expertiza judiciara dupa noul regulament

Creat de delo, Noi 23, 2011, 03:23 PM

« precedentul - următorul »

delo

Este cineva care a depus o expertiza judiciara dupa noul regulament?
Avem o expertiza judiciara unde se cere ,rectificare suprafata a 4 C.F.-uri,dezmembrare 2 dintre ele,si la final unificare lor dupa cum li se va atribui proprietarilor.
Deci dupa noul regulament trebuie G.P. (care nu m-au lamurit tipul operatiuni pe care sa il leg) mi-au spus sa revin luni cu dosarul la ei sa imi explice ca ii "foarte simplu" asa mi-au spus prin telefon)
sunt trei operatiuni:rectificare ,dezmembrare si unificare( ar fi culmea sa fac 4 G.P. pt rectificare,1 pt demebrare si 1 pt.unificare)asa ar fi dat de inteles cei de la OCPI,
sau sa le depun pe operatiunea prima inscriere dar nici asta nu stiau .....ca si la intabularea lucrarilor extarajudiciare  unde sunt mai multe operatiuni G.P. (ii pe rima inscriere)dar acolo ii alta mancare de peste
Nu sunt expert judiciar doar contribui la efectuarea lor ,sunt expert topograf.

bad wolf

#1
Citat din: deloEste cineva care a depus o expertiza judiciara dupa noul regulament?
Avem o expertiza judiciara unde se cere ,rectificare suprafata a 4 C.F.-uri,dezmembrare 2 dintre ele,si la final unificare lor dupa cum li se va atribui proprietarilor.
Deci dupa noul regulament trebuie G.P. (care nu m-au lamurit tipul operatiuni pe care sa il leg) mi-au spus sa revin luni cu dosarul la ei sa imi explice ca ii "foarte simplu" asa mi-au spus prin telefon)
sunt trei operatiuni:rectificare ,dezmembrare si unificare( ar fi culmea sa fac 4 G.P. pt rectificare,1 pt demebrare si 1 pt.unificare)asa ar fi dat de inteles cei de la OCPI,
sau sa le depun pe operatiunea prima inscriere dar nici asta nu stiau .....ca si la intabularea lucrarilor extarajudiciare  unde sunt mai multe operatiuni G.P. (ii pe rima inscriere)dar acolo ii alta mancare de peste
Nu sunt expert judiciar doar contribui la efectuarea lor ,sunt expert topograf.

EXPLICA-MI SI MIE CE INTELEGI PRIN EXPERT TOPOGRAF , DACA NU ESTI EXPERT JUDICIAR IN TOPOGRAFIE  , GEODEZIE SI CADASTRU ?

NU EXISTA UN NOU REGULAMENT PENTRU EFECTUAREA EXPERTIZELOR TOPOGRAFICE JUDICIARE.
OPERATIUNILE LA CARE TE REFERI TU SUNT LUCRARI DE CADASTRU CONF. ORD. 634 CU MODIFICARILE ULTERIOARE.
ASA ZISUL REGULAMENT DE AVIZARE A EXPERTIZELOR DE CATRE OCPI AR TREBUI SA INTRE IN VIGOARE PE 11.01. 2012, DAR DUPA TOATE PROBABILITATILE VA FI SUSPENDATA  APLICAREA ACEASTUIA SI APOI VA FI REVOCAT DIN MOTIVE DE NECONSTITUTONALITATE.
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo

Sunt ing.topograf autorizat de cadastru,nu sunt si judiciar,nu am dreptul sa execut expertize judiciare.
Intradevar doar din 2012 intra in vigoare obligatoriu pt toate expertizele,dar cei de la cadastru au spus ca si acum pot fi depuse dupa acel regulament de avizare.

Modificat de delo (23-11-2011 14:20:07)

delo

In regulament de avizare a expertizelor,spune sa se intocmeasca G.P.
Se poate merge si cu extrajudiciara dar taxa este mare si termen mai lung.
La exp. judiciare este fara taxa si termen de 10 zile.

bad wolf

#4
Citat din: deloSunt ing.topograf autorizat de cadastru,nu sunt si judiciar,nu am dreptul sa execut expertize judiciare.
Intradevar doar din 2012 intra in vigoare obligatoriu pt toate expertizele,dar cei de la cadastru au spus ca si acum pot fi depuse dupa acel regulament de avizare.

