle tale sa fie pricepute si gata, sarim cu solutii !
Chiar daca esti suparat pe cele ce ti se intampla - a gresi e un pas spre a solutiona - invatand.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

Hakan


                  pentru @dora3mira,
Eu pana acum am avut doua postari in subiectul acesta, prima postare fiind:


Hakan a scris:


dora3mira a scris:

Marirea unei suprafete cu mai mult de 10 % o poti realiza numai dupa ce clientul tau isi confectioneaza act de proprietate in instanta.
Sa ia legatura cu un avocat. Eventual ca sa scurteze timpul sa faca si o expertiza extrajudiciara (cu un expert judiciar - ca altfel nu o baga in seama instanta)



De ce ar fi nevoie de avocati si instanta daca cele 2 imobile au acelasi proprietar?
Desi ar trebui sa mearga exact cum a zis @vali_costea, daca nu merge si nu merge,
de ce sa ajungi in instanta cand de exemplu cu o dezlipire si o alipire ajungi la acelasi
rezultat?


prin care i-am dat solutia pe care o cred, fara mers in instanta, dupa care m-ati trimis sa citesc, mi-ati spus sa caut pe net Codul Civil...... si multe altele.... ca intr-un final sa ajungeti la solutia mea alipire/dezlipire sau invers.

Deci, daca CITITI ATENT inainte sa dati solutii, observati ca NU ESTE subiectul meu, nu am ce alte detatii sa dau, ci eu doar am dat o solutie cu care dvs. NU ATI FOST DE ACORD in prima instanta.
Ce mi s-a parut in nefiresc si lipsit de logica in postul dvs anterior, dupa cum intrebati,
am scris chiar sub el, si imi mentin parerea.



               

vali_costea


                  Nu doresc sa creez tensiuni intre noi , colegi, prin aceasta postare, dar,am observat ca unii dintre dumneavoastra au inteles datele problemei, altii au interpretat gresit desenul, asa ca mai detaliez situatia:
1. Exista imobilul cu nc11 care are intabulata suprafata 507mp
   Exista imobilul cu nc12 care are intabulata suprafata de 314mp.
   in imagine prezentat ca Situatie actula,
Au o limita comuna, imobile rezultate dintr-o dezmembrare mai mare, nu are nici cea mai mica importanta, dara sa zicem.Am acelasi proprietar pe ambele, pot fi si proprietari diferiti, care doreste sa se ajunga la situatia urmatoare:
2.Va fi imobilul cu nc11 cu suprafata de 321mp
   Va fi imobilul cu nc12 cu suprafata de 500mp
   prezentat in imagine ca Situatie viitoare,
aplicand prevederile Ordinului nr. 634/2006 cu completarile si modificarile ulterioare privind Conţinutul documentaţiilor necesare înscrierii modificării limitei de proprietate si Conţinutul documentaţiilor necesare înscrierii modificării suprafeţei imobilului ,  a art. 914 noul Cod Civil si a adresei  nr. 428705/2010 emisa de catre Directorul General al ANCPI  s-s intocmit documentatia prezentata in doua dosare pentru fiecare imobil in parte cu fisier Cp unde a fost ales tipul de operatiune Rectificare hotar(vezi manual ajutor pentru informatii suplimentare) si la depunere am selectat codurile 2.5.2 si 2..5.4, noi avand posibilitatea  sa inregistram online cererile in Eterra.
Intre cele doua imobile nu ramane nici un spatiu, drum ,sau altceva, imi cer scuze daca nu s-a inteles din postarile anterioare.



