Generare CP 2 78 14 0

Creat de Mit, Mai 08, 2012, 11:51 PM

« precedentul - următorul »

Mit

Incepind cu data de 07.05.2012 este disponibila o noua
versiune de Generare CP si anume 2.78.14.0.

Noua versiune permite salvarea unor fisiere CP in care constructia
sa fie amplasata partial  in afara terenului,  cu conditia sa aibe cel putin
un punct comun cu terenul.  :uimit:   :uimit:   :uimit:

LIBER la construit pe terenul altuia !!!  :nono:

John Doe

E numai disponibila sau... obligatorie ? Poate e vorba despre constructii pe piloni...

NeoRTK

Este obligatorie din 14.05.2012

schneider Vali

salut
am o fabrica cu 27 de topuri, al 27-lea este in jur la toate celelate.
dezmembrez in 4 , topul 27.
topul 27 are 9 cladiri. in urma dezmembrarii rezulta:
per1 , fara cladiri
per 2, fara cladiri
per 3, 1 cladire
per 4, 8 cladiri
la per 3 CP-ul  , cand introduc coordonatele la cladire, imi da eroare cum ca e in afara terenului chiar daca sunt aceleasi coordonate introduse la topul 27, dinainte de dezmembrare.
cum se rezolva asta??? stie cineva?

schneider Vali


Mit

Trece punctele de frantura ale terenului si prin colturile cladirii. :hi:

schneider Vali

dupa 5 ore de incercari i-am dat de cap.
solutia este sa introduci in cp toate entitatiile (teren si cladiri) ori de mana( contururi) , ori toate din DXF.
PS: atentie la rotunjirile CP-ului ( ce se vede in print screen-ul de mai sus)

zamfy

Astazi am depus o dezmembrare a carei proprietar este statul roman si cand le-am dus cp-urile la oficiu, mi-au zis ca eterra nu le poate salva pt. ca nu am introdus si adresa proprietarului in CP. Asa prostie numai la noi poate sa fie, astia isi fac programe incompatibile intre ele!
Solutie: fa statul persoana juridica, introduce adresa, apoi fa-l din nou stat. Iar functia care verifica daca o polilinie se intersecteaza cu ea insasi e generatoare de peri albi. Azi mi-a luat aproape 10 ore sa fac 19 CP-uri de dezmembrare.  :finger: ANCPI!

zamfy

Inca ceva, daca ai un total si 12 loturi, trebuie sa introduci pt. fiecare lot in parte adresa, de parca nu ar avea toate aceeasi adresa. Puteau sa faca o functie sa introduca automat adresa pt. fiecare lot nou, mai mult de 2 minute nu le lua. Pt. eroarea care iti apare daca ai setat alt UAT decat al totalului au avut totusi timp, dar pt. asta nu. Nu am mai lucrat cu GenerareCP de vreo 2 ani pana azi, dar sunt foarte, foarte dezamagit de cum se comporta acest program.

Mit

Ar trebui sa fii dezamagit de cei care conduc acest sistem, nu de acest program. Daca voiau sa-l faca bine, il faceau bine; dar asa, mai multa mentenanta pe banii nostri.
Am un prieten softist (lucreaza la Siemens); i-am cerut sa-mi faca un mic programel. Mamaaa, cate-ntrebari a-nceput sa-mi puna: vrei sa te-ntrebe cand..., vrei sa-ti afiseze cand... sau cand..., vrei sa-ti sugereze ca... Oricum, softistii stiu sa faca multe lucruri, dar trebuie sa mai vrea si beneficiarul.

zamfy

Mai cochetez si eu cu programarea din cand in cand, nu sunt "softist", dar il inteleg totusi...Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa inveti chiar tu sa iti faci propriul program, pentru ca numai tu stii cel mai bine cum ai vrea sa functioneze, ce ai vrea sa faca...La inceput e mai greu, dar si satisfactiile sunt pe masura. Oricum, mai am putin de lucru si in curand o sa finalizez propriul generator de CP-uri, ca sa nu imi mai bat capul cu programul lor de 2 bani.

george75m


John Doe

Nu e chiar asa de greu de scris un program pentru fisierul CPXML, la mine a durat mult pâna am priceput cum functioneaza, pe urma am scris versiuni pentru intabulare persoane fizice, juridice, pentru parcelare tarla si altele. Pentru dezmembrari nu am. Chestiunea e ca ai cam multe date de introdus, si daca tot le introduci mai bine iti faci tot dosarul.

AlexGIS

Stie cineva unde pot gasi diagrama cu structura GenerareCP? Ori daca exista un log descriptiv... ori daca GenerareCP creaza un log de modificari de la o actualizare la alta?

Modificat de AlexGIS (14-06-2013 18:58:45)

John Doe

Nu stiu sigur, dar mai demult ni s-a transmis un link eronat de la care sa ne facem actualizarile; nu era ala, dar functioneaza si e bine de stiut. Poate gasesti ceva prin structura aia:
ftp://195.138.192.11/eterra/generare_cp/productie/" target="_blank">ftp://195.138.192.11/eterra/generare_cp/productie/