Putin ajutor

Creat de cadian, Sep 30, 2012, 11:18 PM

« precedentul - următorul »

Mit


                  Subiectul este tratat putin cu superficialitate. De ce? Pt. ca ulterior fazei studiului de fezabilitate unde intra si RT, urmeaza faza de executie. Ala care traseaza proiectul dupa ce traseaza? Dupa cotele alea date cu GPS-ul? Poate trebuie sa predai si bornele beneficiarului, etc. Deci atentie!


               

bad wolf


                  
Mit a scris:

Subiectul este tratat putin cu superficialitate. De ce? Pt. ca ulterior fazei studiului de fezabilitate unde intra si RT, urmeaza faza de executie. Ala care traseaza proiectul dupa ce traseaza? Dupa cotele alea date cu GPS-ul? Poate trebuie sa predai si bornele beneficiarului, etc. Deci atentie!


Mit ai dreptate.
Eu am lucrat ctiv ani pentru proiectate-pt. pORR din ausria- pentru reabilitare de Cai ferate .
am facu la ridicari de "n" pe aceleasi portiuni, pentru ca fiecare proiectant avea nevoie de detalii in plus.
In legatura cu reperii de nivelment trbuie sa-ti spun ca am gasit retele efectuate de DTM sau de iGFCOT , determinate in anii '50 prin nivelment geometric (initial pe M baltica si recalculate api pe mn -75) si trebuie sa repet -JOS PALARIA-am gasit repri de cea mai buna calitate si , trebuie sa amintim ca au fost efectuate cu nivele optice-e adevarat de mare precizie si cu mire de invar, dar atunci oameni stiau ce faceau si faceau ce stiau.

Ia r ca si completare pentru efectuarea planurilor cu curbe de nivel , cotele erau preluate de pe acstfel de repere nu de pe reperele ale caror cote erau determinate prin metoda trigonometrica(ata nu era pentru tine).


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni


                  
gude2008 a scris:


dtoni a scris:


gude2008 a scris:


avand in vedere ca proiectarea unor autostrazi se face pe ortofoto.

ma bufneste rasul si plansul cand stiu ca ai dreptate...


dar nu trebuie sa te bufneasca nimic dtonihttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">, exista stereofotograme de foarte buna calitate
e prea complicat si scump ca sa faci o ridicare topo de 100km patrati (o autostrada cam de 1000km)

da ai dreptate ca se pot face planuri de pe fotograme. Dar sincer crezi ca cineva a facut planurile cum trebuie?



               

AlexGIS


                  
dtoni a scris:


da ai dreptate ca se pot face planuri de pe fotograme. Dar sincer crezi ca cineva a facut planurile cum trebuie?


În România?


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

gude2008


                  
Atopor a scris:

Tin sa le spun celor care nu stiu, ca IGFCOT a efectuat traseee de nivelmen geometric pe mii de km in aceasta tara. Unele trasee au fost aratate pe forum. Nu stiu in ce masura il poate ajuta pe un topograf cota unui varf de munte, sau nu il poate ajuta, pentru ca a fost determinata trigonometric!? Pe omul nostru il intereseaza o ridicare pentru drum, dar nu ne-a spus lungimea si gradul de importanta a drumului. Ca daca e drumul ce duce la o cabanuta sau o casa, sa fim seriosi, nu are nevoie de o precizie "geometrica", iar daca e drumul cu ce necesita pante si cote impuse, atunci se schimba socoteala. Iar daca proiectantul nu merge in teren pentru predarea traseului si discutarea problemelor intalnite, atunci ia o banda de 30-50 m (in functie de latimea drumului) si ridica toate detaliile topografice de-a lungul traseului. Tot proiectantul impune si precizia cu cre executi lucrarea.


cotele pe vfarfuri de munte folosesc la stereorestitutie, la asta ma refeream cand am vb de determinari de cote trigonometric



               

AlexGIS


                  
gude2008 a scris:


cotele pe vfarfuri de munte folosesc la stereorestitutie, la asta ma refeream cand am vb de determinari de cote trigonometric

La voi se lucrează pe perechi orto? Ce softuri folosiţi?


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

gude2008


                  
AlexGIS a scris:


gude2008 a scris:


cotele pe vfarfuri de munte folosesc la stereorestitutie, la asta ma refeream cand am vb de determinari de cote trigonometric

La voi se lucrează pe perechi orto? Ce softuri folosiţi?


nu lucrez in domeniul asta AlexGis, dar banuiesc ca perechi orthohttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> mai e si altceva?
de softuri chiar nu stiu.



