expertiza judiciara dupa noul regulament

Creat de delo, Noi 23, 2011, 03:23 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: sty24stie cineva daca expertiza judiciara este confidentiala? si daca da unde se specifica?

Da! Prin analogie cu prevedirele din codurile de procedura in legatura cu rectriictiile impuse judecatorilor, procurorilor, grefierilo si avocatilor.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea

pana la urma , instanta trimite expertiza la OCPI pt avizare?

Anton Pann

#17
Citat din: sty24am depus o expertiza judiciara inainte de a intra in vigoare regulamentul de avizare al expertizelor judiciare. instanta a trimis dosarul la OCPI si binenteles, i s-a dat respingere pt ca nu era intocmit conform regulamentului. am scris la instanta si am explicat ca era un regulament in vigoare, iar acum instanta imi trimite adresa ca s-a stabilit trimiterea spre avizare invocand Ordinul 108/2010. ce as putea raspunde instantei? nu de alta dar sunt 7 parcele in jurul unei localitati si trebuie sa refac masuratorile
Avem si noi o situatie identica cu o contraexpertiza. Am depus la dosar o adresa in care am aratat ca pana la data depunerii raportului instanta nu a solicitat si nu a dispus avizarea la OCPI , iar pentru avizarea dispusa dupa ce a fost predat raportul initial se impune o noua expertiza . Intamplarea face ca este printre ultimile care le-am facut in local, deci va trebui sa mai masuram odata .
Instanta nu poate trimite expertiza la avizat , acest lucru trebuie sa-l faca expertii inainte de a se depune la instanta raportul.
Mai am un caz asemanator, am predat o scoatere a unei uscatorii din bunurile comune, iar avocatul nu a vrut sa primeasca raportul desi nu se ceruse avizarea la OCPI . Am o problema cu CP ul, ca cel pentru avizare expertize nu are flux de reapartamentare , si trebuie sa vad cum o inregistrez.

Modificat de Anton Pann (27-03-2012 22:41:24)

delo

De cand a intrat regulamentul de avizare a expertizelor judiciare,instanta nu il aplica ,mai sunt expertize unde uni judecatori cer avizarea ,dar acestia cereau si inainte de regulament....,daca instanta nu cere avizarea in obiectivele cerute atunci nu vad motivul avizari,iar daca expertiza este extrajudiciara ceruta de avocat sau proprietar atunci este obligatoriu sa fie evizata....si cu generarea C.P. sunt probleme si la restu....,daca nu merge pe fluxul de expertize,incearca pe cel de apartamentare ...si te duci la cadastru sa spuna el cum sa faci daca nu accepta....ce ei stiu tot :uimit:

Anton Pann


bad wolf

#20
Citat din: deloDe cand a intrat regulamentul de avizare a expertizelor judiciare,instanta nu il aplica ,mai sunt expertize unde uni judecatori cer avizarea ,dar acestia cereau si inainte de regulament....,daca instanta nu cere avizarea in obiectivele cerute atunci nu vad motivul avizari,iar daca expertiza este extrajudiciara ceruta de avocat sau proprietar atunci este obligatoriu sa fie evizata....si cu generarea C.P. sunt probleme si la restu....,daca nu merge pe fluxul de expertize,incearca pe cel de apartamentare ...si te duci la cadastru sa spuna el cum sa faci daca nu accepta....ce ei stiu tot :uimit:

Aici faci niste confuzii:-
-Asa-zis-ul regulament ,nu este obligatoriu ci la altitudinea instantei daca solicita sau nu avizare.
-avizarea nu poate fi ceruta de altcineav(partile in proces , avocatii, procurorii).Doar judecatorul care conduce completul!
-expertizele extrajudicianere nu se avizeaza. Nu exista baza legala pentru avizare.
-avizarile care erau solicitate anterior pentru stabilirea valorii de impozitare(in cazul uzucapiunilor, revendicarilor, confectionare act de proprietate) este caduca pentru ca noi nu mai avem dreptul sa evqaluam terenuri. Deci nici in acest caz nu semai poate solicita avizare expertizei judiciare de care ocpi.
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo

Acum nu stiu cum se procedeaza in alte judete....la deschiderea unui proces de exemplu pt uzucapiune unde nu sunt litigi instanta accepta expertize extrajudiciare(obligatoriu avizate de cadastru) care pot fi executate de experti judiciari care au categoria B de la O.C.P.I. sau de topograf care au cat.B.Nu stiu ce baza legala exista sau nu ,la noi asa se procedeaza....
Avizarea de la O.C.P.I. nu se cere doar pt stabilirea valorii de impozitare,se cere pt verificarea tehnica a lucrari executate de expert.
Inainte se avizau expertize judiciare de catre O.C.P.I. dar trebuia sa fie si stapila lor pe planuri,adica stampila cu cat.B.
Eu sunt sigur ca procedurile difera de regiuni.

bad wolf

Procedurile poate difera, dar legile sunt aceleasi si ar trebui respectate .
Sper sa gasesc cararea corecta !

cip_mancip

fac parte dintr-o comisie de 3 experti numiti de catre instanta,
 n-am mai avut o situatie asemanatoare,
imi puteti spune mai multe detalii, cum se procedeaza?
multumesc.