Ca persoana fizica autorizata de OCPI/ANCPI nu ai dreptul sa faca expertize extrajudiciare.
Expertizele extrajudiciare se fsc de catre experti extrajudiciari(dar nu pentru instante).
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo

Nu stiu cum este sistemul in alte judete,dar ca persoana fizica autorizata de OCPI/ANCPI ,am facut expertize extrajudijiare multe,depinde si de judecatori uni accepta extrajudiciare care pot fi facute de noi,iar alti accepta judiciare facute de experti lor care se afla pe lista.Lucrarea noastra nu o facem la cererea instantei,o facem pentru prorietar care apoi avocatul o depune la dosar.

dora3mira

Pentru delo,
Fii cu bagare de seama, conform legislatiei in vigoare - ORICE EXPERTIZA JUDICIARA SAU EXTRAJUDICIARA VA FI EFECTUATA, SEMNATA SI ISI VA ASUMA RESPONSABILITATEA PENTRU EA - NUMAI UN EXPERT TEHNIC JUDICIAR
Nu te juca pe langa litera legii !
Implicatiile sunt cu urmari deosebit de grave, o persoana neautorizata si neacceptata de instanta poate ajunge cu dosar penal extrem de usor.
Mai bine cauta un expert judiciar si explica-i situatia ivita.
Inca ceva : expertizele judiciare sunt ORDONATE de instanta - si nici o documentatie nu poate purta acest nume de EXPERTIZA JUDICIARA - decat insotita de numirea trimisa prin corespondenta cu confirmare de primire - de catre instanta.

delo

Eu lucrez cu un expert judiciar,eu nu intocmesc expertize judiciare, doar il ajut la partea tehnica
Iar la cele extrajudiciare nu stiu ce sa spun,de ani de zile sunt facute de ing.autorizai de cadastru fara a fi si autorizati de Ministeru justitiei sa intocmeasca si expertize judiciare.

ORDONANTA nr. 2 din 21 ianuarie 2000
Calitatea de expert tehnic extrajudiciar


Art. 26. - Calitatea de expert tehnic extrajudiciar se dobandeste pe baza de examen, care are scopul de a verifica pregatirea de specialitate, nivelul cunoasterii actelor normative referitoare la specialitatea respectiva, precum si a prezentei ordonante de catre candidati.


Art. 27. - Organizarea examenului in vederea atribuirii calitatii de expert tehnic extrajudiciar si eliberarea legitimatiei de expert tehnic extrajudiciar revin ministerelor si altor institutii centrale, fiecare in domeniul sau de specialitate, stabilit conform legii.


Art. 28. –

    (1) Examenul de expert tehnic extrajudiciar se organizeaza si se desfasoara potrivit regulamentului elaborat de ministerele si de institutiile centrale abilitate.

    (2) Regulamentul prevazut la alin. (1) va fi elaborat in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei ordonante si va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.


Art. 29. –

    (1) Dobandeste calitatea de expert tehnic extrajudiciar persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 10 alin. (1) si la art. 14 si care a promovat examenul organizat potrivit art. 27 si 28. Conditia minima de stagiu in specialitate, prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. d), poate fi majorata prin regulamentul elaborat potrivit art. 28 alin. (2).

    (2) Calitatea de expert tehnic extrajudiciar si specialitatea se dovedesc cu legitimatia de expert eliberata de ministerul sau de institutia centrala abilitata sa organizeze examenul de expert tehnic extrajudiciar, in conditiile stabilite de prezenta ordonanta.


Sectiunea a II-a

Efectuarea expertizei tehnice extrajudiciare


Art. 30. –

    (1) Expertul tehnic judiciar poate efectua si expertize tehnice extrajudiciare, la solicitarea persoanelor fizice si juridice.

    (2) Expertul tehnic extrajudiciar poate efectua numai expertize tehnice extrajudiciare in specialitatea pentru care a fost atestat, la solicitarea persoanelor fizice si juridice.

AICI SCRIE MAI MULTE DESPRE ASTA ....

bad wolf

#8
Citat din: deloEu lucrez cu un expert judiciar,eu nu intocmesc expertize judiciare, doar il ajut la partea tehnica
Iar la cele extrajudiciare nu stiu ce sa spun,de ani de zile sunt facute de ing.autorizai de cadastru fara a fi si autorizati de Ministeru justitiei sa intocmeasca si expertize judiciare.

ORDONANTA nr. 2 din 21 ianuarie 2000
Calitatea de expert tehnic extrajudiciar


Art. 26. - Calitatea de expert tehnic extrajudiciar se dobandeste pe baza de examen, care are scopul de a verifica pregatirea de specialitate, nivelul cunoasterii actelor normative referitoare la specialitatea respectiva, precum si a prezentei ordonante de catre candidati.


Art. 27. - Organizarea examenului in vederea atribuirii calitatii de expert tehnic extrajudiciar si eliberarea legitimatiei de expert tehnic extrajudiciar revin ministerelor si altor institutii centrale, fiecare in domeniul sau de specialitate, stabilit conform legii.


Art. 28. –

    (1) Examenul de expert tehnic extrajudiciar se organizeaza si se desfasoara potrivit regulamentului elaborat de ministerele si de institutiile centrale abilitate.

    (2) Regulamentul prevazut la alin. (1) va fi elaborat in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei ordonante si va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.


Art. 29. –

    (1) Dobandeste calitatea de expert tehnic extrajudiciar persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 10 alin. (1) si la art. 14 si care a promovat examenul organizat potrivit art. 27 si 28. Conditia minima de stagiu in specialitate, prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. d), poate fi majorata prin regulamentul elaborat potrivit art. 28 alin. (2).

