o idee

Creat de dtoni, Mai 04, 2011, 03:18 PM

« precedentul - următorul »

dtoni

O idee probabil stupida....
Daca oficiu de cadastru sa unit cu CF si a deveneit ANCPI
noi topografii de ce nu ne putem afilia la uniunea notarilor? sa adoptam celesasi reaguli( in limita meseriei) ca si ei??????????? :hi:

Ionica34

eee, ce vise frumoase!!!
Sa ne anunti si pe noi cand te trezesti.
Glumesc, ar fi frumos, dar stii cum e ce e frumos nu e ptr noi.

dtoni

:rotfl:  corect trebuia sa ma fac notar...
nu cred ca vreau sa ma trezesc e bine asa vizand...
ar trebuii totusi incercat.....

John Doe

Nu cunosc nici un notar care sa vrea sa se faca topograf... invers poate ca merge !

AlexGIS

Uniunea notarilor este in stransa legatura cu birourile de carte funciara din OCPI-uri. Autorizatii executa, registratorii inscriu iar notarii tranzactioneaza. Asa functioneaza sistemul. In tarile dezvoltate executantii nu mai fac parte din ecuatie iar birourile de CF au fuzionat complet cu cele notariale. Adica notarul are si atributii de registrator.
Topograful este doar un accesoriu in cadastru, prin prisma cunostintelor juridice pe care le poseda dar si prin faptul ca el participa doar cu tehnica la intocmirea documentatiilor, decizia finala de inscriere in CF apartinand unui registrator si nu unui tehnician/inginer.
Odata cu executarea cadastrului general pe tara, care se va efectua in 200 de ani de acum incolo :), tehnicianul/inginerul va face lucrari despre care a invatat in scoala (cum ar fi cele de topografie inginereasca si batimetrie :rotfl: ) si nu va mai pierde timpul descurcand itele incurcate din cadastru.

dtoni

Doamne ajuta, eu am o vaga impresie ca nu voi traii 200 de ani :rotfl:

Mit

... si uite-asa, broastele testoase din Galapagos vor trai si vor vedea gata cadastrul din Ramania.  :uimit:

dora3mira

Notarii au inteles foarte repede ca daca sunt uniti - in scurt timp vor reusi sa obtina avantaje pentru intreagul grup -
Topografii , in functie de felul in care isi exercita profesia - sunt adesea prea  orgoliosi,  - si extrem de rar au puterea de a recunoaste ca meseria pe care o practica reuseste sa aiba o finalitate de succes numai daca exista ajutor si o buna comunicare cu cei ce-i sunt colegi de breasla.
Invatam in schimb repede -...insa tine de felul in care vom sti sa promovam interesele breslei sau pe cele personale !
Inainte de a ne dori o alta forma de organizare intr-o asociatie profesionala, avem de invatat sa comunicam, sa ridicam standardul de executare a lucrarilor, sa asezam in climat de firesc lucrurile de minim bun simt.
PS : N-am auzit niciodata nimic de rau spus de un notar , despre un alt notar!

Mit

Da, Dora,
Dar un notar nu depinde cu lucrarea ce-o executa de un alt notar; noi insa depindem unii de altii, si de regula aia buni de aia prosti. :nod:

advex


John Doe

De vorbit pe fata nici eu n-am auzit, dar de lupte intestine aprige da. Fiindca oamenii aia stiu una si buna: brânza e pe bani. Noi, printre altele, ce-am facut? In afara de bun simt si "bine ati venit" ? Si acuma dau peste unul autorizat care nu stie ce e sinusul... treaba e asta?

Marian

Trebuia sa-i spui ca sinusul e ala care se infunda in nas cind raceste!!

John Doe

Nu mi-a venit ideea asta atunci, mi se blocase creierul.

doara.florin

@John Doe Mi-ai citit semnatura de pe forum? :D

dora3mira

doara.florin
Nu-ti dori prea aprig si nu face eforturi in directia asta ca s-ar putea implini .
Notarii au avut zile de glorie - pe ceea ce a reusit organizatia lor ne zbatem sa ajungem a face si noi - macar de-am reusi jumate si tot succes ar fi ! Ideea este ca acum s-au trezit cu sedii, cu angajati , au cam uitat ce faceau la inceput cu efort si au devenit atat de comozi ca uita cum si ce fel e de facut, ca atare au devenit dependenti 100% de angajatii pe care ii au.
Si stii ceva doara.florin ? Ma indoiesc tare, dar tare mult ca vei reusi sa ramai in birou si sa porti discutii interminabile cu diferiti clienti pentru ....diverse - si nu ai tanji si dupa niste teren la Cucuiata din deal unde iti bate vantu-n par si canta mierlele prin copaci !
Mai gandeste-te la semnatura aia .... pe bune!
Ca daca-mi spui ca te-ai facut ce esti pentru bani - o sa-ti spun - Mai Florinache , tu chiar crezi ca ma cheama Mutu?