               

AlexGIS


                  
gude2008 a scris:



nu lucrez in domeniul asta AlexGis, dar banuiesc ca perechi orthohttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> mai e si altceva?
de softuri chiar nu stiu.


Eram curios deoarece mă gândeam că poate găsesc pe cineva de pe alte meleaguri cu care să mai schimb impresii despre domeniu.


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

Atopor


                  gude2008, nu vreau sa facem polemica pe acest subiect, dar stereorestitutia ce s-a facut de pe fotogramele ce au stat la baza planurilor la 5000 cu curbele de nivel au avut cel putin unul, dar cel mai frecvent 3 sau mai multe puncte de nivelment geometric. Si ca sa fiu sigur ca vorbim de acelasi lucru atunci cand vorbim de stereorestitutie, atunci sunt sigur ca ne referim la transpunerea in plan a detaliilor topografice de pe suport stereofotografic(perechi de fotograme). Nu credd ca asta e definitia, dar cred ca spune ce ar trebui sa intelegem din stereorestitutie.
Si in alta ordine de idei, sa stii ca cei care au facut planurile de care inca ne mai folosim au fost profesionisti de cea mai inalta clasa, caree daca ar fi avut tehnica de acum, cu metodele de atunci ne-ar fi facut plnuri fotografice in care coordonatele DTM nu ar  fi la 3 m de obiect. Sunt sigur.



               

gude2008


                  
Atopor a scris:

gude2008, nu vreau sa facem polemica pe acest subiect, dar stereorestitutia ce s-a facut de pe fotogramele ce au stat la baza planurilor la 5000 cu curbele de nivel au avut cel putin unul, dar cel mai frecvent 3 sau mai multe puncte de nivelment geometric. Si ca sa fiu sigur ca vorbim de acelasi lucru atunci cand vorbim de stereorestitutie, atunci sunt sigur ca ne referim la transpunerea in plan a detaliilor topografice de pe suport stereofotografic(perechi de fotograme). Nu credd ca asta e definitia, dar cred ca spune ce ar trebui sa intelegem din stereorestitutie.
Si in alta ordine de idei, sa stii ca cei care au facut planurile de care inca ne mai folosim au fost profesionisti de cea mai inalta clasa, caree daca ar fi avut tehnica de acum, cu metodele de atunci ne-ar fi facut plnuri fotografice in care coordonatele DTM nu ar  fi la 3 m de obiect. Sunt sigur.


ok, deci reperele care s-au folosit au fost determinate geometric!



               

bad wolf


                  
Atopor a scris:

gude2008, nu vreau sa facem polemica pe acest subiect, dar stereorestitutia ce s-a facut de pe fotogramele ce au stat la baza planurilor la 5000 cu curbele de nivel au avut cel putin unul, dar cel mai frecvent 3 sau mai multe puncte de nivelment geometric. Si ca sa fiu sigur ca vorbim de acelasi lucru atunci cand vorbim de stereorestitutie, atunci sunt sigur ca ne referim la transpunerea in plan a detaliilor topografice de pe suport stereofotografic(perechi de fotograme). Nu credd ca asta e definitia, dar cred ca spune ce ar trebui sa intelegem din stereorestitutie.
Si in alta ordine de idei, sa stii ca cei care au facut planurile de care inca ne mai folosim au fost profesionisti de cea mai inalta clasa, caree daca ar fi avut tehnica de acum, cu metodele de atunci ne-ar fi facut plnuri fotografice in care coordonatele DTM nu ar  fi la 3 m de obiect. Sunt sigur.


Ai mare dreptate . Si in completare la ce am sus si ai spus si tu mai spun ca perechile de fotograme inseamna aceiasi imagine, una conform ochiului drept si una conform ochiului stang.
Printr-o trhnica de care am amintit (dar nu intru indetalii) ,cu anumite mijloace tehnice see creea modelul, virtual, tridimesional (sterografic) care se prelucra si se prelucreaza si acum , dupa aceleasi principii dar cu o tehnica mult mai...(ma abtin), dar mai trebuie sa amintesc un fapt pe care unii dintre noi nici nu-l stiu.
Pentru a putea lucra cu aceasta tehnica trebuie sa ai vedere stereografica , adica sa ai vedere tridimensionala.
La prima vedere credem ca toti vedem la fel.Fals !

Modificat de bad wolf (13-10-2012 11:06:17)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !