rasterizare

Creat de PUCGIS, Sep 20, 2012, 07:52 PM

« precedentul - următorul »

Atopor

Recte scrii, fii, nu-i asa?

crs

Stiu destule programe trial ce sint limitate (doar sint in scop didactic). Poate e si cazul tau...

PUCGIS


Mit

Pe net exista un soft de rasterizare on-line; urci poza si ei iti trimit rasterul pe e-mail. Stiu ca l-am folosit acum ceva timp.

Modificat de Mit (24-09-2012 21:40:04)

John Doe

@PUCGIS: se impun câteva precizari pentru tine:
Ai avut o exprimare cam neinspirata folosind cuvântul "experta". Ori nu stii ce spui, ori a fost o scapare - in ambele cazuri, nu mai insista oricât de politicoasa intentionat vrei sa fii. Daca mai era nevoie, de exemplu: lucrez in AutoCAD de vreo 12 ani si nu ma consider nici pe departe expert. Am ajuns doar sa înteleg ca stiu atâtea cât sa-mi dau seama ce putine stiu de fapt. Si nu e o figura de stil.

Enigmele legate de operatia de rasterizare n-ai sa le poti descoperi aici, pe forum; sunt multe si ale dracului, exista câte o parere despre fiecare problema dar nici o solutie universala. Nu rezolvi nimic daca pui serii de intrebari la care numai practica personala îndelungata iti poate raspunde. Eventual ne vei plictisi pe toti si vei fi banata intr-un final.

Cât despre limba româna... esti nou venita pe forum, nu te-as sfatui sa te arunci cu capul inainte afirmând tot ce-ti vine la gura in secunda in care scrii. Chiar daca te-ai simtit ofensata de unele afirmatii, mai ai putina rabdare macar pâna iti dai seama cu ce fel de oameni stai de vorba, si poate ai sa vezi lucrurile mai altfel. Si nu da prima cu piatra decât daca esti sigura ca tu esti fara de pacate.

Nu am scris toate astea ca sa ai tu ce-mi raspunde. Mi s-au parut necesare niste precizari si atât.

Despre subiectul topicului (rasterizare) nu prea am ce sa-ti spun in plus fata de ce au spus deja colegii de forum. Am incercat si eu diverse metode de vectorizare a imaginilor dar cu rezultate foarte slabe, si pana la urma am ramas la vectorizarea manuala, care da foarte mult de lucru dar in majoritatea situatiilor este singura aplicabila.
In principiu, merge prost fiindca programele nu-ti pot recunoaste pixelii si forma entitatile la care te astepti tu, iar pana corectezi manual o imagine vectorizata prost mai bine o faci manual dar corect de la inceput.

bad wolf

#20
Citat din: PUCGISCurs de limba romana ??? Nu stiu de cine se vorbeste  :D 

Primul cuvant din mesajul tau , este scris........INTERSANT....
Si altul ..cred ca vroiai sa scri ...CUVIINTA...nu cu un singur "i".

Scuza'ma dar...ar trebui sa fi mai intelept, si in primul rand uitate la tine si pe urma la altii.
Cuvantul "cuviinta " - mai degraba ti se adreseaza tie..  :hi:

Coect ! Aici ai dreptate ! Se scrie "cuviinta".
In rest, citeste cu atentie ce spune John Doe.
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

#21
Eu nu am priceput ce se doreşte...
Rasterizare? Georeferenţiere? Vectorizare manulă? Vectorizare automată? Ce nu se poate? Nu se poate activa meniul de editare? Sau ce?
@PUCGIS
Indiferent de ce vrei să faci, pune fişierele la download şi voi încerca să te ajut cu ceva...
Citat din: John DoeAm ajuns doar sa înteleg ca stiu atâtea cât sa-mi dau seama ce putine stiu de fapt. Si nu e o figura de stil.
:D Puţini realizează lucrul ăsta. Când nu ştii, ai impresia că eşti doxa... ca pe urmă să realizezi câte mai ai de învăţat până să spui că te pricepi cât de cât.