Titluri de proprietate

Creat de John Doe, Ian 20, 2012, 11:06 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am o neclaritate la care nu-mi pot raspunde decat cu banuieli, asa ca intreb si pe altii.
Am un TP original, in care o parcela are o anumita suprafata sau numar. In arhiva OCPI, acelasi TP, tot original zic ei, nemodificat, necorectat, are alta suprafata sau alt numar la parcela respectiva.
Intrebarea este: cum se explica asta? si cum se poate solutiona?

Anton Pann

AR PUTEA FI SIMPLU - este o eroare de scriere . Ar fi simplu daca OCPI ar vrea : Suma suprafetelor validate pe anexa in care este trecut proprietarul nu poate sa corespunda decat cu una dintre suprafete (una fiind grasita ) , si anume cu cea corecta . Pentru  intabulare OCPI - primarie , AR TREBUI SAU AR PUTEA EMITE  o  adeverinta (poate ca raspuns la cererea Primariei ) care sa ateste care suprafata este corecta , cu justificarea situatiei . Numai cu acea suprafata CARE ESTE CORECTA se inchide totalul din titlu si din anexa. La numar de tarla sau parcela , cam la fel.  Uneori a mai mers cu intelegere si responsabilitate din partea OCPI. dAR AR PUTEA FI SI IMPOSIBIL SI ATUNCI MERGI LA INSTANTA .

Modificat de Anton Pann (20-01-2012 22:08:43)

bad wolf

Aici iar nu sunt de acor cu prietenul meu Anton Pann.
T>p aflat in arhova OCPI este cotorul T.P. si este tot un original si este identic cu cel de la proprietar , cu observatia ca unele cotoare sunt scrise pe orizontala fata de T.p. care este intotdeuna scris pe verticala .A
Daca exista difernta intre aceste doua "cartoane"(care sunt scrise in acelasi timp , iar dupa ce sunt verificate si semnate se taie , iar un exemplar merge la CLFF care il preda cu semnatura proprietarului iar celalalt se arhiveaza de OCPI la sectiunea rezervata UAT-ului respectiv) , atunci exista urmatoarele cauze:
- o gresala de scriere care a scapt la verificare.
- unul din exemplare a fosrt falsificat dupa senare si inmanarea catre proprietar.Aici trebuie sa spun ca eu am gasit astfel de T.P. falsificate(modificate)  atat la OCPi cat si la Proprietar, dar am gasit si T>p care avea ambele exemplare falsificate , fat demonstrat cu Procesul verbal de punere in posesie care trebuie sa fie identic cu T.p, iar in plus trebuie sa aiba schitele tuturor parceleor  cu toate elementele de identificare.

Aceasta situatie se rezolva doar pe cale penala ,iar dupa descoperirea vinovatiei se anuleaza de instanta si se scrie alt T.P.

Modificat de bad wolf (21-01-2012 01:11:52)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Am mai gasit si eu titluri care aveau adaugat cate un hectar intreg la o parcela, adica o cifra de "1" pusa la hectare in loc de zero insa totalul suprafelelor n-a fost modificat si era cu un hectar mai putin. Am semnalat problema fiindca am folosit la parcelare suprafata corecta, mai departe nu s-a putut stabili cine e de vina.
Exista multe omisiuni si in bazele de date ale OCPI, am avut parcele care pur si simplu nu existau in baza de date dar in titlul de proprietate in original, inclusiv in cotorul de la OCPI, existau.

In cazul prezentat, asa cred ca o sa fac pana la urma - o sa cer procesele verbale de punere in posesie si cotoarele de la titlurile in cauza, sa vedem...

Anton Pann

bad wolf , pentru a dovedi cine a facut falsul , cred ca este imposibil intrucat : la OCPI nu exista nici o sansa sa gasesti persoana, iar titlul a trecut prin multe maini pana ajunge la o persoana si implicit, actiunea penala nu are sorti de izbanda. Deasemenea, actiunea penala , nu rezolva situatia , intrucat nu cred ca poate dispune corectarea greselii , care se va rezolva ori asa cum am aratat mai sus, sau prin actiune civila , ce se va deschide ulterior actiunii penale. Actiunea penala nu rezolva situatia, doar prelungeste durata de rezolvare . Iar persoana impotriva careia ai facut actiunea penala si nu ai facut si dovada ca aceasta a facut falsul, iti ia banii , cel putin cheltuielile de judecata . Deci nici un argument in favoarea actiunii penale. Deci recomand insistente la OCPI pentru varianta propusa anterior , iar in caz ca nu se poate, cred ca merge oactiune in constatare si obligatia de a face .

Modificat de Anton Pann (21-01-2012 09:39:41)

bad wolf

#5
Citat din: Anton Pannbad wolf , pentru a dovedi cine a facut falsul , cred ca este imposibil intrucat : la OCPI nu exista nici o sansa sa gasesti persoana, iar titlul a trecut prin multe maini pana ajunge la o persoana si implicit, actiunea penala nu are sorti de izbanda. Deasemenea, actiunea penala , nu rezolva situatia , intrucat nu cred ca poate dispune corectarea greselii , care se va rezolva ori asa cum am aratat mai sus, sau prin actiune civila , ce se va deschide ulterior actiunii penale. Actiunea penala nu rezolva situatia, doar prelungeste durata de rezolvare . Iar persoana impotriva careia ai facut actiunea penala si nu ai facut si dovada ca aceasta a facut falsul, iti ia banii , cel putin cheltuielile de judecata . Deci nici un argument in favoarea actiunii penale. Deci recomand insistente la OCPI pentru varianta propusa anterior , iar in caz ca nu se poate, cred ca merge oactiune in constatare si obligatia de a face .

