dezbatere publica noul regulament

Creat de ancka, Dec 13, 2012, 11:07 AM

« precedentul - următorul »

ancka

pe site ul ANCPI a fost supus spre dezbatere publica noul regulament de avizare a documentatiilor cadastrale.


http://ancpi.ro/pages/legislatie.php?lang=ro&type=dezbatere" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/legislatie.php?la ... =dezbatere

John Doe

Si citeste cineva de la ANCPI E-mailurile primite?

Hakan

Si la o citire scurta si pe diagonala in puctele esentiale, dupa cum se auzea,
nu o sa mai avem note de completare, ci direct respingeri :nod: -vezi art.49 si art.50

ancka

iar suspendarea pentru neefectarea masuratorilor este de 12 luni.macar am scapat de fotografii ale imobilelor :D.

Modificat de ancka (13-12-2012 13:29:40)

vali_costea

Cate suspendari ai vazut/auzit pentru neefectuare de masuratori?

Ionica34

pai mai degraba te suspenda cand faci masuratorile ca nu pica cu planurile vectorizate de ei. :zzz:

ancka

#6
Citat din: vali_costeaCate suspendari ai vazut/auzit pentru neefectuare de masuratori?

chiar am vazut destul de multe suspendari pe la diverse ocpi uri prin tara.

John Doe

Sunt si lucruri bune, macar iti zice mai clar ce tipuri de lucrari se fac si ce contine fiecare. Iar la repozitionari am observat ca autorizatul nu mai e chiar obligat obligatoriu sa o faca, exista si alte cazuri.
In general, e formulat ceva mai clar si mai bine decât regulamentele anterioare.

ancka

totusi lasa loc de interpretare in continuare cu privire la intocmirea planului de incadrare in tarla ( fost ord.415).tot nu stim care sunt exceptiile care permit realizarea documentatiei pe baza planului de incadrare in tarla, astfel ca fiecare ocpi va interpreta in mod propriu acest aspect.

romeo_zsurzs

Cred ca s-a blocat site-ul ANCPI... nu pot sa accesez dezbaterea publica.

bad wolf

Eu as avea o curiozitate : Oare cei care fac regulamentele aste cate lucrari de cadastru au facut ? Cate documentatii au prezentat spre avizare ? Stiu ei in ce hal este reteaua nationala Stereo 70?
Ori sunt doar teoreticieni care au reusit ca de la doua file in 1998 ,documentatia, sa ajunga la 1 mc , in 2012?
or fi consultat macar regulamentele corespunzatoare ale tarilor cu multa experienta/
Parca nu prea imi vine sa cred !

Poate stiti voi ceva. Astepet cu multa curiozitate.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Eu le-am mai scris, dar i-a durut la botosei. Macar de bun simt sa fi dat un RE la e-mailurile mele si sa fi spus ca le-au primit si le vor analiza.
Bine zice Tudor Gheorghe : DEGEABA.

vali_costea

Stiti ce mi s-a spus cu ce luni in urma, ca degeaba trimit pe mail ANCPI, ca nu functioneaza, ei nu primesc :nod:

ancka

potrivit propunerii de modificare, acum vom fi obligati sa si scanam documentatia.acum stau si ma intreb ce facem cand avem planse in format >A3?
nu cred ca sunt multi care isi pot permite sa achizitioneze scanere pentru formate mari.
oare vor accepta plansele scanate pe bucati?

dtoni

#14
Citat din: anckapotrivit propunerii de modificare, acum vom fi obligati sa si scanam documentatia.acum stau si ma intreb ce facem cand avem planse in format >A3?
nu cred ca sunt multi care isi pot permite sa achizitioneze scanere pentru formate mari.
oare vor accepta plansele scanate pe bucati?
Cine te obliga sa le scanezi???? daca le faci o poza cu un aparat foto mai bun ce are? eu cand am nevoie sa scanez formate mari asa fac...