               

vali_costea


                  Nu doresc sa creez tensiuni intre noi , colegi, prin aceasta postare, dar,am observat ca unii dintre dumneavoastra au inteles datele problemei, altii au interpretat gresit desenul, asa ca mai detaliez situatia:
1. Exista imobilul cu nc11 care are intabulata suprafata 507mp
   Exista imobilul cu nc12 care are intabulata suprafata de 314mp.
   in imagine prezentat ca Situatie actula,
Au o limita comuna, imobile rezultate dintr-o dezmembrare mai mare, nu are nici cea mai mica importanta, dara sa zicem.Am acelasi proprietar pe ambele, pot fi si proprietari diferiti, care doreste sa se ajunga la situatia urmatoare:
2.Va fi imobilul cu nc11 cu suprafata de 321mp
   Va fi imobilul cu nc12 cu suprafata de 500mp
   prezentat in imagine ca Situatie viitoare,
aplicand prevederile Ordinului nr. 634/2006 cu completarile si modificarile ulterioare privind Conţinutul documentaţiilor necesare înscrierii modificării limitei de proprietate si Conţinutul documentaţiilor necesare înscrierii modificării suprafeţei imobilului ,  a art. 914 noul Cod Civil si a adresei  nr. 428705/2010 emisa de catre Directorul General al ANCPI  s-s intocmit documentatia prezentata in doua dosare pentru fiecare imobil in parte cu fisier Cp unde a fost ales tipul de operatiune Rectificare hotar(vezi manual ajutor pentru informatii suplimentare) si la depunere am selectat codurile 2.5.2 si 2..5.4, noi avand posibilitatea  sa inregistram online cererile in Eterra.
Intre cele doua imobile nu ramane nici un spatiu, drum ,sau altceva, imi cer scuze daca nu s-a inteles din postarile anterioare.



               

vali_costea


                  Situatie actuala


580/236px  6.5KB



               

vali_costea


                  Situatie viitoare


580/236px  7KB



               

vali_costea


                  Pe limita exterioara a celor doua imobile nu se schimba nimic, nu sunt modificate nici macar lungimile lor ca si total, desenel sunt orientate pe directia N, pe lat. E si V nu se schimba nici macar 1mm lungimea.


               

vali_costea


                  
nicu1000 a scris:


vali_costea a scris:

1.Ca sa arat ca se poate.
2.Timp-omul a gasit un cumparator si vrea sa vanda un lot.
3.Sa il scutesc pe notar de 2 acte http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> si mai putine taxe la OCPI.



Atat timp cat exista solutie (alipire+dezmembrare) ceea ce vrei sa faci este o manareala.
Daca vrei sa vezi cum reactioneaza sistemul la genul acesta de manareli: incearca, dar nu te mai vaita ca ai lasat la OCPI 900lei si nu au facut nimic de banii astia. Riscul manarelii: poate iese, poate nu iese.

Eu nu am incercat MANARELI, am aplicat ceea ce au emis altii, am citit si am pus in aplicare ceva legal, ceva care este scris negru pe alb.



               

vali_costea


                  
djxhouse a scris:

rectificare hotar la 2 imobil
ati uitat un lucru esential

ACESTE IMOBILE NU AU NICI O LATURA COMUNA, nici un punct comun. sunt doua imobile distincte.


pai daca se poate asa, atunci eu am teren arabil de 1ha, il diminuez cu 2000mp, iar imobilul din centrul orasului il maresc cu 2000mp?
stiu ca exagerat, dar e cam aceasi poveste

Imi pare rau ,dar nu ati inteles schita, poate ca nici eu nu am facut-o cum trebuie,dar am spus ca sunt alaturate.

Modificat de vali_costea (07-03-2013 14:30:19)



               

severcoman


                  1. cand au emis regulamentul nu se asteptau sa existe proprietari care vor interpreta corect prevederile respective!
2. daca depun lucrarea cu modificare limita in urma unei granituiri, in care partile au convenit asupra noii limite, ce modifica suprafata cu 59,24%, in baza carei prevederi legale imi va respinge inspectorul lucrarea ?
3. as vrea sa-l vad pe inspector apeland la avocat intr-o problema: "si in baza carei prevederi legale ati dori acest lucru?" - sa l intrebe avocatul !
4. bine ca potentialul cumparator nu doreste/nu are bani pentru 800mp (as zice 810mp)... atunci sa te vad vali_costea!
5. regulamentul e perfectibil !