    (2) Calitatea de expert tehnic extrajudiciar si specialitatea se dovedesc cu legitimatia de expert eliberata de ministerul sau de institutia centrala abilitata sa organizeze examenul de expert tehnic extrajudiciar, in conditiile stabilite de prezenta ordonanta.


Sectiunea a II-a

Efectuarea expertizei tehnice extrajudiciare


Art. 30. –

    (1) Expertul tehnic judiciar poate efectua si expertize tehnice extrajudiciare, la solicitarea persoanelor fizice si juridice.

    (2) Expertul tehnic extrajudiciar poate efectua numai expertize tehnice extrajudiciare in specialitatea pentru care a fost atestat, la solicitarea persoanelor fizice si juridice.

AICI SCRIE MAI MULTE DESPRE ASTA ....
Exact este ceva ce n-ai inteles din ce a spus dora3mira?
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo

Am inteles ,va multumesc pt raspunsuri, :hi:

bcc64

Dupa contestarea unei expertize s-a trecut conform hotararei instantei la efectuarea unei noi expertize.S-a facut deplasarea la sediul primariei si dupa aceea s-a facut deplasarea la teren unde expertul a devenit in prezenta mai multor cetateni foarte partinitor cu partea adversa.
Intrebarile mele sunt :
-daca ar fi trebuit sa se incheie un proces verbal in care sa se mentioneze intrebarile expertului, raspunsurile si obiectiunile celor doua parti ?
-exista un cod de conduita in care sunt specificate obligatiile si drepturile expertului?-unde pot sa-l gasesc?
-are dreptul sa se antepronunte vis a vis de actele emise de cartre 2 institutii(primarii)?
 VA MULTUMESC.

bad wolf

#11
Citat din: bcc64Dupa contestarea unei expertize s-a trecut conform hotararei instantei la efectuarea unei noi expertize.S-a facut deplasarea la sediul primariei si dupa aceea s-a facut deplasarea la teren unde expertul a devenit in prezenta mai multor cetateni foarte partinitor cu partea adversa.
Intrebarile mele sunt :
-daca ar fi trebuit sa se incheie un proces verbal in care sa se mentioneze intrebarile expertului, raspunsurile si obiectiunile celor doua parti ?
-exista un cod de conduita in care sunt specificate obligatiile si drepturile expertului?-unde pot sa-l gasesc?
-are dreptul sa se antepronunte vis a vis de actele emise de cartre 2 institutii(primarii)?
 VA MULTUMESC.
Expertul nu poate fi partinitor cu niciuna dintre parti, el are obligatia sa faca constatarile conform obiectivelor aprobate de instanta si numai dupa actele din dosar si nu dupa dorintele partilor.
Expertul nu este obligat sa incheie un proces verbal la fata locului, dar uneori este indicat sa facu proces verbal cand partile refuza sa colaboreze cu expertul
-isi isi noteaza raspunsurile partilor si va tine seama de ele in elaborara Raportului .
-partile pot depune obiectiuni numai in instanta, dupa depunerea raportului,iar expertul este obligat sa raspunda.
Experul se supune prevederilor legale din Ordonanta de Guvern nr. 2 /2000 cu toate modificarile ulterioare , cat si CPP, CPC Cp Si CC.

Expertul nu are voie sa se autopronunte ,si sa dea solutii .
Sper sa gasesc cararea corecta !

sty24

am depus o expertiza judiciara inainte de a intra in vigoare regulamentul de avizare al expertizelor judiciare. instanta a trimis dosarul la OCPI si binenteles, i s-a dat respingere pt ca nu era intocmit conform regulamentului. am scris la instanta si am explicat ca era un regulament in vigoare, iar acum instanta imi trimite adresa ca s-a stabilit trimiterea spre avizare invocand Ordinul 108/2010. ce as putea raspunde instantei? nu de alta dar sunt 7 parcele in jurul unei localitati si trebuie sa refac masuratorile

bad wolf

#13
Citat din: sty24am depus o expertiza judiciara inainte de a intra in vigoare regulamentul de avizare al expertizelor judiciare. instanta a trimis dosarul la OCPI si binenteles, i s-a dat respingere pt ca nu era intocmit conform regulamentului. am scris la instanta si am explicat ca era un regulament in vigoare, iar acum instanta imi trimite adresa ca s-a stabilit trimiterea spre avizare invocand Ordinul 108/2010. ce as putea raspunde instantei? nu de alta dar sunt 7 parcele in jurul unei localitati si trebuie sa refac masuratorile

Nu esti obligat sa ceri avizarea de catre oCPI daca asa-zis-ul regulament nu intrase in vigoare(11.01.2012).Dar daca Instnta iti solicita printr-o alta adresa sa refaci expertiza pentru a fi avizata de oCPI, soliciti un onorariu corespunzator in caz contrar refuzi , pentru ca orice cere ulterioara facuta de instnta , care este un nou obiectiv, inseamana alta expertiza.Deci se plateste.
Sper sa gasesc cararea corecta !

sty24

stie cineva daca expertiza judiciara este confidentiala? si daca da unde se specifica?