Modificat de cip_mancip (07-06-2012 14:55:42)

bad wolf

#24
Citat din: cip_mancipfac parte dintr-o comisie de 3 experti numiti de catre instanta,
 n-am mai avut o situatie asemanatoare,
imi puteti spune mai multe detalii, cum se procedeaza?
multumesc.

La fel ca la orice expertiza.Doar ca se depune un singur Raport si tri deconturi.
Daca unul dintre experti are alta parere nu semneaza Raportul si isi depune un Raport cu propriul punct de vedere.
Atentie! Nu are dretul sa faca obiectiuni la celalat rapot ci sa-si faca propriul rapor chiar daca are concluzii tiferite, dar pe care le poate sustine.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira


                  Cip !
Tu esti numit sau esti consilier?
Ca nu stiu din ce punct de vedere sa te sfatuim ...
Incerc ambele variante.
Ca expert numit - vei masura, vei intocmi Raportul vei da colegilor consilieri sa-l citeasca - daca vor fi de acord cu ceea ce scrie in Raport vor semna si ei inainte de depunere, daca nu, vei face specificatia in dreptul numelor lor - cu specificatii - si ei vor depune la un termen ulterior un coraport.
Ca expert consilier - vei astepta sa fii incuviintat de instanta, vei incheia contract de prestari servicii cu partea dupa ce negociezi cat va fi consilierea ta, vei participa la masuratoare dar fara a impiedica expertul numit, eventual rugandu-l sa-ti comunice masuratoarea bruta ( aici tine de gradul de colaborare intre colegi).
Consilierul are obligatia de a-si indruma clientul ce acte i-ar fi favorabile sa le obtina si sa le depuna, sa-i explice acestuia ce anume este corect conform temei legal - si nu sa-i cante in struna ca sa-si justifice banii !
Daca Raportul intocmit de expertul numit de instanta nu are precizate acele detalii imperios necesare pentru ca judecatorul sa-si poata face o parere corecta asupra situatiei, expertul consilier va aduce precizarile conform temei legal intr-un co-raport de expertiza in care se va putea folosi de orice act care exista anterior la dosar dar si de acte noi - despre care are obligatia sa faca precizarea ca le-a primit de la parte ulterior realizarii raportului de catre expertul numit ( aratand in acest fel ca expertul numit nu are nici o vina ca nu le-a utilizat )
Codul deontologic arata clar faptul ca trebuie sa ne respectam colegii de breasla deci nu va lasati purtati de val nici macar atunci cand un alt coleg reactioneaza nefiresc. Respectul pe care il veti impune celor din breasla este direct proportional cu respectul fata de colegii de breasla. Fie ei experti sau persoane fizice autorizate.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

bad wolf


                  Dora . cred ca nu ai inteles. el face parte din trei experti numiti(expertizele cu tri experti), si i-am dat toate explicatiile.Expertiza se face  de toti tri in acelasi timp, se face un Rapot , care se semneaza de toti(daca nu sunt pareri contrare), in cazul in care un expert nu este de acor cu concluziile celor doi coleci ,isi face un rapor in care isi expune punctul de vedere.
Deci nu e vorba de expert asistent(consilier).Acesta are olte obligatii si nu are costrangerile expertului numit(ex. poate nu poate da cu subsemnatul pe la parchet).


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianmonea


                  Cip, tu esti expert?Daca da de cand?


               

cip_mancip


                  deci fac parte dintr-o comisie de 3 experti numiti de catre instanta, a inteles bine bad wolf. (masuratorile le v-om face impreuna, acu sa vedem cine o sa mearga cu prisma http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> cred ca eu, ca sunt cel mai mic http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> )
(ptr. adrianmonea, da din feb. 2011)

Modificat de cip_mancip (08-06-2012 12:26:36)



               

bad wolf


                  
cip_mancip a scris:

deci fac parte dintr-o comisie de 3 experti numiti de catre instanta, a inteles bine bad wolf. (masuratorile le v-om face impreuna, acu sa vedem cine o sa mearga cu prisma http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> cred ca eu, ca sunt cel mai mic http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> )
(ptr. adrianmonea, da din feb. 2011)



Probabil !
Dar foarte mare atentie sa nu va contraziceti in teren in fata justitiabilor si sa nu dati solutii.
Discutiile (eventuale)contradictorii , intre voi le veti avea la birou cu ocazia prelucrarii datelor si intocmirii raportului. Daca nu cadeti pe aceleasi solutii asa cum am mai spus va faceti rapoarte separate.
Inca ceva; Nu incercati sa faceti, in teren , si treaba executorului judecatoresc. Cred ca ati inteles ce am dorit sa va comunic prin aceasta!!!
Mult Succes!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !