Titluri de proprietate

Creat de John Doe, Ian 20, 2012, 11:06 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

#15
Citat din: John DoeMersi pentru raspunsul foarte criptic, din pacate l-am descifrat si asa este, acolo scrie exact ce cautam.

ca sa nu mai vorbim ca oficiile stiu asta (si spun ca dimpotriva, nu ar fi publice!)
mai detaliat, sunt de folos si urmatoarele :
1. bilanturile contabile,
2. harti
3. doc. actualizare cadastru
4. registre introd cad.
5. planuri cad.
6. cadastrul calitativ-reg., pl.
7. lucr. cartare sol
8. studii topo
9. plan topo
10. lucr. ref. si intret RG si de triang.
11. lucr modernizare ret. referinta
12. trapeze suport nedef.
13. l. actualiz. si moderniz prod carto
14. date grafice digitale
15. foi plan cu curbe de nivel
16. astraloane
17. fotograme
18. inv. coord.
19. lucrari Lg. 18/91, Lg. 1/2000: anexe, planuri parcelare, si PROCESE VERBALE DE PUNERE IN POSESIE (oare celelalte legi ff or fi ? - desigur > >>)
20. receptii studii topo pt ob investitii
21. receptii doc. thpt HG 834/1991
22. receptii si doc th in vederea inscrierii cu caracter nedefinitiv in CF
23. avize pentru executia planurilor topografice
24. receptii topo si doc P.U.D., P.U.Z., P.U.G.
25. avize, aprobari, si doc scoatere circ agricol
26. inventarierea terenurilor aprt. soc com agricole cu capital de stat
27. receptia si evidenta lucrarilor de specialitate intocmite de pf si pj
28. evidenta petitiilor si reclamatiilor
29. evidenta pf si pj
30. CF, pentr consultare si informare,
31. registrele si opisurile de transcriptiuni si inscriptiuni

severcoman

adaugati si anexele la lg 165/2013, is publice!
(oficiile spun ca nu; John, cine crezi ca are dreptate?)

Modificat de severcoman (28-10-2015 19:01:38)

John Doe

Conteaza cine câstiga, nu cine are dreptate...

severcoman

#18
CitatConteaza cine câstiga, nu cine are dreptate...

de retinut!
*(ai zice ca unele institutii/instante/etc chiar tin cont de aceasta parere, si asta pentru ca tot oameni sunt.)

Modificat de severcoman (30-10-2015 08:04:35)

severcoman

#19
Citat din: John DoeConteaza cine câstiga, nu cine are dreptate...

revenind : ne asteptam sa ne spui cum a fost, ti le-au dat ori nu ?
cum le-ai cerut ? ai dat la pace sau a fost resboiu' ?...

John Doe

Am facut cerere inregistrata in scris acum 60 de zile, nu am primit raspuns. Pot merge in contencios administrativ ca sa obtin procesele-verbale, dar daca va trebui sa fac la fel pentru fiecare plan parcelar devine imposibil.
Legislatia actuala prevede masuri de constrangere doar asupra autorizatilor, ceilalti participanti la crearea sistemului de cadastru sunt scutiti.
Sa speram ca va merge mai bine cu hei-rup la cadastrul general, am auzit de niste zone unde s-a facut cadastru cu seriozitate - dar sunt doar zvonuri deocamdata.

severcoman

#21
Citat din: John DoeAm facut cerere inregistrata in scris acum 60 de zile, nu am primit raspuns. Pot merge in contencios administrativ ca sa obtin procesele-verbale, dar daca va trebui sa fac la fel pentru fiecare plan parcelar devine imposibil.
Legislatia actuala prevede masuri de constrangere doar asupra autorizatilor, ceilalti participanti la crearea sistemului de cadastru sunt scutiti...

poate ca i-ai rugat prea frumos, ori poate le-ai cerut fara sa le spui o poveste....
*(bineinteles ca nu vor da din prima, eu am facut mai  multe/foarte multe/extraordinar de multe! cereri ca sa obtin ceva.)

https://www.youtube.com/watch?v=0vVpsJnbq3A

severcoman

#22
Citat din: John DoeAm facut cerere inregistrata in scris acum 60 de zile, nu am primit raspuns. Pot merge in contencios administrativ ca sa obtin procesele-verbale, dar daca va trebui sa fac la fel pentru fiecare plan parcelar devine imposibil...

renuntand ai creat un precedent: uite dom'le ca se poate sa nu le dam, asa vom face cu toti care vor veni...
(era sa pun un model, dar mai bine ma abtin!)

chireacristina

buna ziua.mama a cumparat un teren si nu a fost atenta la acte.erau si 2casute pe teren care in 2-3luni s-au daramat ca nu erau bune infine.la momentul acela cand a cumparat a chemat un evaluator,care ia facut un dosar cu terenu casile ca sa nu plateasca mult la notar.bun.la evaluator are 231mp din care casile aveau una 87mp si alta 24mp,in actele de la notar 48mp aferenti.la cartea funciara tot 48mp parca.acum a chemat topograful a masurat si sunt 383mp.si nimeni nu stie cum sa rezolve problema.as ruga si eu un topograf care stie legile sa-mi raspunda si mie .multumesc

Ionica34

#24
Citat din: John DoeMersi pentru raspunsul foarte criptic, din pacate l-am descifrat si asa este, acolo scrie exact ce cautam.
John, m-am uitat si eu peste articolul 12 din legea 18/1991 republicata in 1998, dar nu am gasit nimic care sa ma lase sa cred ca aceste informatii sunt publice.
Poti fi mai exact?

John Doe


                  Ionica34: Trebuie sa cauti variant actualizata in 2007, la care s-a adaugat un paragraf:

"(4) Actele care au stat la baza constituirii sau reconstituirii dreptului de proprietate reprezinta informatii de interes public si sunt deschise liberului acces al cetatenilor. Asigurarea accesului la aceste informatii de interes public se face in conditiile si potrivit procedurii prevazute de Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public. "