Dovada unui fals se poate face doar prin cercetare penala. Chiar daca nu se gaseste vinovatul dar se constata falsul sau gresala neintentionata a celui a gresit si apoi urmeaza actiunea civila la care faci referire.
De obicei cand se constata culpa OCPI  nu se poate gasi persoana vinovata se lasa cu cate o amenda ad-tiva pentru director si ing. sef.

Modificat de bad wolf (21-01-2012 20:18:44)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Si daca OCPI mi-a furnizat legal o lista de parcelare incompleta si a avizat lucrarea, iar ulterior se constata ca acolo mai e o parcela, e caz de penal sau civil?

Anton Pann

Definitie - proces penal : Are ca scop constatarea la timp si in mod complet a faptelor care constituie infractiuni, astfel ca orice persoana care a savarsit o infractiune sa fie pedepsita potrivit vinovatiei sale si nici o persoana nevinovata sa nu fie trasa la raspundere penala.
      Procesul penal trebuie sa contribuie la apararea ordinii de drept, la apararea persoanei, a drepturilor si libertatilor acesteia, la prevenirea infractiunilor, precum si la educarea cetatenilor in spiritul respectarii legilor.
      Procesul penal se desfasoara atat in cursul urmaririi penale cat si in cursul judecatii, potrivit dispozitiilor prevazute de lege. Actele necesare desfasurarii procesului penal se indeplinesc din oficiu, afara de cazul cand prin lege se dispune altfel.
       In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului.
Parerea mea este urmatoarea :
Cu procesul penal nu se rezolva problema. Doar se pedepseste vinovatul - cu conditia sa nu fie o ... comisie, care n-o sa fie fie pedepsita aproape sigur. Daca vrei sa rezolvi problema, trebuie actiune civila .

Modificat de Anton Pann (21-01-2012 15:15:21)

John Doe

Intrebam asta ca sa stiu cam la ce ma pot astepta daca se va intâmpla asa ceva, n-am de gand sa corectez bazele de date ale OCPI-ului...
Mersi pentru raspunsuri.

Modificat de John Doe (21-01-2012 16:22:03)

bad wolf

#9
Citat din: Anton PannDefinitie - proces penal : Are ca scop constatarea la timp si in mod complet a faptelor care constituie infractiuni, astfel ca orice persoana care a savarsit o infractiune sa fie pedepsita potrivit vinovatiei sale si nici o persoana nevinovata sa nu fie trasa la raspundere penala.
      Procesul penal trebuie sa contribuie la apararea ordinii de drept, la apararea persoanei, a drepturilor si libertatilor acesteia, la prevenirea infractiunilor, precum si la educarea cetatenilor in spiritul respectarii legilor.
      Procesul penal se desfasoara atat in cursul urmaririi penale cat si in cursul judecatii, potrivit dispozitiilor prevazute de lege. Actele necesare desfasurarii procesului penal se indeplinesc din oficiu, afara de cazul cand prin lege se dispune altfel.
       In desfasurarea procesului penal trebuie sa se asigure aflarea adevarului cu privire la faptele si imprejurarile cauzei, precum si cu privire la persoana faptuitorului.
Parerea mea este urmatoarea :
Cu procesul penal nu se rezolva problema. Doar se pedepseste vinovatul - cu conditia sa nu fie o ... comisie, care n-o sa fie fie pedepsita aproape sigur. Daca vrei sa rezolvi problema, trebuie actiune civila .

Tot ce spui despre penal este adevarat, dar nu poti merge in civil pentru anulareare unui T.P. modigicat(falsifica) daca unei ,mai intai constatata prin cercetare penal(care nu se face la tribunal) chiar daca nu se descopevinovatul si se da un NUP.
Daca este vinovata o comisie intotdeuna se pedepseste seful.

Modificat de bad wolf (21-01-2012 20:18:13)
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Mai am o intrebare, nu mai deschid un topic nou: am nevoie de procesele verbale de punere in posesie pe o tarla, Primaria e obligata sa mi le dea daca trebuie sa fac o parcelare? sunt informatii publice sau nu? E vorba de jud. Arad.

severcoman

#11
Citat din: John DoeMai am o intrebare, nu mai deschid un topic nou: am nevoie de procesele verbale de punere in posesie pe o tarla, Primaria e obligata sa mi le dea daca trebuie sa fac o parcelare? sunt informatii publice sau nu? E vorba de jud. Arad.

da; insa unii interpreteaza ca s-ar incalca lg. pt protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor.

John Doe

Si in ce lege sau regulament scrie concret ca trebuie sa mi le dea?

severcoman


John Doe

Mersi pentru raspunsul foarte criptic, din pacate l-am descifrat si asa este, acolo scrie exact ce cautam.