rasterizare

Creat de PUCGIS, Sep 20, 2012, 07:52 PM

« precedentul - următorul »

PUCGIS

Buna,
Sunt noua pe acest forum. as avea nevoie de cateva informatzi avand in vedere ca sunt la inceput de drum in programul GIS

1. cum se rasterizeaza o imagine .jpg, ca pe urma sa o pot digitiza in ARCMAP 10.1?
daca s'ar putea cu un program free de Autocad.?(avand in vedere ca am experienta mai multa in CAD), daca nu cu orice program gratuit

Va multumesc

John Doe

Bun venit pe forum.

Fisierele JPG sunt deja format raster; vezi mai concret: http://en.wikipedia.org/wiki/Raster_graphics" target="_blank">http://en.wikipedia.org/wiki/Raster_graphics
Ca sa o poti digitiza, adica sa o transformi in ceva vectorial, o inserezi in AutoCAD si desenezi peste ea. Exista mai multe programe free de transformare raster in vector, cauta pe google si vei gasi insa nu te astepta la rezultate prea bune. Incearca si ai sa vezi de ce.
In ArcMAP nu stiu cum se procedeaza.

PUCGIS

ok. merci.problema ca orice imagine .jpg introduc in ARCMAP nu pot sa o vectorizez ????
ma poate ajuta cineva?

Atopor

Cu tot respectul pentru sexul declarat, dar cred ca fadi in continuare unele confuzii(incerc sa fiu bland). In primul rand, imaginile electronice, in general, sunt "rasterizate", adica sunt raster. Apoi, un program gratuit de Autocad e Autocad WS, dar nu stiu la ce te poate ajuta, dar avand mai multa experienta in CAD, n-ar fi mai bine sa vrei un program CAD? Si la urma, de ce nu spui ce vrei sa obtii dupa "vectorizare", pentru ca eu cred ca, asa cum te-ai exprimat(gresit) in prima parte, tot asa te-ai exprimat si in a doua! Spune cu cuvintele tale ce vrei sa obtii si poate te vom ajuta.

moholea

Se poate face totul in ArcMap, nu ai nevoie de programe CAD. Uita-te in ArcToolbox la 3d Analyst, Convesion Tools sau poate gasesti alta utilitara care sa te ajute. Ia manualul la mana, daca nu ai zi-mi si-ti dau

PUCGIS

:) Atopor , ai dreptatem e posibil ca m'am exprimat gresit in domeniul asta. In ceea ce priveste AUTOCAD sunt experta, lucrez in proiectari navale de 6 ani. Problema este ca am inceput sa lucrez cu harti topografice. si am nevoie sa digitizez o imagine .jpg.
Eu deja mi'am creat un .gdb, unde am pus imaginea mea, si am creat un file.shp. problema este ca in momentul in care eu aduc tot database in proiectul meu.mxd, nu resesc in nici un mod sa vectorizez imaginea. Am devoie sa vectorizez imaginea ptr a extrage anumite lini, sau a face polygoane dar in automat nu manual.
ACUMA sper ca m'am exprimat mai bine .....
Multam...

Merci si moholea
imi ajunge manualul sapt asta...oricum multam

PUCGIS

Moholea, te rog frumos daca reusesti sa-mi trimiti manualul. CA intre timp am citit ceva carti dar nu am gasit exact ce am nevoie .
Merci mult

zamfy

Pentru a vectoriza o imagine, aceasta trebuie sa fie in gdb (geodatabase), adica sa fie in acelasi folder unde ati salvat harta (fisierul .mxd). In ArcToolbox, la Conversion Tools, submeniul From Raster, aveti functia Raster To Polygon daca vreti poligoane sau Raster To Polyline daca vreti polilinii. Atentie, aceasta operatiune poate sa dureze si cateva minute, in functie de cat de complexa e imaginea, o va salva in unul sau mai multe fisiere .shp pe care apoi le puteti adauga in orice layer doriti.

Modificat de zamfy (22-09-2012 19:13:36)

PUCGIS

Am facut procedura, dar nu imi face rasterizare. Nu reuseste. Nici in poligon nici in polilini. Am o versiune free ptr 60 zile. poate fi un motiv, ptr care nu resuesc sa fac anumite comenzi?

Atopor

De ce nu dai o cautare pe "raster to vector" si sunt convins ca o sa gasesti si programe gratuite pentru "vectorizarea" unui raster

bad wolf

Intersant.Stiam de la sursa ca, nici macar, proiectantii in Autocad, nu se considera experti in AutocaD.
Suntem fericiti ca avem unul printre noi.
Ne va ajuta sa dezlegam multe enigme.
Sper sa gasesc cararea corecta !

PUCGIS

ptr BAd WOLF : Cred ca ai gresit topic'ul. Ptr astfel de sugesti si ptr dezlegari de enigme poti sa deschizi un topic nou.
Merci.

PUCGIS

In ceea ce privesc programele de vectorizare , am incercat cu cateva , dar nu am reusit.
Eu am versiunea ARCMAP 10.1 trial, s'ar putea sa fi asta cauza problemelor mele, atata timp ca nu pot aplica informatiile lui ZAMFY care sunt cu siguranta ff utile, cu nici un fel de  imagine.

bad wolf

#13
Citat din: bad wolfIntersant.Stiam de la sursa ca, nici macar, proiectantii in Autocad, nu se considera experti in AutocaD.
Suntem fericiti ca avem unul printre noi.
Ne va ajuta sa dezlegam multe enigme.

Cred ca mai putina suficienta si mai multa buna cuvinta ti-ar prinde bine !
De asemenea si un curs de limba romana !
Sper sa gasesc cararea corecta !

PUCGIS

Curs de limba romana ??? Nu stiu de cine se vorbeste  :D 

Primul cuvant din mesajul tau , este scris........INTERSANT....
Si altul ..cred ca vroiai sa scri ...CUVIINTA...nu cu un singur "i".

Scuza'ma dar...ar trebui sa fi mai intelept, si in primul rand uitate la tine si pe urma la altii.
Cuvantul "cuviinta " - mai degraba ti se adreseaza tie..  :hi: