Generare CP 2 78 14 0

Creat de Mit, Mai 08, 2012, 11:51 PM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Ma interesau interogarile si structura fisierului CP pentru fiecare tip de lucrare in parte. Ca sa ma apuc sa fac "reverse engineering" e cam aiurea si dureaza cam mult si nici programator nu sunt, din pacate. Am inceput sa scormonesc in modul in care a fost realizata si am ajuns la concluzia ca mai rudimentar de atat nu se putea face.

Nu sunt carcotas. Eu nu sunt programator dar am facut o aplicatie iar acum lucrez la una profi cu cunostinte minime si imi dau seama ca o echipa de programatori priceputi puteau face ceva foarte inteligent si intuitiv si era banal sa introduca si anexele din 634. Ca de exemplu, o companie IT a estimat la maxim 30 de mii de euro pretul de dezvoltare a unei aplicatii pentru generarea documentatiilor cadastrale cu un modul cad opensource integrat.

Din pacate (din nou) depind de structura XML-ului generat pentru fiecare tip de documentatie in parte pentru a crea optiunea de export din aplicatia mea. Am realuat de la zero structura aplicatiei mele sa coincida cu cea din GCP. Pentru prima inregistrare e foarte simplu de realizat exportul insa pentru restul e bataie de cap. De exemplu, daca deschizi  cu un editor text fisierul CPXML rezultat la o lucrare si editezi CNP-ul (poti adauga cate caractere alfanumerice vrei) aplicatia nu va returna nicio eroare la validare. :nebun:  :nebun:

Nu-i problemă. Pun "beta" peste butonul de export ori nu-l mai pun deloc.  :uimit:  :uimit:

John Doe

Eu am facut fisiere pentru prima inscriere si actualizare date, le-am comparat si asa am dedus structura. Mare parte sunt identice, de exemplu partea de acte, coordonate, beneficiar; difera doar tipul operatiei.
Nu stiu daca te pot ajuta, daca deschizi un fisier CPXML cu un editor XML obtii exact ceea ce as putea eu sa-ti explic dar daca vrei, mai povestim.
Intr-adevar, cam rudimentar programul de generare CP, parca e o lucrare de licenta care din fericire functioneaza...

AlexGIS


goguletz

Pai eu cred ca exista, chiar daca nu mai este actualizata. Vezi pagina Download de pe site-ul ANCPI sau link http://www.ancpi.ro/pages/receive.php?lang=ro&cale=Li4vZG93bmxvYWQv&file=c3RydWN0dXJhX3NpX2Zvcm1hdHVsX2Zpc2llcnVsdWlfY3BfdjIuZG9j" target="_blank">aici.

AlexGIS

@goguletz
Mersi. Trebuia să caut mai mult pe google.

John Doe

Interesant documentul, mersi si eu. Daca il gaseam de la inceput aveam mai putina bataie de cap.

AlexGIS

@Jhon Doe

Da. Vezi câte afli dacă întrebi? :)

John Doe

De acord. Eu am patit cum spune vorba: decât deloc, mai bine prea târziu. Când mi-am scris eu programul, nu stiam de forum dar informatia e foarte buna si acum.

goguletz

Eu nu l-am gasit pe google. Din curiozitate, am zis sa explorez toate meniurile ANCPI si uite ca a dat rezultate.

advex


TotalSurvey


                  S-a mai lovit cineva de problema incompatibilitatii intre win 8.1 si generare cp2? Ati gasit vreo rezolvare? Ms  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


               

adrianc


                  click dreapta, run as administrator

_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

Arhimede


                  Dece dupa ce am reinstalat sistemul de operare CP face figuri ,chiar daca l-am dat jos si reinstalat , nu vrea sa aduca terenul din DXF si nici sa inporte tabel de coor.?


               

cristea


                  Buna ziua. stie cineva cum introduc in CP o persoana straina care nu are CNP..
Am bifat ca adresa este in afara Romaniei dar nu pot salva fisierul ptr ca zice ca nu am introdus CNP-ul.



               

schneider Vali


                  bifezi ca persoana e in afara Romaniei dar ....la Mentiuni se scrie cel putin tara