Prima inregistrare multipla plan parcelar

Creat de advex, Apr 12, 2011, 10:57 PM

« precedentul - următorul »

advex


kod

asa, mai lipseste popcorn-ul si ...ochelarii 3D !
...dar tare mi teama ca actorii vom fi tot noi :hi:

John Doe

Foarte tare. Nu ne dau si noua desktopul ala cu maimute? e misto. Aia ca nu se poate conecta la server o stim deja, de cand cu actualizarea CP, nu mai era nevoie sa ne arate si ei.

kod

dupa ce vad la "asta" pe desktop imi dau seama ca ii un "soarec de IT-ist" care-si face viata pe net jucand jocuri de retea, si urmarind seriale scoase de pe torrente, care nu are nici cea mai mica treaba cu domeniul Cadastru !
De toata prastia, cum dreq sa bagi asa ceva pe site-uri oficiale, astea merg pe youtube si altele de genu` la categoria "divertisment" .

P.S.  @John Doe nu-s maimute, is lemurieni  :razz:

zamfy

M-am uitat la filmulet si, in sfarsit, am vazut "marea realizare" Eterra 2. Kod, din ce am vazut eu, operatorii din filmulet n-au nici o treaba cu IT-ul, sunt paraleli. Banuiesc ca Eterra 2 foloseste limbajul XML ca platforma, care este un limbaj vechi, mai degraba foloseau AJAX cu Javascript, care este interpretat mult mai bine de browserele moderne, iar pentru baza de date as fi folosit sql-ul care este foarte performant ca limbaj pentru baze de date. Ca sa incarce planul ala parcelar cred ca a durat 1 minut cel putin, iar calculatorul pe care lucrau era foarte "performant" (nici nu stiu de ce i-au pus windows 7 cu aero, daca placa video care e probabil integrata, de-abia o duce).
Din cauza interfetei web-based, programul merge foarte prost. Eu personal nu as lucra cu astfel de programe in viata mea, as iesi la pensie inainte de vreme  :) . Si sa pui un filmulet pe un site oficial in care ai erori peste erori...greu. Si personal, nu am inteles nimic din filmuletul asta, daca are rol de tutorial, i-as da nota 2.
Dar, traim in Romania si orice e posibil.

zamfy

#5
Citat din: kod...dar tare mi teama ca actorii vom fi tot noi :hi:

Cred ca este facut pentru inspectori, nu pentru noi...

Ionica34

Extraordinara realizare!!! ANCPI se muta cumva la Buftea? I-i cumpara Sarbu?
Sincer, nu am inteles nimic. Ce vor de fapt sa ne arate?
Ca si la ei da erori? Ca userul respectiv nu avea drept de conectare la server, si ca trebuia sa se conecteze cu altul?
Ca pana incarca un plan in baza bei cafeaua linistit?
Ce o fi oare in mintea lor?

John Doe

Chestiunea este ca nu stiu cum, dar fisierul CP respectiv chiar circula:

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-13apr-cb8f0fc5effc.zip" target="_blank">http://dl.transfer.ro/transfer_ro-13apr ... c5effc.zip

Spuneti si voi daca puteti afla care sunt proprietarii fiecarei parcele...

adrianc

Asa, si? Trebuia sa aplaud, sau ce?

Sunt de acord cu zmfy, probabil e pentru inspectori.
Curios cum toate parcelele au suprafete rotunde. Mai rar sa masori tarlaua si sa-ti intre toate parcelele exact cu suprafata din acte.

Mi-a placut cum ii afisa acolo: Se incarca harta (mediu GIS)
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

#9
Citat din: John DoeSpuneti si voi daca puteti afla care sunt proprietarii fiecarei parcele...
Nu crezi ca ai cam multe pretentii? Cum vrei sa-si faca si ei norma la cadastru general?
Si nu trebuie cumva sa incaseze si firma de software ceva banuti din update-uri ulterioare? Daca faceau totul de la inceput ajungeau muritori de foame intr-o luna doua.
La muncă! nu la întins mâna.

kod

#10
Citat din: John DoeSpuneti si voi daca puteti afla care sunt proprietarii fiecarei parcele...
nu cred ca ne intereseaza pe noi, care sunt proprietarii fiecarei parcele, asta doar pe inspectori ii intereseaza, nu ? :hi:

Si da, se poate identifica dupa mai multe: Nr. cad. de pe T.P., Nr. T.P., (asta daca traieste cel din titlu, daca nu ...) fericire: atunci au de confruntat titlurile cu certificatele de mostenitor, sentinte, acte vanzare cumparare etc. ...practic asta le e si meseria inspectorilor nu, sa studieze situatia si s-o rezolve :limba:

Eu am alta intrebare insa:
daca am o coincidenta de nume pe aceeasi tarla "Popescu Miticescu" 1 si "Popescu Miticescu" 2 ...care nu sunt nici rude si au acte diferite, poate chiar suprafete diferite.

De unde stiu eu, si chiar aia de la ospiciu, ca parcelea nr. 1 ii revine lui "Popescu Miticescu" 1 iar parcela nr. 2 lui "Popescu Miticescu" 2 ?! .. si nu invers :hi:

Dar daca am mai multe coincidente, de nume, sau chiar de numere cadastrale gresite .... 

...dar daca imi mai vin ceva ideii :rotfl:

John Doe

Asta ar fi una.
Dar daca o parcela are mai multi proprietari, conform TP? Ma apuc si caut in toata lista sa vad care au acelasi TP? Corect, ca calculatorul s-a inventat ca sa stai in fata lui la serviciu, nu pentru altceva.

AlexGIS

#12
Citat din: John DoeAsta ar fi una.
Dar daca o parcela are mai multi proprietari, conform TP? Ma apuc si caut in toata lista sa vad care au acelasi TP? Corect, ca calculatorul s-a inventat ca sa stai in fata lui la serviciu, nu pentru altceva.


Registratorul este cel care intocmeste nota juridica si tot el este care atribuie proprietatea proprietarului de drept in CF, dupa analizarea actelor. Eu asa stiam.

John Doe

Da, dar pentru mine ca user care nu vede nici  legatura intre proprietari si parcele, asta inseamna ca fac fisierul CP cumva in orb, nu am nici un control asupra a ceea ce am scris. Nu e normal. Pot scrie numai toti proprietarii gramada si toate actele gramada, fiindca parcela are campul "numar TP" iar la acte am "Act administrativ" si numarul, iar legatura dintre astea doua o face... bunica... sau registratorul, nu stiu.
Este o scapare care a fost observata si de ANCPI (din cate stiu din surse neautorizate), si va fi remediata. E ceva mai complicat, fiindca in structura fisierului CP nu exista nici o legatura directa intre parcela si proprietari.

Modificat de John Doe (14-04-2011 08:31:56)

kod

John Doe, sincer eu nu stiu de ce te stresezi pt. atata lucru, atat timp cat nu lucrezi ca inspector, la vreun ocpi nu vad cu ce te-ar putea afecta.
Daca tu intocmesti o documentatie asupra unei tarlale, automat ai toate actele cu proprietarii si sti bineinteles care ce parcela are, restul ce mai conteaza  :rolleyes: